ריבונות ביו"ש? (ארכיון) (צילום: רויטרס)
"הר הבית חייב להישאר תחת ריבונות ישראלית | צילום: רויטרס

נתניהו במסר לשותפות בקואליציה: אחרי שאמר כי הוא "לא פוסל" מהלך חד-צדדי ביהודה ושומרון וזכה לביקורת חריפה מצד השר בנט וחברים נוספים בקואליציה, ראש הממשלה מדגיש כי הוא לא התכוון לנסיגה חד צדדית מהשטחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא דיברתי על נסיגה חד צדדית, אלא על האפשרות של צעדים חד צדדיים ודווקא כאלה שיחזקו את האינטרסים הביטחוניים והלאומיים של ישראל אל מול הטרור", אמר נתניהו. "הפרשנות לדברים שלי אתמול בארה"ב מוטעית ולא נכונה. לא אפנה ולא אעקור יישובים. הטעות הזאת לא תחזור".

הבוקר תקף יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט את דברי נתניהו במהלך ביקורו בארצות הברית . בנט הגדיר את הנכונות למסירת שטחים כ"פרס" וקרא לבצע מהלך חד צדדי הפוך. "אם הטרור ישתלם - הטרור יתגבר", טען. "כל מסירת שטח חד צדדית לערבים היא שגיאה כבדה, תמיד. הדיבור על זה בעיצומו של גל טרור מעביר מסר הפוך מהנדרש. האויב צריך לקבל עונש על הטרור ולא פרס על רצח יהודים".

בנט הציע דרך אחרת. "אין ספק שיש לעשות מהלך חד צדדי: החלת הריבונות הישראלית ביישובים הישראלים ביהודה ושומרון", אמר. יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ ינון מגל, מחה גם הוא על דברי נתניהו: "זו טעות אפילו לדבר על מהלך חד צדדי. זו טעות קשה לעשות זאת תחת טרור. ביבי, הכל בסדר?".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס גם הוא לנאום ואמר בריאיון לגלי צה"ל: "אני לא מדמיין שראש הממשלה התכוון לנסיגות חד צדדיות". ארדן הוסיף כי יתנגד בכל הכוח לנסיגה, "אבל כמי שמכיר את ראש הממשלה עוד מהימים שנאבקנו כנגד הנסיגה החד צדדית מגוש קטיף אז אני לא מעריך שמדובר בנסיגות חד צדדיות".

ימונה לשגריר באו"ם? בנט עם נתניהו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
עימות פומבי, בנט לנתניהו | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

"מהלך חד צדדי יצריך הבנה בינלאומית"

אתמול נשאל ראש הממשלה, במהלך כנס בארה"ב, בנוגע לאפשרות של מהלך חד צדדי ביהודה ושומרון, והשיב כי "אני מניח שגם זה אפשרי", אך הדגיש: "המהלך יצטרך לעמוד בקריטריונים הביטחוניים של ישראל, וכמו כן זה יצריך הבנה בינלאומית רחבה יותר מזו שקיימת עכשיו".

ראש הממשלה הצהיר, במהלך כנס במכון הליברלי האמריקני CAP, על מוכנותו לקיים משא ומתן עם אבו מאזן: "שיישב איתי כאן. הוא דיבר איתי שש שעות במצטבר בכל השנים האחרונות".