שמואל אליהו, ארכיון (צילום: חדשות 2)
הרב שמואל אליהו | צילום: חדשות 2

מחאה נגד מועמדתו של הרב שמואל אליהו לתפקיד רבה של העיר ירושלים: שרת המשפטים ציפי לבני קיימה שיחות עם חברים בוועדה הבוחרת והפצירה מהם למנוע את היבחרו של הרב, שנודע בזכות התבטאויותיו הקיצוניות נגד השכרת דירות לערבים בעת כהונתו כרבה של העיר צפת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ירושלים ראויה לרב עיר שייצג את הערכים שהיא מסמלת וזה לא הרב שמואל אליהו", אמרה לבני בשיחות סגורות. "יש מספיק קיצונים בעולם המוסלמי שמנסים להלהיט את היצרים אצל המאמינים, בטענות מופרכות נגד הריבונות הישראלית בירושלים. רב העיר המיוחדת הזאת, צריך לסמל את מה שירושלים מסמלת עבורנו".

במקביל, הפיצו אנשי פורום "תג מאיר" כרוזים נגד הרב אליהו בהם נכתב: "ירושלים אינה רוצה רב גזען". בנוסף, פנו במכתבים למועצת חכמי התורה של ש"ס ויהדות התורה, בהם ריכזו התבטאויות עבר של הרב אליהו, שלדבריהם הופכות אותו למועמד בלתי ראוי לתפקיד.

כרזות שהופצו בירושלים
כרזות שהופצו בירושלים | צילום:

"הרב שמואל אליהו התבטא בעבר נגד כל סוגי האוכלוסיות החיים במדינת ישראל. לצערנו מדובר באיש ריב ומדון, המסית קבוצות וקהילות החיים במדינת ישראל זו כנגד זו", כתבו אנשי הפורום. עוד ציינו כי בעבר גם התבטא בחריפות נגד נשיא מועצת חכמי התורה הרב עובדיה יוסף ז"ל וטען כי "הוא אינו הרב שלנו".

ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין הצטרף אף הוא למתקפה נגד מועמדותו של הרב אליהו. "מועמדתו לתפקיד הרב של העיר ירושלים הינה סיבה לדאגה ומחייבת אמירה של כל מי שלא מוכן לקבל בתפקיד כזה רב 'שלזכותו' עומדות שלל אמירות קיצוניות נגד יהודים, חילונים, ערבים, נשים, הומסקסואלים, נגד הנצחת ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל נגד נוצרים ועוד", כתב בחשבון הפייסבוק שלו.

דיסקין מחה על כך שהיועץ המשפטי לממשלה אמר זה מכבר שלא יגן על מועמדותו לרב ראשי ספרדי לישראל, ועכשיו מגיש הרב את מועמדותו לרבה של העיר "שהיא אולי הנפיצה והרגישה בעולם".

16 רבנים במירוץ למשרה היוקרתית

ביום שלישי השבוע יערכו בחירות לתפקיד רבני העיר בירושלים, אחרי למעלה מעשור בו לא כיהנו רבנים בעיר - זאת מאז פטירתם של הרבנים הקודמים. על המשרה היוקרתית מתמודדים כעת 16 רבנים.

אחד השמות הבולטים בהתמודדות על תפקיד הרב הספרדי הוא הרב שלמה עמאר, שהיה הרב הראשי וערך סולחה מתוקשרת בשבוע שעבר עם צמרת ש"ס לקראת הבחירות. המועמד הבולט נגדו הוא הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, שהתמודד על תפקיד הרב הראשי וכשל.

הרב אליהו נודע אחרי שפרסם פסק הלכה, שזכה לכינוי "מכתב הרבנים", יחד עם עוד כ-50 רבנים נוספים, ועל פיו נקבע כי אין למכור או להשכיר דירות למי שאינו יהודי. בעקבות התבטאות זו הורה היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגדו בחשד להסתה.

עוד שמות שמתמודדים על תפקיד הרב הספרדי בירושלים הם: הרב יהודה דרעי, אחיו של אריה דרעי, וחבר הכנסת לשעבר מש"ס הרב חיים אמסלם. על תפקיד הרב האשכנזי בבירה מתמודדים מספר רבנים, כשהשם המוביל הוא הרב אריה שטרן, מועמד הציונות הדתית, הנתמך ע"י ראש העיר ברקת ושר הדתות נפתלי בנט. מולו מתמודד אחיו של הרב הראשי דוד לאו, הרב משה לאו, המנסה לגבש את תמיכת החרדים סביבו.