ייתן חנינות? (צילום: מארק ניימן/לע"מ)
"נחצו מגבלות הוכח" | צילום: מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין יצא היום (חמישי) נגד ההחלטה לדחות את הקמת תאגיד השידור החדש. "בלי שידור ציבורי נהיה מדינה דמוקרטית עם נכות מסוימת", אמר ביום עיון תחת הכותרת "השוויון בראי המשפט" בשיחה עם אילנה דיין, "אוי לנו ואבוי לנו אם נביא למצב שבו אין שידור ציבורי בישראל". עוד הוסיף כי "השידור הציבורי, עם יכולות להתקיים כגוף בלתי תלוי, הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הנשיא תקף גם את "חוק ההדחה" שאושר אמש בכנסת, והצהיר כי הוא "חצה את מגבלות הכוח" של הכנסת. "בעבר אמרו חבריי בכנסת: 'אם נשיא אפשר להדיח ברוב של 90 ח"כים, למה שלא נוכל להדיח ברוב של 90 חברי כנסת חבר כנסת אחד?'", סיפר, "אמרתי להם: 'את הנשיא אתם בחרתם, ואת חבר הכנסת בחרו אנשים שחשבו שדווקא אתם, למשל, לא צריכים להיות בכנסת'".

"זה היסוד לקיום הדמוקרטיה", המשיך הנשיא, "אם בא מי שאומר שהוא תומך בטרור, יש את סעיף 7א שמאפשר לפסול אותו, יש יועץ משפטי לממשלה שיכול להעמידו לדין. יש לנו חוקים מצוינים". לדברי הנשיא, "שמו של שלטון החוק בישראל יצא מקצה בעולם ועד קצהו. אני בטוח שגם המערכת הפוליטית במדינת ישראל יודעת מה מגבלותיה, יש לנו מכנה משותף אדיר".

אמש התייחס גם שר החינוך נפתלי בנט למה שכינה "הצבר החוקים להגבלת התקשורת". יו"ר הבית היהודי הוסיף, ברצף הודעות שפרסם בעמוד הטוויטר שלו, כי "תקשורת חופשית היא הבסיס לדמוקרטיה" - ובכך מתח ביקורת מרומזת על התערבות ראש הממשלה ושר התקשורת נתניהו בנושא, מבלי לנקוב בשמו.

"בשעות האחרונות הולכת ומתחוורת לי התמונה - הצבר החוקים להגבלת התקשורת מעורר דאגה עמוקה לעתיד חופש הביטוי", הוסיף בנט. בציוץ נוסף התייחס בדאגה לגורלם של עובדי התאגיד שכבר נקלטו: "ההחלטה החפוזה לדחות את עלייתו לאוויר של תאגיד השידור הציבורי למועד לא ידוע, ללא נימוקים ותוך פגיעה בעובדים היא תמוהה. בטרם התקדמות עלינו להבין מהי תכלית ההחלטה ומהן השלכותיה".