כפר קאסם, ארכיון (צילום: פלאש 90)
האם הכריזה תוגבך? | צילום: פלאש 90

לאחר אישור חוק ההסדרה, ועדת השרים לחקיקה החליטה לתמוך הערב (ראשון) גם ב"חוק המואזין" - האוסר על שימוש במערכת כריזה במסגדים. ההצבעה מגיעה שעות לאחר שראש הממשלה הביע תמיכה בחוק. "ישראל מחויבת להגן על מי שסובל מעוצמת רעש יתר של כריזות. כך נהוג גם בערים רבות באירופה", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "אני תומך בחקיקה ובאכיפה דומה במדינת ישראל".

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הצעת החוק קובעת שיש לאסור שימוש במערכות כריזה על מנת לקרוא למתפללים או על מנת להעביר מסרים דתיים או לאומיים.  "מאות אלפי אזרחים בישראל סובלים באופן שגרתי ויומיומי מרעש שנגרם מקריאות המואזין במסגדים", נכתב בהצעת החוק של ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי). "החוק המוצע מביא תפיסת עולם לפיה חופש הדת לא אמור להוות גורם בפגיעה באיכות החיים".

אמנם הנוסח של הצעת החוק קורא לאיסור השימוש במערכות הכריזה, אך במערכת הפוליטית גוברת הסברה כי החוק ירוכך, כך שיגביל את עוצמת הכריזה ולא יאסור עליה לחלוטין.

"חוק גזעני ופופוליסטי". עודה וזועבי (צילום: פלאש 90, נועם מושקוביץ)
"חוק גזעני ופופוליסטי". עודה וזועבי | צילום: פלאש 90, נועם מושקוביץ

"סובלים מכך גם מוסלמים, גם יהודים וגם נוצרים. אני לא יכול לספור את הפעמים, כי הן פשוט כל כך רבות, שפנו אליי אזרחים מכל חלקי החברה הישראלית, בני כל הדתות, שקובלים על הרעש ועל הסבל שנגרם להם מרעש עודף שמגיע אליהם מכריזות בתי תפילה", אמר ראש הממשלה הבוקר.

נתניהו הוסיף כי ישראל היא מדינה שמכבדת את חופש הדת של כל הדתות: "ישראל גם מחויבת להגן על מי שסובל מעוצמת רעש יתר של כריזות. כך נהוג גם בערים רבות באירופה. כך נהוג גם במקומות שונים בעולם המוסלמי, ששם הגבילו את עוצמת הכריזה מתוך התחשבות בכלל התושבים. אני תומך בחקיקה ובאכיפה דומה במדינת ישראל".

"פגיעה בוטה בחופש הדת של המוסלמים"

״מדובר בעוד חוק בסדרה של חוקים גזעניים ופופוליסטים שכל מטרתם היא יצירת אווירה של שנאה והסתה כלפי הציבור הערבי", תקף הבוקר יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, לקראת ההצבעה בוועדת השרים. "הרי קיימים חוקים ותקנות על רעש שחלים גם על מסגדים לכן ברור שכל מטרת החוק היא סימון של המסגדים כגורם בעייתי. מדובר בפגיעה בוטה בחופש הדת של המוסלמים והמשך של גל הרדיפה שמוביל ראש הממשלה".

גם חברת מפלגתו, ח"כ חנין זועבי, זעמה על החוק. "הסובלים מקול המואזין הם דווקא אלה שבחרו להתיישב על יד המסגד וכמו שהם באו, הם מוזמנים ללכת משם, אם סבלם גדול כל כך. חוק המואזינים של ח"כ מוטי יוגב, שואף לשנות את המציאות ואת סדרי העולם, אך לא בסדר הנכון: לא כופים שינוי על נוף ועל טבע המולדת. עשייה כפויה לא מתרחשת מתוך הזדהות עם המקום, אלא דווקא מתוך שנאה לו. אם קול המואזין כל כך מפריע לאותם "אוהבי המולדת" ששונאים את כל מאפייניה, שיעברו להתגורר במקום אחר".