בעקבות חתימתם של 40 חברי כנסת מהאופוזיציה, עורכת היום (רביעי) הכנסת דיון מיוחד בהשתתפות ראש הממשלה שכותרתו "יוקר המחיה בישראל". אומנם נושא הדיון הוא חברתי בעיקרו, אבל מרבית הדוברים התייחסו בהרחבה דווקא לסערה סביב חוק הלאום. במהלך נאומו הציג ראש הממשלה לראשונה את עקרונות חוק הלאום שהוא מנסח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. העקרונות הללו שזורים זה בזה ואחד לא גובר על השני", אמר ראש הממשלה בנאומו. "ישראל מבטיחה שוויון זכויות לכל אזרחיה, ובאותה עת היא מדינת הלאום של העם היהודי ושל העם היהודי בלבד".

עקרונות היסוד של חוק הלאום, נתניהו (צילום: פלאש 90)
צילום: פלאש 90

"הצהרת בלפור דיברה על הצורך להקים בית יהודי לעם היהודי, לצד שמירה על הזכויות האזרחיות והדתיות של כל תושבי הארץ", הוסיף ראש הממשלה והתייחס גם לתכנית החלוקה של האו"ם ולמגילת העצמאות.

"אם הדברים היו ברורים כל כך מלכתחילה, מדוע היה צריך לחוקק את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו? כי הדברים הפסיקו להיות ברורים. היו כאלה שקראו תיגר על כך והיה צורך להגן על לבה של הדמוקרטיה", אמר נתניהו. "אבל ברגע שעיגנו זאת נוצר חוסר איזון בין זכויות הפרט וזכויות הלאום. המסתננים שחודרים לישראל הם בני אדם ונהנים מזכויות כבוד אדם וחירותו, אבל כשבאים לדון האם הזכויות שלהם גוברות על הזכות שלנו לשמור על הלאום היהודי - נוצר חוסר איזון".

לדברי נתניהו, חוסר האיזון שנוצר בעקבות הצורך לשמור על כבוד האדם לבין זכותה של ישראל להיקרא מדינת הלאום היהודית - היא שמצריכה את שני חוקי היסוד: הן חוק הלאום והן חוק כבוד האדם וחירותו.

"לא פינית - לא עשית"

במהלך נאומו תקף ראש הממשלה את חברי האופוזיציה, ובייחוד את נציגי השמאל. "האופוזיציה חושבת רק במונחים של 'לא פינית - לא עשית'", אמר נתניהו והציג שורה ארוכה של הישגים כלכליים של הממשלה בראשותו בשנים האחרונות. לאורך כל נאומו הופרע ראש הממשלה על ידי קריאות ביניים סוערות ומספר חברי כנסת אף הוצאו מהמליאה.

הרצוג (ארכיון) (צילום: עמוד הפייסבוק הרישמי של הכנסת)
"פינית ולא עשית כלום" | צילום: עמוד הפייסבוק הרישמי של הכנסת

יושב ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, עלה לנאום אחרי ראש הממשלה והתייחס ישירות לנאומו. "ראש הממשלה, כמה שאתה לחוץ", אמר הרצוג. "דווקא כן פינית - פינית תושבים מבתיהם, פינית את האוכל מהמקררים שלהם. פינית ולא עשית כלום".

"הציבור כבר מבין שהפתרון שלכם למצוקותיו הוא להתעסק בסמלים", הוסיף הרצוג. "יש לכם אינטרס לדבר עוד ועוד על הלאום כדי שהישראלים לא יעסקו במחסור בחשבון הבנק שלהם, בחוסר יכולתם לקנות דירה או לקנות בסופר. מר נתניהו, ישראל תקועה איתך ואתה תקוע בלי תשובות אמת לכלום".

מקדם חוק שלילת אזרחים למעורבים בטרור

בהתייחסו לגל הפיגועים האחרון הבהיר ראש הממשלה כי בכוונתו להביא לממשלה, ביחד עם שר הפנים ארדן, הצעת חוק לשלילת זכות התושב של "מעורבים בטרור, הסתה ואלימות". "אנחנו נחושים להילחם בטרור בעוצמה כדי להשיב את הביטחון לאזרחי ישראל ולתושבי ירושלים בפרט".

תישלל אזרחותם של מעורבים בטרור? (ארכיון) (צילום: reuters)
תישלל אזרחותם של מעורבים בטרור? (ארכיון) | צילום: reuters

"במדינת ישראל לא ייהנו מסיתים ומתסיסים, משלחי מחבלים וכמובן המחבלים ובני משפחותיהם", הוסיף רה"מ. "מי שמפאר רוצחים, קורא להם שאהידים - לא ייהנה מביטוח לאומי. מי שקורא ופועל להריסת מדינת ישראל לא ייהנה מזכויות סוציאליות. את האבסורד הזה אנו עומדים לתקן".