נתניהו. השימוע ייתעכב?
נתניהו. החוקים שיעצרו חקירות? | צילום: Yoav Ari Dudkevitch, פלאש 90, חדשות

בליכוד רואים חשיבות גדולה בהתחלת מושב החורף עם אמירה רצינית לגבי חקירות ראש הממשלה השונות. משכך, פתיחת המושב תהיה בסימן חקיקות הקשורות לכך. כעת מסתמן כי "החוק הצרפתי", שימנע חקירת ראש ממשלה מכהן, יובא לאישור ועדת שרים לחקיקה כבר ביום ראשון הקרוב - הדיון הראשון של הוועדה במושב החורף של הכנסת. ככל הנראה החוק יעבור בקריאה טרומית כבר באותו שבוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עם זאת, צפויים מספר קשיים בהעברת החוק, אותו יזם חבר הכנסת דודי אמסלם (הליכוד). בין היתר, ראשי הקואליציה מעוניינים בכמה שינויים בהתאם לרצונותיהם, וכן פיקוח על אילו עבירות ייכללו בחוק - רק פחותות ערך, או גם עבירות שחיתות - דבר העשוי לסבך את הליך החקיקה. עם זאת, במסגרת הדיונים בקואליציה נבדקת האפשרות לקדם במקביל חקיקה שתגביל את משך כהונת ראש הממשלה.

דוד אמסלם
אמסלם. מקדם הצעות חוק לטובת רה"מ | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

אמסלם עצמו טען בעבר כי מדובר במהלך שאינו נועד להיטיב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בלבד, אלא לטובת כל ראשי הממשלה העתידיים של מדינת ישראל. לדבריו, ארבעת ראשי הממשלה האחרונים מצאו עצמם בחדרי החקירות, והוא בטוח כי גם אלו הבאים יגיעו לסיטואציה דומה - דבר אותו הוא מנסה, לטענתו, למנוע.

בעבר הביע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התנגדות לחוק, וגם בקרב המערכת הפוליטית הוא עורר סערה כשהוצע לראשונה לפני כשנה. בגלגולו הקודם, הסתייגו בליכוד ממנו והבהירו כי הוא "לא תואם עם ראש הממשלה ונעשה ללא ידיעתו". כעת המדיניות משתנה, והחוק מקודם על ידי המפלגה. 

תקציב המשטרה יוכפף למשרד לביטחון הפנים?

חבר הכנסת אמסלם מקדם עוד שתי יוזמות חוק שנויות במחלוקת: האחת נועדה להכפיף את תקציב המשטרה למשרד לביטחון הפנים. עד היום לא נשמעה כל טענה לגבי אופן ניהול תקציב המשטרה, שעומד על 11 מיליארד שקלים - אולם העובדה כי התקציב הזה מממן גם את אגף החקירות שעוסק בין השאר גם בחקירות נתניהו, היא כנראה סיבה מספיק טובה לאמסלם לבחוש ולהעלות את ההצעה השנויה במחלוקת.

לפני מספר חודשים תקף המפכ"ל אלשיך את היוזמה, וכינה אותה "הצעה אנטי-דמוקרטית ששומרי הסף יעזרו לעצור אותה". עוד הוסיף אלשיך כי "תפקידי, יחד עם השוטרים, לוודא שההצעה הזו לא תקודם - ולהבנתי היא לא תקודם. אם מישהו רוצה לשנות את החוק באופן שיקשה על שומרי הסף לשמור על החוק - אזי להגן על עמדתם".

מתנגד ליוזמות. המפכ
מתנגד ליוזמות. המפכ"ל אלשיך | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

המהלך האחרון ואולי הבוטה ביותר בסדרת הצעדים נגד המשטרה הגיע כשח"כ אמסלם, יזם הצעת חוק פרטית שתאסור על המשטרה להמליץ לפרקליטות להגיש כתב אישום נגד חשוד שנחקר. על פי החוק המוצע, יוטל עונש מאסר של שנה על חוקרים שיחרגו מההוראה ויגישו המלצה בסופה של חקירה, ולא יציגו רק ממצאים יבשים. הצעת החוק טרם הוגשה, ואמסלם צפוי להניח גם אותה על שולחנו של יו"ר הכנסת עם פתיחת מושב החורף.