נתניהו וטראמפ. "פריחה מדינית"? זה מורכב (צילום: קובי גדעון לע"מ, חדשות)
טראמפ ונתניהו, ארכיון | צילום: קובי גדעון לע"מ, חדשות

הבוקר (ראשון) אמר נתניהו בישיבת הממשלה כי "אנחנו צריכים לשלוט כמו טראמפ" - ובכך התכוון להקלות על מינויים פוליטיים. כיצד זה יעבוד? הערב פורסמו במהדורה המרכזית פרטים ראשונים על תכנית "להיות כמו טראמפ" של נתניהו - שלפיה שרים יוכלו למנות את אנשיהם לתפקידים ציבוריים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הוועדה בראשות השרים יריב לוין ואיילת שקד תפעל לאפשר לשרים יותר מרחב פעולה. הצעדים הראשונים של הוועדה, שתתכנס כבר בראשון הבא, יהיו לקדם הצעת חוק בנושא: מדובר בהצעה השר לוין ממילא התכוון לקדם, וכעת הוא יעשה זאת במסגרת הוועדה ובתמיכת נתניהו.

המהלך המשמעותי שיקדמו השניים בעידוד נתניהו הוא שינוי דרמטי בצורת מינוי הדירקטורים: כיום יש צורך במכרז ונותנים לשר רשימה ממנה הוא מאשר חבר דירקטוריון בחברה ממשלתית, אך ועדת השרים מקווה להפוך את הסדר - כלומר, שהשר יוכל להציג מועמד משלו שיעמוד בקריטריונים מסוימים ולא יהיה ניתן למנוע ממנו זאת.

סירב לשמש כשר זמני. לוין (צילום: פלאש 90, חדשות)
ההצעה זוכה לתמיכת נתניהו. השר לוין | צילום: פלאש 90, חדשות

כמו כן, השרים יוכלו לפטר דירקטורים בחברות ממשלתיות - מדובר בשלב זה רק בדירקטוריון אחד בכל שנה, אך מדובר במסר או איום מרומז - להדיח את מי שלא יישר קו עם השרים.

חברי הממשלה מקווים שהמהלך ישפר את המשילות וטוענים כי הם נתקלים בדירקטוריונים לעומתיים ולא מצליחים להוביל מהלכים. מנגד, החשש הוא שהרמה של הממונים תרד ושההתערבות הפוליטית בחברות הממשלתיות תגבר.

איילת שקד, ארכיון (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות)
תקדם את המהלך. השרה שקד | צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות

"טראמפ ממנה 4,000 איש"

נתניהו הוסיף בישיבת הממשלה כי "אנחנו צריכים למנות אנשים שיקדמו את האג'נדה שלנו" - בהתייחסות לאופי המינויים הבכירים בממשלה. בהמשך נתניהו חזר והתלונן שקשה למנות מינויים פוליטיים והדגיש כי בארצות הברית טראמפ ממנה 4,000 איש שאמורים לעשות את מה שהוא מאמין בו. "מה שבטוח זה שאצלו הפקידים יבצעו את המדיניות שהוא בחר - גם אנחנו צריכים להיות מסוגלים לשלוט", הוסיף נתניהו.

הדברים נאמרו לאחר דיון על מינוי משנה ליועץ המשפטי, כאשר משרד המשפטים הסביר כי מדובר בכהונה של שמונה שנים. כמה שרים התקוממו ושאלו מדוע דרושה תקופה כל כך ארוכה בתפקיד, בהם השר יריב לוין, גלעד ארדן ויובל שטייניץ. שרים אלו, יחד עם דרעי, דיברו על כך שקשה למנות ולפטר פקידים בכירים במשרדים כי דרוש להקים ועדת איתור למינוי בכירים.