מסתמן: ירידה בגיוס חרדים לצה
אילוסטרציה | צילום: אורי לנז / פלאש 90, חדשות

היום (ראשון) אישרה הממשלה את חוק הגיוס המתוקן והשנוי במחלוקת. כול השרים תמכו מלבד שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) שנמנע. כבר השבוע יובא החוק להצבעה בקריאה ראשונה במליאה: הסיעות החרדיות מתנגדות לחוק ודורשות תיקונים לקראת הקריאה השנייה והשלישית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך על ההצבעה: "זה החוק של מערכת הביטחון, למען הביטחון ולמען מדינת ישראל. אני מברך את חברי הוועדה של צה"ל ומשרד הביטחון על עבודה מקצועית ועניינית, שקיבלה לפני זמן קצר את אמון הממשלה".

באופוזיציה זועמים על סיעת "יש עתיד", שתצביע בעד חוק הגיוס גם אחרי שסיעת המחנה הציוני הודיעה שתהפוך את ההצבעה להצעת אי אמון בממשלה. בסיעת יש עתיד הבהירו: "אין שינוי. נצביע בעד חוק הגיוס" - ובכך החוק צפוי לעבור למרות התנגדות הסיעות החרדיות.

ישיבת ממשלה, ארכיון
ישישבת מערכת, ארכיון | צילום: Ohad Zwigenberg, פלאש 90, חדשות

לפיד: "מדובר בעצם בחוק של יש עתיד"

ב"יש עתיד" מתעקשים שחוק הגיוס דומה מאד למתווה שלהם: ח"כ יאיר לפיד הודיע אתמול בחשבון הפייסבוק שלו כי יתמוך בהצעה. לדבריו, "מדובר בעצם בחוק של יש עתיד. לא במקרה החרדים מתנגדים לו. הוא נולד בעקבות הנציחון שלנו בבג"ץ, העקרונות הבסיסיים שלו לקוחים מהחוק שהעברנו בממשלה הקודמת, הרמטכ"ל וצה"ל חתומים עליו, ומה שהכי חשוב - הוא יוביל לזה שיותר חרדים יתגייסו ויותר חרדים ייצאו לעבודה".

לפיד הדגיש כי "החוק קובע במפורש שאם אחרי שלוש שנים החרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס, הסנקציות הפליליות יכנסו לתוקף. בנוסף החוק קובע שמשתמטים (גם חילונים) יילכו לכלא".

לפיד בכנסת
לפיד: נתמוך בחוק | צילום: פלאש90/ הדס פארוש, חדשות

על הביקורת סביב תמיכתו - כאופוזיציה - בחוק, השיב לפיד: "זה בהחלט תפקידה של האופוזיציה להפיל את הממשלה. ניסיתי להסביר את זה למפלגת העבודה לפני שלושה חודשים כשנתניהו רצה ללכת לבחירות, אבל כזכור הם שיתפו פעולה עם בנט והחרדים ומנעו את זה, אלא שהממשלה לא תיפול אם החוק לא יעבור. זה סתם משפט שמישהו אמר וכולם חוזרים עליו. אם החוק לא יעבור הממשלה פשוט תלך לבג"ץ ותבקש הארכה". לפיד הוסיף: "אנחנו לא נגד חרדים, אנחנו בעד מדינת ישראל".

יואל חסון, יו"ר סיעת המחנה הציוני, הבהיר אמש כי סיעת המחנה הציוני תהפוך את ההצבעה על חוק הגיוס להצבעת אי-אמון בממשלת נתניהו. "המשמעות: מי שמצביע בעד החוק נותן לממשלת נתניהו אור ירוק להמשיך", כתב חסון בעמוד הטוויטר שלו. "יש עתיד והמפלגות החרדיות יצטרכו להחליט ביום שני הקרוב איפה הן עומדות: בעד או נגד הממשלה. נגד החוק ונגד הממשלה, זה מה שמצופה מאופוזיציה".

באירוע שבתרבות ברמת השרון אמרה אתמול יו"ר מרצ תמר זנדברג כי "העובדה שהאופוזיציה לא מתאחדת כולה על מנת לנצל כול הזדמנות כדי להפיל ממשלה רעה היא ליקוי מאורות קודם כל של האופוזיציה. לכן אני מנצלת מכאן את ההזדמנות לקרוא ליאיר לפיד ולעופר שלח וגם לגבאי מהמחנה הציוני ולרשימה המשותפת ולכול האופוזיציה לעמוד ברגע הזה ופשוט להפיל את הממשלה. לנצל את ההזדמנות, זה תפקידה של אופוזיציה". זנדברג הדגישה כי חוק הגיוס הוא "ישראבלוף", כהגדרתה: "הוא חוק לא טוב מכל כיוון שלא תסתכלי עליו".