נתניהו, אמסלם ואלשיך, ארכיון (צילום: קובי גדעון / לע"מ, מרים אלסטר, הדס פארוש / פלאש 90)
אמסלם, נתניהו ואלשיך | צילום: קובי גדעון / לע"מ, מרים אלסטר, הדס פארוש / פלאש 90

חברי כנסת ממפלגות שונות, בהן גם מהקואליציה, מתחו הבוקר (חמישי) ביקורת על היוזמה של ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) להורדת המשכורת של מפכ"ל המשטרה והעלאת גובה השכר של ראש הממשלה. "קמפיין הח"כים מהליכוד נגד רשויות אכיפת החוק, במיוחד בסוגיה לא עניינית זו, הוא מביש, מחפיר וחוצה קווים אדומים כאילו אין דברים חשובים יותר לעשות למען אזרחי ישראל", תקפה בחריפות ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו).

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גם ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הצטרף לדברים ואמר כי מדובר בהצעה "לא רצינית" ו"פופוליסטית". לדבריו, "על כל דבר ניתן וצריך לדון לגופו של עניין והדיון צריך להיות רחב בהרבה ביחס לראשי ממשלות בעולם, ביחס למעמד שלו וגם ביחס לבעלי תפקידים אחרים בארץ. בשונה מהמפכ"ל, לרה"מ יש הטבות נרחבות שגם את זה צריך לקחת בחשבון".

יוזמת ההצעה, ח"כ שאשא ביטון (צילום: אסף בר שי, חדשות)
ח"כ שאשא ביטון. "מביש ומחפיר" | צילום: אסף בר שי, חדשות

חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) הוסיפה כי "הניסיונות של ח"כ אמסלם לפגוע בכל מחיר במשטרת ישראל לא יצליחו. הציבור מבין מרגע לרגע שהממשלה הנוכחית כל כך מרוכזת בעצמה ומרוכזת בלהציל את ראש הממשלה ולא באזרחים. את הממשלה הזאת אנחנו נחליף ונדאג ששומרי הסף במדינת ישראל יבצעו בגאווה את תפקידם מבלי שמישהו ינסה לפגוע בהם בכל בוקר בדרך אחרת".

ח"כ מקלב: ליברמן מנסה לסחוט את רה"מ (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
מקלב." פופוליסטי" | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

אמסלם: "להשוות את שכר המפכ"ל לשכר ח"כ"

היוזמה של אמסלם להוריד משכרו של המפכ"ל פורסמה אמש במהדורה המרכזית והיא תובא במלואה בריאיון שנערך עמו וישודר באולפן שישי. אמסלם הסביר בריאיון את המניעים ליוזמה והבהיר כי לדעתו, פערי השכר בין המפכ"ל לבין שוטר בתחילת דרכו לא הגיוניים.

"מפכ"ל המשטרה מקבל 97,400 שקלים ושוטר שמתגייס מקבל 6,000 שקלים", אמר. "בעולם המושגים שלי זה לא יכול להיות. אז אם הוא ירוויח 40 אלף והשוטר ירוויח 10,000 זה לא יותר טוב? לא נשמע יותר סביר"?.

טראמפ עונה לדנה ויס על פתרון 2 המדינות (צילום: רויטרס, חדשות)
נתניהו באו"ם. לא תומך בהצעה | צילום: רויטרס, חדשות

אמסלם טען בריאיון כי יש להשוות את שכרו של המפכ"ל לשכרו של חבר כנסת. "הגשתי הצעת חוק לפיה תקרת השכר הכי גבוהה בכנסת ישראל צריכה להיות של ראש הממשלה", המשיך. "מכאן תחליטו - ראש הממשלה הוא מנהל את כל העסק, לא יכול להיות שאנשים מרוויחים יותר ממנו. אם הייתי מפכ"ל המשטרה לא הייתי לוקח מאה אלף שקל, מצפונית לא הייתי יכול".

על פי נתוני משרד האוצר, אלה משכורותיהם החודשיות של כמה נושאי משרה בכירים אחרים: הרמטכ"ל מרוויח 84,400 שקלים, נשיא בית המשפט העליון 92,973 שקלים, רה"מ 48,815 שקלים והמפכ"ל 82,700. שכר הבכירים נובע מסיבות היסטוריות, לפיהן שכרם של הרמטכ"ל והמפכ"ל צריך להיות מוצמד לזה של נשיאת בית המשפט העליון, כשעל פי התפיסה הם צריכים להרוויח יותר משאר נבחרי הציבור.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסום: "ראש הממשלה מאוד מעריך את ח"כ דודי אמסלם אך בעניין המשכורות הוא אינו שותף לדעתו. ראש הממשלה אינו חושב שיש צורך לשנות את שכרו של רה"מ או שכרם של בכירים אחרים במערכת".