סערת הקלטות ברק נמשכת: במסגרת ריאיון מקדים לקראת צאת ספרו הביוגרפי, חשף ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק מה הוא חושב על תפקודו של ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהקלטה חדשה מתוך הריאיונות שהעניק לאילן כפיר ודניאל דור, מחברי הביוגרפיה "מלחמות חיי", מתח ברק ביקורת חריפה על נתניהו, על כך שמינה לתפקיד מזכיר הממשלה את אביחי מנדלבליט, מי שהיה הפרקליט הצבאי הראשי במהלך פרשת הרפז, למרות שייעץ לא שלא לעשות כן.

"אמרתי לו (לנתניהו) 'תראה, אתה לא מבין מה האחריות של מנדלבליט'. הרי מנדלבליט זה לא רק שהוא אישר לו (לאשכנזי) להשאיר את זה, הוא רמז לו לאורך החקירה איך להתנהג". בשלב זה נשאל ברק איך ייתכן שמנדלבליט עדיין בתפקיד. על כך ענה: "ביבי הוא חלש הוא לא... הוא לא רוצה לעשות צעדים קשים אם לא מכריחים אותו".

לטענת ברק, מי שיזם את מינויו של מנדלבליט לתפקיד היה שר המשפטים לשעבר יעקב נאמן. לדבריו, הוא הזהיר את נתניהו מפני המינוי, בין היתר בגלל מעורבותו בפרשת הרפז. "אמרתי לו, 'שמע, הוא יהיה נאמן לך כמו כלב, אבל ברגע האמת אתה לא יודע מה הוא יהיה. בסוף הוא משרת את עצמו'. הוא רוצה להיות היועץ המשפטי לממשלה הבא".

"הוא לא יהיה (היועץ המשפטי לממשלה) כי המעורבות שלו... אמרתי לביבי מראש שהמעורבות שלו בפרשת הרפז לא תאפשר לו להיות כלום. אז סתם תמצא את עצמך עם בן אדם שלא ראוי להיות שם", הסביר ברק למראיינים.

היועמ"ש ונתניהו, ארכיון (צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90, חדשות)
מנדלבליט ונתניהו, ארכיון | צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90, חדשות

בשיחות סגורות אומר ראש הממשלה נתניהו בתגובה כי כלל לא התקשה לקבל את ההחלטה למנות את מנדלבליט לתפקיד למרות התנגדותו של שר הביטחון דאז ברק. "הוא מזכיר ממשלה מצויין ואני מעריך אותו מאוד", אמר נתניהו. "ההחלטה בעניינו התקבלה במהרה".

בחלק נוסף מתוך ההקלטות, נשמע ברק כשהוא מנסה לנתח את אישיותו של ראש הממשלה נתניהו: "ביבי בעצמו הוא אפוף במין פסימיות עמוקה ונטייה...במאזן בין החרדה לתקווה הוא מעדיף בדרך כלל להיות יותר חרד, הוא פעם קרא לזה מודאג".

בסוף השבוע פורסם ב"אולפן שישי" החלק הראשון מתוך ההקלטות, בהן נשמע ברק חושף שישראל הייתה קרובה בשלוש הזדמנויות שונות לתקוף באירן. באחד המקרים הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי סבר שצה"ל אינו מוכן לתקיפה, ואילו בהמשך היו אלה השרים יעלון ושטייניץ שהתנגדו לה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הגיע הזמן להפסיק את הדיבורים חסרי האחריות בעניינים הקשורים בביטחון המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לפעול באחריות ובתקיפות למען בטחון ישראל ואזרחיה, לא טומן את ראשו בחול, מצביע על הסכנות והאיומים כפי שהם ופועל בנחישות ובהחלטיות בדיוק כפי שעשה רק לפני מספר ימים בסוריה וכפי שעשה בעשרות החלטות ומבצעים שחלקם סמויים מעיני הציבור וטוב שכך".