העבירה את החוק בוועדת השרים. שקד (צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות)
יוזמת חוק חדש. שקד | צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות

משבר נוסף בין הפוליטיקה למערכת המשפט? שרת המשפטים איילת שקד יוצאת נגד נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור ומקדמת חוק שיאפשר למנות שופטים גם בניגוד לדעתם של שופטי בית המשפט העליון. בשבועות הקרובים אמורים להיבחר לא פחות מארבעה שופטים לבית המשפט העליון, מה שיקבע את פניו של בית המשפט העליון ובג"ץ לשנים רבות, אולי לעשרות השנים הבאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

שקד מעוניינת שכל ארבעת השופטים החדשים יהיו מטעמה ועל דעתה, ועל כן היא מעוניינת לצמצם את כוחם של נאור ויתר שופטי העליון. מדובר בצעד חריג, שמגיע לאחר משא ומתן שמתנהל בשבועות האחרונים. שקד, באמצעות חבר הוועדה למינוי שופטים רוברט אילטוב מישראל ביתנו, הגישה היום הצעת חוק לכנסת שאומרת שאין יותר צורך בהסכמת שופטי העליון.

במה מדובר? כיום צריך רוב של שבעה מתוך תשעה חברי הוועדה (בה נמצאים נציגי ציבור, שופטי העליון ונציגי לשכת עורכי הדין) - זאת לאחר תיקון שהעביר השר לשעבר גדעון סער. על פי המצב הקיים, באופן אפקטיבי לכל צד יש וטו וביכולתו לבלום מינוי שופטים.

מרים נאור (צילום: חדשות 2)
נשיאת העליון מרים נאור | צילום: חדשות 2

גם נתניהו עודכן במהלך

לפי ההצעה החדשה של שקד ואילטוב, יהיה דרוש רוב רגיל ולא רוב מיוחס - ובכך לא תזדקק לתמיכת נאור במינויים. שקד מנסה לנצל בכך מצב נדיר בו יש רוב לימין, כאשר מצרפים את נציגי הציבור לנציגי לשכת עורכי הדין.

שקד עדכנה את נאור במעשה והבהירה לה כי אם השתיים לא יגיעו לפתרון אז נאור לא תקבל אפילו שני שופטים מתוך הארבע - ושקד תדאג שארבעת השופטים אותם היא רוצה לקדם ימונו לתפקיד. גם נתניהו עודכן במעשה, ובשלב זה הוא אינו מתנגד

רק בשבוע שעבר השמיעה שקד ב"כנס קהלת" אמירות נוספות שקוראת לשינוי סדרים במערכת המשפט: "ליועץ המשפטי לממשלה אין זכות וטו על חוקים". שקד הבהירה כי "הייעוץ המשפטי הוא כמו יחסי עורך דין-לקוח. בסוף, מקבל ההחלטות צריך להיות נבחר ציבור".

עוד גילתה שקד בכנס כי היא פועלת לביטול ועדת האיתור ליועץ המשפטי ואמרה: "טובי היועצים המשפטיים, כמו ברק ושמגר, נבחרו ללא ועדת איתור".