סערת חוק הלאום: אחר הצהריים (ראשון) אישרה הממשלה את הצעת חוק הלאום בתום דיון סוער במיוחד שהביא לשיא חדש את הקרע בין מפלגות הקואליציה. בריאיון לחדשות 2 מבהירה שרת המשפטים ציפי לבני כי תפעל נגד הצעת החוק גם בהצבעה במליאת הכנסת וגם אם ראש הממשלה יחליט לפטר אותה בעקבות כך. "זו החלטה שלו", היא אומרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא אתן את ידי לחוק הזה. זה חוק רע, אנטי ציוני, אנטי דמוקרטי ומנוגד למגילת העצמאות", אמרה לבני. "לא אהיה שותפה לו בשום צורה, פנים ואופן. אם ראש הממשלה יחליט שהוא מפטר שרים שנאבקים למען ישראל יהודית-דמוקרטית, זו בהחלט יכולה להיות ההחלטה שלו. מעולם לא ויתרתי על עקרונותיי".

"ישיבת הממשלה הייתה יכולה להיות תחילת תהליך כינונה של חוקה לישראל שמעגנת את הערכים של מדינה יהודית ודמוקרטית, אבל במקום זה עסקנו בשאלה אם אלקין יסכים לקבל את העקרונות של רה"מ", אומרת לבני. "בישיבה היה פיל בחדר - האם אנחנו עוסקים בערכיה או ישראל או באיזה דיל פוליטי".

ארכיון (צילום: AP,  פלאש 90, חדשות 2)
נמאס לו מהם? נתניהו, לפיד ולבני | צילום: AP, פלאש 90, חדשות 2

"לא אתחבא בשירותים"

למרות שנשאלה מפורשות האם תתנגד להצבעה במליאת הכנסת, תשובתה של לבני לא הייתה מוחלטת. "אני חושבת להצביע נגד ובהחלט לא אתן לחוק לעבור ככל שהדבר תלוי בי", היא אומרת. "אני לא קורצת, לא אתן להצעה הזאת לעבור דרך זה שאהיה בשירותים. אף פעם לא נהגתי כך ולא אנהג כך גם עכשיו".

"לו באמת רצונו של ראש הממשלה לחוקק את ערכיה של ישראל כיהודית ודמוקרטית, יכול היה לומר לאלקין להניח את הנושא בצד", היא אומרת. "דבר איתנו, אנחנו יכולים להיות שותפים. השטיקים האלה של פנים הליכוד לא מתאימים בעיניי למעמד הזה. ראש הממשלה כפה עלינו להצביע בעד הצעת חוק שאיננה העקרונות שלו ושרחוקה מהנאום שנשא בפתח הישיבה".

במהלך הריאיון נשאלה לבני האם ייתכן שהתעקשותו של נתניהו להביא את ההצבעה לישיבת הממשלה נובעת מכך שנמאס לו מהתנהלותה. "יכול להיות", היא אומרת. "אם זה המצב - אני מאמינה בצורך לומר אמת. למה לקחת את הדבר הכי חשוב לכולנו ולהשתמש בזה כדי לרמוז למישהו מהשותפים הקואליציוניים שנמאס לא מהם? זה החלק שהיה לי עצוב באמת בישיבת הממשלה. ההחלטה עדיין נמצאת אצלו, הוא יודע מה עמדתנו. חבל שבמקום לקדם את מה שהוא מאמין בו, הוא נוהה אחרי קבוצה קיצונית ואנטי דמוקרטית בליכוד".

"חקיקה מופקרת", לבני (ארכיון) (צילום: פלאש 90)
נתק שיא. נתניהו ולבני | צילום: פלאש 90

לבני מכחישה כי שוחחה עם השרים ליברמן ולפיד על האפשרות של הקמת גוף פוליטי משותף. "התשובה היא לא", היא אומרת. "אני יודעת שהיו דיבורים כאלה במהלך השבועות האחרונים אבל האירוע הזה של ממשלה חלופית לא מתקיים".

לבני על פרשת השופטת: לכבד את החלטתה

השרה לבני התייחסה גם לסערה סביב תיק חקירת החשד לאונס של שופטת על ידי שוטר - תיק שנסגר בעקבות סירובה של השופטת להתלונן. "דיברתי עם השופטת והיא אדם כאוב ופגוע", אומרת לבני.

יש דבר אחד שהייתי מבקשת שכולנו נעשה - בואו נכבד את ההחלטה שלה", הוסיפה. "אנחנו לא יכולים להיות שיפוטיים. ההזדהות שלי איתה כקורבן עבירה היא כזאת שאומרת - בואו לא נשב ונשפוט ונטיל עליה, בין אם במפורש או במשתמע, את האשמה. זה לא מגיע לה. אני מכבדת את החלטתה".

לפיד: לא אצביע בעד חוק הלאום

שר האוצר לפיד התייחס גם הוא הערב לחוק הלאום והבהיר כי הוא תומך בחוק, אך לא במתכונתו הנוכחית. "החוק שהוגש היום מעמד את המדינה היהודית לפני הדמוקרטית. הוא מפריד ביניהם", אמר לפיד בכנס של אגודת הידידים באוניברסיטת תל אביב.

יאיר לפיד (צילום: פלאש 90, חדשות)
"לא נצביע בעד". לפיד | צילום: פלאש 90, חדשות

"לא בן גוריון, לא בגין ולא ז'בוטינסקי היו מאשרים את החוק הזה", הוסיף. "לא אני ולא יש עתיד לא נצביע בעד חוק הלאום כפי שהוגש. אם ראש הממשלה רוצה לפרק על זה את הממשלה - זה חוסר אחריות לאומית בעת הזו".