דירות, בנייה, שכונת מגורים (צילום: חדשות 2)
אושר מיסוי על דירה שלישית | צילום: חדשות 2

יומיים לאחר שעבר בוועדת הכספים של הכנסת, בדיון דרמטי במהלכו נטשו חברי האופוזיציה את ההצבעה, פנו היום (ראשון) חברי האופוזיציה ליו"ר הכנסת בדרישה לבטל את הליך החקיקה של החוק למיסוי דירה שלישית. דרישתם של הח"כים מגיעה לאחר שהיועץ המשפטי של הכנסת הצטרף לחוות הדעת של היועץ המשפטי של הוועדה - שקבע כי עלו פגמים מהליך חקיקת החוק. אדלשטין בתגובה: "יש לשקול בחיוב דיון נוסף של הוועדה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבוע שעבר התכנסה ועדת הכספים ללילה של דיונים על מנת לאשר את הצעת החוק למיסוי דירה שלישית, חוק שיזם שר האוצר משה כחלון. בפתח הישיבה טענה היועצת המשפטית של הוועדה עו"ד שגית אפק כי הצבעה על החוק בעיתוי הנוכחי הוא בעייתי. "מדובר בחוק מורכב מאוד שהשתנה כמה וכמה פעמים מאז הנוסח שאושר בקריאה ראשונה ע"י הממשלה", הסבירה היועצת. "חברי הוועדה, כולל הצוות המשפטי קיבלו את הנוסח הנוכחי לפני כשלוש שעות, תוך כדי דיונים אחרים ולא הספקנו ללמוד אותו בצורה ראויה".

היום פרסם גם היועץ המשפטי של הכנסת חוות דעת דומה וכתב כי "עולה אי תקינות חמורה מהליך החקיקה". בתגובה לחוות הדעת, פנו מספר ח"כים מהאופוזיציה ליו"ר הכנסת אדלשטיין בדרישה לבטל את הליך החקיקה. כמו כן איימו הח"כים כי יעתרו לבג"ץ נגד הליך אישור החוק.

יולי אדלשטיין (צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות)
דורשים שיבטל את החקיקה. אדלשטיין | צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות

"לאור הליך החקיקה הדורסני שהתקיים בוועדת הכספים, ולאור רמיסת זכויות חברי הכנסת כולם, ולאור חוות הדעת החד משמעית שהציגה היועצת המשפטית של ועדת הכספים, ולאור חוות הדעת הנחרצת בדבר 'הפגם המהותי שנפל בשורש הליך החקיקה' שהציג היועץ המשפטי של הכנסת, אנו דורשים שתודיע לאלתר על ביטול הליך החקיקה הפסול של פרק 'מס ריבוי דירות' בחוק ההסדרים ועל דיון מחודש בחוק זה בוועדת הכספים", כתבו הח"כים.

בתגובה פנה יו"ר הוועדה ח"כ גפני ליו"ר הכנסת אדלשטין כי ניסה למנוע את הדיון על החוק בלילה, אך לאחר שהוחלט לקיים זאת, הוא אפשר ליועצת המשפטית לומר את דבריה ולא חלק עליה. עם זאת הבהיר גפני כי הדיון התקיים במלואו, וכחוק, כאשר כל סעיף נידון, וסעיפים רבים השתנו במהלך השעות הארוכות של הדיון בחוק.

עוד הדגיש גפני כי כיו"ר הוועדה הדיון היה מלא, והיועץ המשפטי לכנסת היה צריך לומר את עמדתו קודם הדיון - ולא אחריו, ומשכך הוא דוחה את עמדתו מכל וכל. למרות הביקורת הבהיר גפני לאדלשטיין כי הוא יקבל את עמדתו והחלטתו ויפעל לפיה. זמן קצר לאחר מכן פנה אדלשטיין לגפני ואמר כי "יש לשקול בחיוב דיון נוסף על חוק מס על דירה שלישית בגלל ההליך הלא תקין".

הח"כים נטשו, הדיון נמשך

בחוות הדעת שפרסמה היועצת המשפטית של ועדת הכספים לפני הדיון, הסבירה כי נציגים רלוונטיים מלשכת רואי החשבון, לשכת עורכי הדין ולשכות נוספות, אינם נוכחים בדיונים ועל כן תשובות מהשטח בנוגע לבעיות בהצעה יחסרו. "אני סוברת שההליך הזה כעת בעייתי", סיכמה אפק. "זו הפעם הראשונה שאני נדרשת לתת ייעוץ משפטי לחברי הכנסת על נוסח חוק שלא ראיתי".

גפני: ליברמן דיקטטור - לא אשב איתו (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
המשיך את הדיון. גפני | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

לאחר דברי היועצת, ולאחר שיו"ר הוועדה חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) עדכן את חברי הוועדה כי למרות הנאמר הוועדה תדון בחוק הלילה, נטשו חברי האופוזיציה את הדיונים. למרות התנגדות היועצת ונטישת החברים, דיוני הוועדה נמשכו.

"אין גבול לבושה", טען חבר הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני). "הקואליציה רומסת בגסות כל מנהל תקין. שום עמדה מקצועית לא עוצרת את הבריונית. לא נסכים לתת יד לזלזול הבוטה בהליך הדמוקרטי ובחוות דעת המשפטית חד משמעית וחמורה כל כך".

"לא יכולתנו לתת יד לפארסה שמנוהלת בחסות הממשלה", הוסיפה יו"ר מרצ זהבה גלאון. "לאור חוות הדעת החשובה של היועצת המשפטית של הוועדה, שהבהירה שאין לנו שום אפשרות לחוקק תחת התנאים החמורים שנוצרו, החלטנו לנטוש את הדיון על סעיף מס דירה שלישית בחוק ההסדרים ולאפשר להמשך מדיניות מבזה כזו".