גפני: ליברמן דיקטטור - לא אשב איתו (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
עדיין אופטימי, ח"כ גפני | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

משבר בקואליציה: יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני נעל הערב (רביעי) את הישיבה שבה היו אמורים להצביע על תקציב המדינה בשל מחלוקות בין סיעות הקואליציה. אחת המחלוקות נוגעת לדרישות ש"ס לתוספת תקציב של מאות מיליונים עבור יישום תכנית מע"מ אפס לתחבורה ציבורית ואחרת נוגעת לתקציב הביטחון - שטרם נקבע היקפו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ח"כ גפני (יהדות התורה) החליט לנעול את הישיבה כרבע שעה לאחר שהתחילה. ההחלטה הגיעה לאחר סדרת דחיות של מועד התחלת ההצבעות ולאחר שבבוקר הודיע גפני שההצבעות יתקיימו למרות אי ההסכמות בנושא תקציב הביטחון.

יו"ר הוועדה אמר לחבריה כי הוא מסרב להמתין עם פתיחת הדיון ובכך לעכב אותם עד שיגובשו הסכמות בין חברות הקואליציה. "היה לנו די והותר במהלך חוק ההסדרים והחזקנו פה את כל חברי הוועדה ואת כל המערכת שעות ארוכות", אמר. "אין לי כוונה לחזור על-כך ולעכב שוב את חברי הכנסת וצוותיהם ואת צוות הוועדה".

צפו בכתבה מחודש דצמבר: כך מחלקים את הכסף שלנו (צילום: הדס פארוש / פלאש 90)
בקואליציה לא הגיעו להסכמות | צילום: הדס פארוש / פלאש 90

למרות דחיית ההצבעה הביע יו"ר ועדת הכספים אופטימיות באשר להעברת התקציב: "או שיימצאו פתרונות בטרם ישוב ראש הממשלה נתניהו מחו"ל או שהדבר יקרה עם שובו לארץ. בכל מקרה אני מאמין שסיעות הקואליציה יימצאו פתרון ויצביעו בעד התקציב".

גפני הזכיר את עניין תקציב הביטחון, שהיקפו טרם נקבע וחברי הוועדה היו אמורים להצביע על אישור התקציב הכללי מבלי לדעת מה חלקה של מערכת הביטחון. "הבעיות עם תקציב הביטחון הן פורמליות אך זה ייפתר. כמובן שלא נאשר אם לא נדע מה המקורות להגדלת תקציב הביטחון. מבחינתי תקציב הביטחון איננו מונע את ההתקדמות בתקציב הכללי, אך כרגע יש חילוקי דעות בתוך הקואליציה, מדובר בדברים עקרוניים".

בתגובה לקריאות מצד חברי האופוזיציה ללכת לבחירות, בעקבות חילוקי הדעות בקואליציה, אמר: "בחירות עכשיו זה מאוד לא טוב למדינת ישראל, אחרי שנה שלמה ללא תקציב מאושר. לא ניתן עוד למשוך את זה וחייבים לאשר את התקציב".

ש"ס דורשת תוספת תקציב של מאות מיליונים

חלק מהמחלוקות שהביאו לדחיית ההצבעה נוגעות לדרישת ש"ס ליישום תכנית מע"מ אפס לתחבורה ציבורית כתנאי לתמיכתה בתקציב, תכנית שעלותה נאמדת במאות מיליוני שקלים. הערב כינס יו"ר ש"ס אריה דרעי את חברי הסיעה כדי לדון בצעדים לפתרון המשבר.

קודם לכן, נפגש דרעי עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר ועם ראש אגף תקציבים אמיר לוי כדי למצוא פתרון לדרישת הסיעה החרדית.

במחנה הציוני מיהרו לתקוף את הממשלה: "ממשלת הסחטנים הטבעיים איבדה זכות קיום. חוסר היכולת להעביר תקציב אחרי חצי שנה של הממשלה הנוכחית מצביעה על חוסר יכולתה לתפקד. זאת ממשלה רעה שמפנה עורף לציבור, בעיקר זה הגר בפרפריה בזמן שאנחנו במחנה הציוני משיגים כספים לאוכלוסיות אלו. זאת ממשלה שמשנה חוקי גיוס ומתנגדת להעלאת שכר לחיילים. ממשלת ביבי חייבת לעבור מהעולם".

מוקדם יותר היום הגישה הסיעה התראה בהולה לפני עתירה לבג"ץ נגד ההחלטה לקיים היום את ההצבעות על תקציב המדינה, כל עוד לא נקבע היקפו של תקציב הביטחון, אך לבסוף הישיבה בוטלה.