"אני שם את המשקעים בצד" (צילום: פלאש 90, חדשות)
נתניהו ובנט ראש בראש | צילום: פלאש 90, חדשות

במהלך דיון שנערך הבוקר (ראשון) בישיבת הממשלה בנושא ילדי תימן, עלה גם נושא חוק ההסדרה והפך לעימות בין ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט. "יש פה ספינים של פוליטיקאים", אמר נתניהו על התנהגותו של השר בנט. במקביל, השרים רגב, אלקין וגמליאל הודיעו כי יצביעו בעד חוק ההסדרה אם הוא יעלה הערב להצבעה, גם בניגוד לרצון ראש הממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

שרת התרבות מירי רגב אמרה במהלך הישיבה כי "חבל שהבית היהודי מציירים כאילו רק הם בעד חוק ההסדרה והליכוד לא". בתגובה, שאל השר בנט האם ראש הממשלה בעד חוק ההסדרה ואילו השרה מיהרה לענות שרה"מ לא אמר אף פעם שהוא נגד החוק.

אז התערב נתניהו. "אני לא זקוק להגנה מול הספינים , גם של הפוליטיקאים וגם בתקשורת", אמר. בתגובה ענה השר בנט שאם זה המצב, אז על הליכוד ורה"מ להצביע בעד החוק. "זה כל כך ילדותי וחסר אחריות", השיב נתניהו. "רווח של רגע, שעה שאנחנו מנסים להשיג דחייה מבית המשפט".

מאחז עמונה, ארכיון (צילום: חדשות 2)
מפגינים נגד פינוי עמונה, היום | צילום: חדשות 2

העימות בישיבת הממשלה הגיע על רקע בקשתו של ראש הממשלה לדחות את ההצבעה בוועדת השרים לחקיקה על חוק ההסדרה שהיה מתוכנן להיום. על רקע המאבק סביב פינוי עמונה, קידמה בשבועות האחרונים הקואליציה ניסוח חדש לחוק שאמור להסדיר את מעמדם של ישובי יהודה ושומרון. "אנחנו חייבים להעביר את חוק ההסדרה", אמר הבוקר שר החינוך נפתלי בנט בריאיון לגל"צ.

בתגובה לדברים פרסמה שרת התרבות רגב הודעה בה היא מבהירה את עמדת מפלגתה. "הליכוד בעד הסדרת היישובים ביו"ש. נקודה! כל הצגה אחרת של הדברים היא מיצג שווא ממניעים פוליטיים צרים", כתבה רגב. "אנחנו מבינים את חשיבות החוק אותו אנו מובילים והליכוד לא ייתן יד להרס בתים. כפי שאמרתי היום: אם בית המשפט לא יקבל את בקשת הממשלה לדחיית הפינוי בעמונה, אנחנו יודעים להעביר חוק גם תוך שבוע ימים".

לאחר הישיבה אמר ראש הממשלה כי יבקש מהשרים בנט ושקד לדחות את ההצבעה על חוק ההסדרה מהחשש מפגיעה במאמצים מול בג"ץ בניסיון להסדרת הסוגייה של פינוי עמונה. עם זאת, בבית היהודי מתעקשים להעלות את חוק ההסדרה להצבעה היום בוועדת השרים לענייני חקיקה, בניגוד לדעת נתניהו. שלושה משרי הממשלה, מירי רגב, זאב אלקין וגילה גמליאל, מסרו כי אם ההצבעה על החוק תהיה היום, הם ייאלצו להצביע בעד החוק בשל סיבות אידיאולוגיות, אך ביקשו מבנט להיות קשוב לבקשת ראש הממשלה.

הפגנה נגד פינוי עמונה, פינוי, חוק ההשדרה (צילום: חדשות 2)
"שנית עמונה לא תיפול" | צילום: חדשות 2

הפגנות מחוץ לשיבת הממשלה: "שנית עמונה לא תיפול"

הבוקר בישיבת שרי הליכוד אמר ראש הממשלה נתניהו כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר באופן חד משמעי שקידום חוק ההסדרה יפגע קשות בסיכוי שבג"ץ ידחה את פינוי עמונה. נתניהו הוסיף שמתוך ראיית טובתם של תושבי עמונה תתקיים הערב פגישה עם ראשי המפלגות שתבחן באופן אחראי ומושכל את נושא החוק והשלכותיו, כולל המועד האחרון שבו ניתן עדיין להעביר את חוק ההסדרה. "אף אחד לא דואג להתיישבות יותר מאיתנו", טען נתניהו.

מירי רגב (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
שרת התרבות מירי רגב | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות
אין תמונה
השר להגנת הסביבה זאב אלקין

במקביל, כ-150 מתושבי עמונה ועפרה הפגינו מול מול משרד ראש הממשלה כדי להפעיל לחץ על נתניהו והשרים לאשר את חוק ההסדרה. המפגינים נשאו שלטים וקראו: "עם הנצח לא מפחד מחוק ההסדרה", "שנית עמונה לא תיפול", "סוף להרס - עומרים את ההרס בעמונה ובעופרה", "עמונה היא המבחן", ו"ביבי אל תדחה - תתמודד".

"לא נחוקק חוק רטרואקטיבית". בנט (צילום: פלאש 90 \	Emil Salman, חדשות)
ההצבעה על החוק תידחה? רה"מ ובנט | צילום: פלאש 90 \ Emil Salman, חדשות

השר בנט בא לתמוך במפגינים טרם כניסתו לישיבת הממשלה ואמר: "הבאנו חוק רך שביכולתו להסדיר את החיים של מאות אלפי ישראלים שהם אזרחים סוג ב', כמו החייל יהודה ישראלי הפצוע קשה ביותר מצוק איתן שהמדינה ידעה לשלוח אותו לקרב אבל לא ידעה לבנות לו חדר מיוחד. כמוהו יש עוד מאות אלפים שמשרתים בצבא, משלמים מסים והם אזרחים סוג ב'. אנחנו את החוק הזה מתכוונים להעביר".