אחרי הודעתו של ראש הממשלה נתניהו אמש על הקדמת הבחירות, בכנסת מתחילים להיערך והבוקר (רביעי) כינס יו"ר הכנסת את נציגי כל הסיעות כדי לסכם על תאריך לבחירות. בתום הדיון הוחלט כי אזרחי ישראל ישובו לקלפיות בעוד 104 ימים, ביום שלישי ה-17 במרס, כדי לבחור ממשלה חדשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכניסה לפגישה עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התייחסה ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) להתפתחויות הדרמטיות ואמרה: "לא רצינו בחירות, וצריך לעשות אותן כמה שיותר מהר. הבחירות האלה נכפו עלינו, המדינה משותקת".

בתום הדיון יצא אדלשטיין לכתבים ואמר: "סיימתי כרגע התייעצות עם כל סיעות הבית וכולן גילו אחריות. לא היו ניסיונות לגרור אותנו לחצי שנה מיותרת, שבה אין דין ואין דיין, אין פעילות לא ביטחונית, לא חברתית ולא כלכלית".

על התעודות הודבק שם הקלפי (צילום: Yossi Zeliger/FLASH90)
תתכוננו, זה שוב מגיע | צילום: Yossi Zeliger/FLASH90

הוא ציין כי הסיעות הערביות העלו את הסוגיה של הקדמת הבחירות הפתאומית מול העלאת אחוז החסימה ואמר כי הבטיח להן לבדוק את זה, "אבל זה לא משנה את ההסכמה הרחבה שמסתמנת בין רוב הסיעות".

אדלשטיין אמר כי המועד שנקבע לבחירות יוצא לפי לוח השנה יום המעשים הטובים: "אני קורא לכל אזרחי ישראל לעשות מעשה טוב ולהגיע לקלפי".

"עכשיו כל המשוגעים יכולים להשתולל"

אמש, לאחר מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה נתניהו, שבה האשים את לפיד ולבני בחתרנות, השיבו לדבריו שרי יש עתיד והתנועה בביקורת חריפה. "מזל טוב", אמרה בציניות יו"ר התנועה ציפי לבני, שפוטרה מתפקיד שרת המשפטים. "נתניהו סילק את שומרת הסף של הדמוקרטיה ושל החוקה במדינת ישראל, עכשיו כל המשוגעים יכולים להשתולל".

"אעשה כל מה שצריך כדי שנוכל להחליף את הקבוצה הזאת", אמרה לבני שכבר החלה לדבר בשפת הבחירות. "הבחירה היא אמיתית, בין ציונות לקיצוניות. כל אלו שנשארו בממשלה הם אלו שלא מסוגלים לחתום מחדש על מגילת העצמאות כי כתובה בה המילה שוויון. נתניהו בחר להיכנע לאותם שרים שתקפו אותו. זו הבחירה שלו ועל הבחירה הזאת צריכות להיות הבחירות".

"פיטורי השרים - מעשה של איבוד עשתונות"

ממפלגת יש עתיד נמסרה תגובה חריפה לפיטורים. "ראש הממשלה כשל בניהול מדינת ישראל ובטיפול בצרכים של הציבור הישראלי", נכתב בהודעה. "האקט המבוהל של פיטורי השרים הוא מעשה של פחדנות ואיבוד עשתונות".

"צר לנו כי ראש הממשלה בחר לנהוג בחוסר אחריות לאומית ולגרור את מדינת ישראל למערכת בחירות מיותרת שתסב נזק לכלכלה ולחברה הישראלית", הוסיפו, "והכל מתוך שיקולים פוליטיים קטנים, חולשה וכניעה לחרדים, לחברי מרכז ולקבוצות אינטרסים".