שרת המשפטים איילת שקד מתחה הערב (רביעי) ביקורת על התנהלותם של השופטים בישראל. "על דרך הכלל, בתי המשפט מתעלמים מכוונת החוק ומרוח החוק וממעטים לשאוב השראה ממקורות המשפט העברי", אמרה שקד בכנס רבנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד הוסיפה השרה כי השופטים בישראל לא פונים למשפט העברי וכי בכוונתה להקים ועדת היגוי שתגבש המלצות בנושא. "השופטים מעדיפים לפנות לשיטות משפט אחרות וזרות ולא למשפט העברי, פרי עמלם של מיטב המוחות של עמנו", אמרה. "יש להצטער על כך ולפעול לתיקון המעוות".

שקד תיארה את הכנסת כמי שפועלת לקידום המשפט העברי, בניגוד לשופטים. "חוקים שחוקקה הכנסת כגון חוק 'השומרים' וחוק 'לא תעמוד על דם רעך', שהושפעו עמוקות מהמשפט העברי, מוכיחים כי קישור זה אפשרי ומניב פירות רבים", אמרה. "ברור שהמציאות השתנתה לבלי הכר - קריאתי להכלה מכנית של החוקים, קריאתי היא לקיום דו שיח אמיתי ואמיץ בין המשפט הישראלי לבין מקורותינו התרבותיים והלאומיים".

עמיטל בראלי, מנכ"ל פורום חותם, בירך על דבריה של שקד. "אנחנו מחזקים את המהלך שהתחילה פה שרת המשפטים איילת שקד לעגן את סמכויותיו של בתי הדין לממונות בחוק", ארמ. "יש לנו הצעות חוק שעומדות על הפרק ואנחנו מאוד מקווים ששרת המשפטים תסייע בקידום הצעות החוק הללו ותביא לשינוי במעמדם של בתי הדין לממונות".