אחרי שהוחלט על פשרה סביב סערת חוק הלאום שלפיה תידחה ההצבעה במליאת הכנסת בשבוע ימים, אמר היום (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, כי הוא "נחוש להעביר את חוק הלאום - עם הסכמה או בלעדיה". הוא נשאל האם ישראל בדרך לבחירות, והשיב: "ימים יגידו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה חוק חשוב מאוד להבטחת עתידו של עם ישראל בארץ ישראל ומדינת ישראל", המשיך נתניהו. "בחוק חשוב כזה ודאי חשוב למצות את אפיקי ההידברות", אמר בהתייחסו להחלטה שהתקבלה לדחיית ההצבעה בשבוע. "אני מוכן לתת סיכוי להידברות.  אם ניתן להשיג הסכמה רחבה ככל האפשר - זה עדיף".

היום, בניסיון להימנע מהמשבר הקואליציוני שעד כה נראה בלתי נמנע, הצליח יושב ראש "ישראל ביתנו" אביגדור ליברמן להביא לדחיית ההצבעה על "חוק הלאום" בשבוע ימים לפחות. את ההצעה העלה ליברמן הבוקר במהלך ישיבת הנהלת הקואליציה מטעם סיעתו. קודם לכן קיים ליברמן שורת פגישות עם בכירים במערכת הפוליטית, ביניהם גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בין התרחישים האפשריים שהועלו קודם להחלטה, יסכים ראש הממשלה נתניהו לדחות את ההצבעה המתוכננת על החוק בניסיון לפתור את המשבר, ולהסכים עם לפיד ולבני על נוסח חדש ומוסכם - ולהביא את החוק להצבעה במועד מאוחר יותר. למעשה, נתניהו פועל כך בימים האחרונים - על מנת לשמר את הקואליציה הנוכחית. אלא שדחיית ההצבעה, וניסיון למצוא נוסח מוסכם לחוק עד למועד החדש, היא לא האפשרות היחידה העומדת בפני נתניהו.

"חקיקה מופקרת", לבני (ארכיון) (צילום: פלאש 90)
"לא נסטה מעקרונותינו". לבני | צילום: פלאש 90

לבני: "לא נסטה מעקרונותינו"

בישיבת סיעת התנועה הבהירה שרת המשפטים ציפי לבני כי "לא תהיה דמוקרטיה בלי מדינת העם היהודי, לא תהיה מדינת העם היהודי בלי דמוקרטיה על פי השקפת עולמנו כאן בתנועה ואנחנו לא היחידים. זה החזון שמאחד את עם ישראל. מהסיבה הזאת התנגדתי וכולנו מתנגדים לאותו חוק שמפר את האיזון, פוגע בערכי מגילת העצמאות ובציונות ומביא את מדינת ישראל למקום רע.

"אלה עקרונותינו, כך או כך. מהעקרונות האלה לא נסטה. אפשר וצריך לנהל את הדיון על החזון של מדינת ישראל כל עוד מעוגנים ערכיה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית".

יאיר לפיד (צילום: פלאש 90, חדשות)
"מוכרים את המדינה בשביל פריימריז" | צילום: פלאש 90, חדשות

לפיד תקף את נתניהו: "מוכרים את המדינה בשביל פריימריז"

מוקדם יותר היום, בישיבת סיעת יש עתיד, תקף שר האוצר יאיר לפיד את נתניהו ואמר כי "הוא עוסק בסחטנות, אינטרסים ו'שחיתות שלטונית'. חוק הלאום, מע"מ אפס, קק"ל, הרפואה הפרטית, החברות הממשלתיות - זה הכל אותו משבר. זה הכל בעצם אותו נושא. זו הפוליטיקה הישנה שמנסה להחזיר אותנו אחורה. מנסה להחזיר אותנו לעסקנות, לסחטנות, למשחקי אינטרסים, לשחיתות שלטונית, לזה שמוכרים את המדינה בשביל הפריימריז ובשביל קבלני קולות, לזה שלאף אחד לא אכפת מהמדינה, כי כל מה שחשוב להם זה הכיסא שלהם וחברי המרכז שלהם".

לפיד המשיך: "על זה שהם כל כך מנותקים שהם מובילים לבחירות מיותרות לגמרי בזמן שרחובות ישראל בוערים, האלימות משתוללת, ואזרחים לא מצליחים לגמור את החודש רק כי הם לא מוכנים לעשות את העבודה שלהם. את העבודה האמיתית שלהם, למען אזרחי ישראל.

"את מי הם מענישים כשהם אומרים לא להעביר את התקציב הכי חברתי שהיה פה מזה שנים ואת מע"מ אפס ומחיר מטרה? את יש עתיד? אותי? הם מענישים את הזוגות הצעירים ואת הלוחמים שחזרו מ'צוק איתן'. אנחנו יכולים להוריד את מחירי הדירות במאות אלפי שקלים, והם מחזיקים את הזוגות הצעירים כבני ערובה מול לוביסטים עסקנים וקבוצות לחץ. לא נתפשר על הערכים שלנו ועל מה שאנחנו מאמינים בו תמורת סחר סוסים פוליטי. זו המלחמה שלנו. על זה כל המשבר.

"על זה שאנחנו מתעקשים לנקות את האורוות, וללכת לכל המקומות החולים בחברה הישראלית ובשלטון הישראלי כדי לתקן ולנקות, ולהביא תקציב חברתי, ולא לתת לגזענות להתפשט, ולזכור שיש פה מדינה, ואי אפשר לתת לה להמשיך להתנהל ככה".

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, התייחס לנושא בישיבת סיעת העבודה ואמר כי "נתניהו מסכן את האינטרסים הקיומיים הבסיסיים ביותר של מדינת ישראל בהתנהגותו ובהחלטותיו. הרצוג הוסיף וקרא לשרים לבני וללפיד לפרוש מן הממשלה: "הפרק הזה הסתיים, המדינה תקועה עם ביבי, תבינו זאת! עדיין לא מאוחר לתקן, הצטרפו אליי ונוביל מהלך שישנה את הכיוון המסוכן אליו צועדת המדינה".