סער: "אפס תועלת ומקסימום נזק" (צילום: פלאש 90, חדשות)
נתניהו יצליח לבלום את סער? | צילום: פלאש 90, חדשות

היכונו לביאת הסער? ועידת הליכוד תתכנס ביום שלישי, כאשר ברקע קריאות של חלק מאנשי המרכז המאוכזבים מתפקודו של יו"ר התנועה וראש הממשלה בנימין נתניהו, במיוחד כשעל הספסל יושב גדעון סער - מנהיג פוטנציאלי שבחלק מהסקרים אף מביא יותר קולות למפלגה. חברי המרכז יידרשו להכריע על מועד הבחירות הפנימיות, בצל יוזמת נתניהו להקדים את הפריימריז ולבלום את סער. אך מה חושבים הפעילים?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוטי קירהיימר, חבר מרכז ותיק, סיפר בשיחה עם חדשות 2 Online על התחושות במרכז. "דעתי ממש אינה נוחה ממה שקורה בליכוד", הוא אומר. "לא צריך להיות עם משקפיים כדי לראות מה קורה, ואני מדבר על הצורך במבוגר אחראי. אני מאוכזב ממלחמות האגו והכיסא". לדבריו, רבים מחברי המרכז החדשים שהגיעו יחד עם ח"כ משה פייגלין אינם נאמנים לדרך הליכוד.

"בזמנו הצעתי הצעת חוק שתמנע מחברי מפלגה להצביע בבחירות - כלומר מי שהתפקד למפלגה יירשם מראש כמצביע למפלגה, זאת כדי למנוע התפקדות של אנשים שיצביעו למפלגה אחרת כפי שלפי דעתי קורה בשנים האחרונות", הוסיף קירהיימר, שטען כי המצב הנוכחי "מביא לכך שהליכוד נחלש מבחינת כוחו האלקטורלי והשפעתם של חברי המרכז המקוריים הולכת ונחלשת".

"נתניהו מכפיש את חברי המרכז" (צילום: יוסי זילברמן)
נערכים לוועידה סוערת | צילום: יוסי זילברמן

"ברבע שעה יכולים להביא 500 חתימות"

משה סבח, פעיל ליכוד מאשקלון, הצטרף גם הוא לביקורת על ההנהגה הנוכחית של תנועתו. "אין לנו אמון במערכת של נתניהו ולא בו, ואנחנו נעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי להגיע למצב שברגע שיעבור חוק פיזור הכנסת גדעון כן יגיע", הוא אומר. "נתניהו לא יכול לסנדל את גדעון כשאנחנו ברבע שעה יכולים להביא 500 חתימות".

"הליכוד איבד מהערך שלו בנושאים החברתיים, הכלכליים, המדיניים והביטחוניים", המשיך סבח. "נתניהו כבר לא ראוי - אם הוא ייבחר שוב, אנחנו לא נעזוב את הליכוד, אבל רבים מאיתנו לא נירתם כפי שנרתמנו בעבר במערכות בחירות. אנחנו פשוט נישאר מחוץ לתמונה".

לעומתם יש חברי מרכז שרואים בנתניהו כאופציה הרלוונטית ביותר עבורם. אחד מהם הוא מתי יצחק, יו"ר סניף ראש העין בליכוד וחבר מרכז למעלה מ-40 שנה. "אני איש 'ביבי' ואני גאה בכך", הוא מעיד על עצמו. "הציבור רוצה את ראש הממשלה". יצחק הדגיש בשיחה עם חדשות 2 Online כי "לא הכל 100%, אבל לא צריך להסתכל בצורה נקודתית - המדינה נמצאת בפרשת דרכים ואנחנו צריכים לשמור על ראש הממשלה".

הצבעה מתוחה, ארכיון (צילום: רויטרס)
הצבעה משמעותית לקראת הבחירות | צילום: רויטרס

"לא הדחנו מעולם ראש ממשלה מכהן"

בנוגע לאופציית גדעון סער הבהיר יצחק כי עוד לא בשלה השעה לכך. "זו לא העת, לכל אחד - בין אם זה כחלון או סער - יש את האסטרטגיה שלו, אבל אנחנו לא הדחנו מעולם ראש ממשלה מכהן ואין שום סיבה שנעשה זאת גם עכשיו", הוא אומר. יצחק הודה כי המפלגה נמצאת בסיטואציה מתוחה, אך הבחירות מחייבות את אחדות השורות. "נכון שיש ויכוחים, אבל אם הליכוד חפץ בשלטון צריך להישמע למרותו של ראש הממשלה".

מהליכוד נמסר בתגובה כי "מהרגע שהתקבלה החלטה על הקדמת הבחירות הכלליות, פועל הליכוד על מנת לקיים הליך בחירות פנימי ודמוקרטי קצר ומהיר ככל האפשר, על מנת להתייצב מאוחדים בהקדם בפני המשימה החשובה ביותר: הפנייה לאזרחי ישראל לתת לראש הממשלה נתניהו להנהיג את העם והמדינה בראש מפלגת שלטון חזקה ויציבה".

באשר להקדמת מועד כינוס המרכז, הדגישו במפלגה כי "מדובר בעניין טכני, שכן בכינוס זה יתקיים דיון בלבד ללא הצבעות. ההכרעות המהותיות בענייני הפריימריז בליכוד יתקיימו למחרת בהשתתפות כל הח"כים, השרים וראש הממשלה".