נתניהו. ברא לעצמו יריב (צילום: Yoav Ari Dudkevitch, פלאש 90, חדשות)
רה"מ נתניהו. ארכיון | צילום: Yoav Ari Dudkevitch, פלאש 90, חדשות

לאחר חשיפת חדשות 2 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם בשבועות האחרונים תיקון ל"חוק יסוד - הממשלה", הערב (חמישי) הופץ תזכיר החוק לפיו נתניהו יוכל להכריז מלחמה או לצאת למבצע צבאי שעלול להוביל למלחמה ללא צורך באישור מוקדם של הממשלה ובנוכחות של מחצית מהשרים חברי הקבינט. ההצעה תובא לאישור הכנסת בתחילת מושב החורף עם חזרתה מהפגרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפני כחודשיים אישר הקבינט תיקון חקיקה, שיאפשר לממשלה להסמיך מראש את הקבינט בתחילת הכהונה לצאת למבצע צבאי משמעותי או למלחמה, זאת כדי למנוע הדלפות. מסקנה כזו, ללא פירוט נרחב, הופיעה בדוח ועדת עמידרור לבחינת תפקוד הקבינט וככל הנראה הוכנסה לשם לאחר בקשת נתניהו עצמו. 

על פי התזכיר שפורסם היום על ידי ראש הממשלה נתניהו ושרת המשפטים איילת שקד, ההחלטה על פתיחה במלחמה או על נקיטת פעולה צבאית משמעותית העלולה להוביל ברמת הסתברות קרובה לוודאי למלחמה תהיה לוועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני).

ראש הממשלה יוכל להוסיף חברי קבינט?

בנוסף, כדי להכריז על פעולה שכזו, צריכים להיות נוכחים לפחות מחצית מחברי הקבינט. כן הממשלה תהא רשאית, לפי הצעת ראש הממשלה, להוסיף חברים לקבינט, ובלבד שמספר החברים לא יעלה על מחצית ממספרם של השרים. בתזכיר נטען כי הדבר יבטיח "כי החלטה זו, אשר אין צורך להכביר מילים על חשיבותה והשלכותיה הפוטנציאליות, תתקבל בהרכב מתאים".

לצאת למלחמה - בלי אישור הממשלה?
לצאת למלחמה - בלי אישור הממשלה? | צילום:

"זה כבר כמה שנים שאני חושב שהמבנה החוקי של מדינת ישראל אינו מאפשר לה להתמודד עם אתגרים צבאיים בעידן המודרני", אמר ראש הממשלה נתניהו בתגובה לפרסום התזכיר. "השינוי המתבקש הוא להעביר את ההחלטות הקריטיות אל הקבינט, והדבר הזה מתבקש וניתן לעשייה אך ורק באמצעות חקיקה, וכך אנחנו עושים. אני רוצה להדגיש שאין כאן כוונה לפעולה ספציפית או לעיתוי ספציפי, אלא שינוי מבני, שהזמן והנסיבות מחייבים אותו".

בכירים במשרד המשפטים הבהירו בתגובה לפרסום בחדשות 2 לפני כחודש כי חקיקה כזו תפזר את הערפל ותמנע צורך בוויכוח משפטי בזמן אמת, דבר שעלול להוביל לדליפת מידע. כזכור, הפעולה שביקשו נתניהו וברק לקדם נבלמה בעקבות התנגדות דגן ואשכנזי ולאחר הדלפות חוזרות ונשנות, גם אם לא ברור עד היום האם ראש הממשלה ושר הביטחון אכן היו "הולכים עד הסוף".‎