תומך בחוק המואזין. נתניהו (צילום: גיא צברי, רויטרס)
תומך בחוק המואזין. נתניהו | צילום: גיא צברי, רויטרס

לקראת ההצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה על "חוק המואזין" - האוסר על שימוש במערכת כריזה במסגדים - הודיע היום (ראשון) ראש הממשלה כי יתמוך בחוק. "ישראל מחויבת להגן על מי שסובל מעוצמת רעש יתר של כריזות. כך נהוג גם בערים רבות באירופה", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "אני תומך בחקיקה ובאכיפה דומה במדינת ישראל".

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"ועדת השרים לחקיקה תדון היום בהצעת החוק להגבלת עוצמת הרעש של מערכות הכריזה בבתי תפילה בישראל", הסביר נתניהו. "סובלים מכך גם מוסלמים, גם יהודים וגם נוצרים. אני לא יכול לספור את הפעמים, כי הן פשוט כל כך רבות, שפנו אליי אזרחים מכל חלקי החברה הישראלית, בני כל הדתות, שקובלים על הרעש ועל הסבל שנגרם להם מרעש עודף שמגיע אליהם מכריזות בתי תפילה".

נתניהו הוסיף כי ישראל היא מדינה שמכבדת את חופש הדת של כל הדתות: "ישראל גם מחויבת להגן על מי שסובל מעוצמת רעש יתר של כריזות. כך נהוג גם בערים רבות באירופה. כך נהוג גם במקומות שונים בעולם המוסלמי, ששם הגבילו את עוצמת הכריזה מתוך התחשבות בכלל התושבים. אני תומך בחקיקה ובאכיפה דומה במדינת ישראל".

הצעת החוק קובעת שיש לאסור שימוש במערכות כריזה על מנת לקרוא למתפללים או על מנת להעביר מסרים דתיים או לאומיים. "מאות אלפי אזרחים בישראל סובלים באופן שגרתי ויומיומי מרעש שנגרם מקריאות המואזין במסגדים", נכתב בהצעת החוק של ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי). "החוק המוצע מביא תפיסת עולם לפיה חופש הדת לא אמור להוות גורם בפגיעה באיכות החיים".

אמנם הנוסח של הצעת החוק קורא לאיסור השימוש במערכות הכריזה, אך במערכת הפוליטית גוברת הסברה כי החוק ירוכך, כך שיגביל את עוצמת הכריזה ולא יאסור עליה לחלוטין.

אמש הפגינו מספר פעילים מול ביתו של שר הפנים אריה דרעי בירושלים בשל אי תמיכתו בחוק המואזין. המפגינים השמיעו ברמקול גדול קריאות מואזין מוקלטות במחאה על מטרד הרעש שהם חווים.

"חוק גזעני ופופוליסטי". עודה וזועבי (צילום: פלאש 90, נועם מושקוביץ)
"חוק גזעני ופופוליסטי". עודה וזועבי | צילום: פלאש 90, נועם מושקוביץ

"פגיעה בוטה בחופש הדת של המוסלמים"

״מדובר בעוד חוק בסדרה של חוקים גזעניים ופופוליסטים שכל מטרתם היא יצירת אווירה של שנאה והסתה כלפי הציבור הערבי", תקף הבוקר יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, לקראת ההצבעה בוועדת השרים. "הרי קיימים חוקים ותקנות על רעש שחלים גם על מסגדים לכן ברור שכל מטרת החוק היא סימון של המסגדים כגורם בעייתי. מדובר בפגיעה בוטה בחופש הדת של המוסלמים והמשך של גל הרדיפה שמוביל ראש הממשלה".

גם חברת מפלגתו, ח"כ חנין זועבי, זעמה על החוק. "הסובלים מקול המואזין הם דווקא אלה שבחרו להתיישב על יד המסגד וכמו שהם באו, הם מוזמנים ללכת משם, אם סבלם גדול כל כך. חוק המואזינים של ח"כ מוטי יוגב, שואף לשנות את המציאות ואת סדרי העולם, אך לא בסדר הנכון: לא כופים שינוי על נוף ועל טבע המולדת. עשייה כפויה לא מתרחשת מתוך הזדהות עם המקום, אלא דווקא מתוך שנאה לו. אם קול המואזין כל כך מפריע לאותם "אוהבי המולדת" ששונאים את כל מאפייניה, שיעברו להתגורר במקום אחר".