נתניהו, ארכיון (צילום: פלאש 90)
סיעת הליכוד מנסה לבלום את הגוש החוסם | צילום: פלאש 90

הליכוד נאבק בגוש חוסם נתניהו: ביומיים האחרונים, בעקבות פיטורי השרים לבני ולפיד, החלו מגעים במפלגות המרכז-שמאל על איחוד שורות על מנת למנוע מבנימין נתניהו להקים את הממשלה הבאה. במפלגת הליכוד טוענים כי התנהלות לפיד ולבני מוכיחה ש"יצא המרצע מן השק - כל מטרתן של מפלגות השמאל היא להחליף את נתניהו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בימים האחרונים נדונה האפשרות להקמת גוש מרכז-שמאל, הכולל את מפלגות העבודה, יש עתיד, התנועה ומרצ. בשלב זה לא מדובר על אפשרות להליכה משותפת בבחירות, אלא להסכמה לא לשבת בממשלה בראשות נתניהו ולהליכה לקמפיין משותף תחת המסר "רק לא נתניהו". עם זאת, ייתכן שבהמשך הדרך תיבחן אפשרות לאיחוד רשימות, לפחות חלקי - בהתאם לתוצאות הסקרים.

אתמול דיווח כתבנו עמית סגל כי הנשיא לשעבר שמעון פרס קיבל שתי הצעות להצטרף לגוש מרכז-שמאל, אם כי ככל הנראה לא מדובר בתפקיד של חבר כנסת אלא בעמדה הנהגתית. בלשכת הנשיא לשעבר סירבו להגיב לדיווח. גם בבחירות הקודמות הציעו מפלגות העבודה והתנועה ללפיד להקים גוש חוסם נתניהו, אך לפיד סירב לאחר הבחירות באומרו "לא נעשה גוש חוסם עם זועביז".

בליכוד שבו וטענו כי המגעים להקמת גוש מוכיחות ש"שוב הוכח שהבחירות הפעם עוסקות בנושא אחד: מי יהיה ראש הממשלה הבא. האם זה יהיה אחד ממועמדי גוש השמאל, או נתניהו בראש ממשלה חזקה ומאוחדת של המחנה הלאומי".

היה או לא היה פוטש? (צילום: חן גלילי, רויטרס, חדשות 2)
היה או לא היה פוטש? | צילום: חן גלילי, רויטרס, חדשות 2

לפיד: "נתניהו לא ירכיב את הממשלה הבאה"

"אנשי המחנה הלאומי, אשר רוצים שראש הממשלה בנימין נתניהו יקבל את המנדט להמשיך להוביל את המדינה - צריכים להצביע ליכוד ולתת לנתניהו הרבה מנדטים ואת הכוח למשול", הוסיפו בליכוד.  

אמש כינה שר האוצר המפוטר לפיד את נתניהו "מנותק", ולא פסל את האפשרות של הקמת גוש מרכז-שמאל, אך הבהיר כי יש לבחון את הסוגיה. עם זאת, סירב לפיד להתחייב לכך שלא יישב שוב בממשלה תחת נתניהו, והדגיש: "נתניהו לא ירכיב את הממשלה הבאה. הוא עשה טעות והמחיר של הטעות היא שהוא לא יהיה יותר ראש ממשלה".

במהלך נאומו תקף לפיד בחריפות את דברי נתניהו, שטען כי הוא והשרה לבני ניסו לבצע "ניסיון פוטש". "לעשות את כל מה שעשית ואז להתבכיין שניסו לעשות לך פוטש שלא היה ולא נברא זה לחיות בעולם דמיוני", אמר. "אני ניסיתי לעשות לך פוטש? אתה שומע את עצמך? מי מכר לך את השטות הזאת ומה גרם לך להקשיב לזה?".