יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן אמר הבוקר (שבת) באירוע "שבתרבות" בחולון כי לא יקדם את הצעת החוק של חבר סיעתו ח"כ דודי אמסלם שמטרתה להגביל את שכר המפכ"ל ולהכפיף את שכרם של כל הבכירים לזה של ראש הממשלה, ואף כינה אותה "שקר וכזב". אלא שמסתבר כי למרות ההכחשה, הוא חתום על ההצעה המקורית שאמסלם הגיש בשנת 2015.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באירוע בהנחיית העיתונאית נחמה דואק אמר ביטן כי אמסלם בכלל לא הגיש כל הצעת חוק בנושא והוסיף כי "אני לא אתמוך בהצעה כזאת, גם אם הוא יגיש". עוד הוסיף ביטן כי "אני לא מסכים להרבה דברים של דודי אמסלם אבל מה שנראה לי נכון אני מקדם ורק אז זה יעבור". בנוגע לשאר החוקים שמקדמים השניים בימים אלה אמר יו"ר הקואליציה: "אין רשימה מוכנה. יש דינמיקה קואליציונית. החוקים שאנו מקדמים מחזקים את שלטון החוק".

הצעת החוק המקורית שהוגשה ב-2015
הצעת החוק המקורית שהוגשה ב-2015 | צילום:

ביטן התייחס גם להתנהלותם של המפכ"ל רוני אלשיך והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביחס לחקירות ראש הממשלה, ולחוק ההמלצות שעבר השבוע בקריאה טרומית. "אני מאוד מאוכזב מהמפכ"ל ומהיועץ המשפטי אבל אני לא מבקש להחליף אותם", הבהיר. "ההגנה על הנחקר היא לא פחות חשובה. חוק ההמלצות אומר שאם יש פרקליט מלווה, אין צורך בהמלצה. אם אין, הם יכולים להמליץ. הנושא של הגנה על נחקרים הוא חלק משלטון החוק ובמדינת ישראל, זה עבר את הגבולות".

"קמפיין מביש וחוצה קווים אדומים"

חברי כנסת ממפלגות שונות, בהן גם מהקואליציה, מתחו שלשום ביקורת על היוזמה של אמסלם להורדת המשכורת של מפכ"ל המשטרה והעלאת גובה השכר של ראש הממשלה. "קמפיין הח"כים מהליכוד נגד רשויות אכיפת החוק, במיוחד בסוגיה לא עניינית זו, הוא מביש, מחפיר וחוצה קווים אדומים כאילו אין דברים חשובים יותר לעשות למען אזרחי ישראל", תקפה בחריפות ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו).

גם ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הצטרף לדברים ואמר כי מדובר בהצעה "לא רצינית" ו"פופוליסטית". לדבריו, "על כל דבר ניתן וצריך לדון לגופו של עניין והדיון צריך להיות רחב בהרבה ביחס לראשי ממשלות בעולם, ביחס למעמד שלו וגם ביחס לבעלי תפקידים אחרים בארץ. בשונה מהמפכ"ל, לרה"מ יש הטבות נרחבות שגם את זה צריך לקחת בחשבון".

דודי אמסלם (צילום: Yonatan Sindel/Flsah90, חדשות)
אמסלם, ארכיון | צילום: Yonatan Sindel/Flsah90, חדשות

חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) הוסיפה כי "הניסיונות של ח"כ אמסלם לפגוע בכל מחיר במשטרת ישראל לא יצליחו. הציבור מבין מרגע לרגע שהממשלה הנוכחית כל כך מרוכזת בעצמה ומרוכזת בלהציל את ראש הממשלה ולא באזרחים. את הממשלה הזאת אנחנו נחליף ונדאג ששומרי הסף במדינת ישראל יבצעו בגאווה את תפקידם מבלי שמישהו ינסה לפגוע בהם בכל בוקר בדרך אחרת".

מטעמו של ביטן נמסר בתגובה: "הצעת החוק היא כללית, לא מתייחסת למפכ"ל הספציפי והוגשה מזמן. בשל הפרשנות שניתנה כעת באופן לא ראוי על ידי ערוץ 2 והעיתוי הודעתי שלא אקדם אותה".