נשות הכותל (צילום: חדשות 2)
שינוי הסטטוס קוו במתחם? נשות הכותל | צילום: חדשות 2

הסטטוס-קוו בכותל בדרך לשינוי? חברי הכנסת של סיעת ש"ס פרסמו היום (שני) יוזמה שלהם להצעת חוק שלדבריהם, תסדיר לראשונה את נהלי התפילה בשטח הכותל המערבי.  למעשה, החוק מתיר אך ורק מנהגים אורתודוקסיים במתחם הכותל ואוסר על פרקטיקות התפילה של הזרמים הפלורליסטיים במתחם, לרבות המנהגים של "נשות הכותל". כמו כן, קיים חשש כי החוק נועד לנסות ולטרפד את הניסיונות להקמת מתחם תפילה מעורב של גברים ונשים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

החוק החדש אוסר, בין היתר, על תפילה מעורבת של גברים ונשים וכן כל ביטוי דתי אחר "שלא על פי מנהג המקום", כך לפי ההצעה. משמעות הדבר היא שחלק ממנהגי התפילה של הזרמים הרפורמים והקונסרבטיביים לא יורשו להתקיים במתחם. כמו כן, החוק כולל איסורים מפורשים לגבי ההתנהלות בעזרת הנשים, ומציין כי תיאסר הוצאת ספר תורה וקריאה בו, תקיעת שופרות, לבישת טליתות או תפילין. איסורים אלה מרמזים על רצון לאסור מנהגים רבים של ארגון "נשות הכותל".

מנשות הכותל נמסר בתגובה ליוזמה: "מגילת העצמאות מבטיחה חופש פולחן ודת ושוויון מגדרי. דין תורה אותו מנסות המפלגות החרדיות להעביר בכנסת ב'חוק הכותל' הוא הצעד הראשון בדרך למדינת הלכה. מי שחושב שדין התורה יתחיל ויסתיים בכותל המערבי טועה טעות מרה, ומי שחושב שמדובר בעוד ניסיון לפגוע בנשות הכותל יגלה מהר מאוד שהיעד הוא ניהול המדינה לפי תפיסות עולם מיושנות תוך מחיקת הזכויות הדמוקרטיות הבסיסיות ביותר".