ריבלין חושף כיצד יפעל אם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה: שעות לפני תום המועד החוקי להרכבת ממשלת נתניהו החמישית, פרסם היום (רביעי) נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין סרטון - ובו תיאר את הסמכות החוקית שלו במשבר הפוליטי הנוכחי. הכנסת ממשיכה לדון באפשרות לפיזורה והקדמת הבחירות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"אני מקבל וקורא את כל הפניות שלכם בנושא הרכבת הממשלה. לאור היקף הפניות שמציף את לשכתי בנושא, חשוב לי להסביר מהי סמכותו החוקתית של הנשיא", אמר ריבלין. "לראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו ניתנו על ידי 28 יום להרכיב ממשלה, כאשר בסופם ניתנה לו ארכה של 14 יום נוספים על פי חוק, שתסתיים היום בחצות".

מירי רגב ואביגדור ליברמן בכנסת
מירי רגב ואביגדור ליברמן בכנסת | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

הנשיא הסביר: "אם לא תורכב ממשלה היום בחצות עומדות בפני שתי אפשרויות ועליי לנקוט באחת מהן וזאת תוך שלושה ימים. האפשרות הראשונה להטיל את הרכבת הממשלה על כל חבר כנסת פרט לאותו חבר כנסת שכבר נתתי לו הזדמנות והוא לא הצליח. האפשרות השנייה היא להודיע ליושב ראש הכנסת שלא קיימת אפשרות להרכבת הממשלה".‎

ריבלין טען בהצהרתו כי בכוונתו לזמן את נציגי הסיעות להתייעצות על מנת לקבל את ההחלטה. "דעו כי במקרה שאודיע ליו"ר הכנסת כי אני איני מוצא חבר כנסת שבידו להקים ממשלה יכולים חברי הכנסת לאוסף 61 חתימות ולבקש (תוך 21 יום) ולהעניק לכל אחד מ-120 חברי הכנסת, גם לאלה שכבר ניתנה להם ההזדמנות, את המנדט להרכבת הממשלה", הסביר.

"אתם בוודאי תוהים איך כל זה קשור למה שמתרחש ברגעים אלו בכנסת, ובכן זה לא", טען. "במקביל לסמכותי כנשיא, לכנסת יש אפשרות עצמאית לחוקק חוק המורה על התפזרות הכנסת. אם 'חוק פיזור הכנסת' יתקבל גם בקריאה שנייה ושלישית ברוב של חברי הכנסת, לפחות 61, ההליכים להרכבת ממשלה יפסקו. הכנסת תפוזר ונצא לצערי למערכת בחירות נוספת. אני מצדי אעשה כל שביכולתי כדי למנוע ממדית ישראל מללכת למערכת בחירות נוספת".

ליברמן והחכ
יעקב ליצמן, אריה דרעי ואביגדור ליברמן | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90‎, חדשות

ח"כ הטרי מישראל ביתנו, יבגני סובה, אמר כי התקיימו מגעים לאורך כל הימים האחרונים. הוא טען כי נתניהו נפגש עם גורמים שונים והעלה הצעות פשרה. "אנחנו נתנגד לכל דבר שלא כולל את אישור חוק הגיוס באופן מלא", אמר סובה. "ללא פתרון, נצביע יחד כל החברי המפלגה – בעד פיזור הכנסת".

בליכוד לוחצים על ליברמן וממשיכים במתקפה - גורם בליכוד טען מוקדם יותר כי "ליברמן ממשיך להוליך שולל". הגורם טען כי לליברמן יש מניעים נסתרים: "המטרה שלו היא לחסל את ראש הממשלה נתניהו כי הוא רוצה לרשת אותו". טרם הושגה פריצת דרך שתאפשר הקמת ממשלה עד חצות - ובכנסת ממשיכים לדון באפשרות להקדים את הבחירות.

"הוא אומר על כל הצעה 'אולי נשקול', מושך כמה ימים - ואז דוחה אותה", הוסיף הגורם במפלגת השלטון. "ליברמן שתמיד עשה דילים עם המפלגות החרדיות, לדוגמה כשסיכל מועמדות של ראש עיר חילוני לירושלים, פתאום מצייר את עצמו כמי שמייצג את הקול החילוני. בשביל כמה מנדטים ותאוות כוח ליברמן גורר מדינה שלמה לבחירות".

זוהר.
חבר הכנסת מיקי זוהר | צילום: פלאש 90, חדשות

ממפלגת "ישראל ביתנו" נמסר בתגובה לדברים: "אנחנו מצטערים על הסגנון והשפה בתדרוכים היוצאים מלשכת ראש הממשלה. מהרגע הראשון ישראל ביתנו הזהירה שמבחינתה יש אך ורק הצעה אחת - השלמת החקיקה בקריאה שנייה ושלישית בנוסח זהה לקריאה הראשונה. כל השאר זה ספינים והטעיית הציבור".

קודם לכן קראה שרת התרבות והספורט ומספר 6 בליכוד, ח"כ מירי רגב, ליו"ר ישראל ביתנו לחתום על ההסכם ולהצטרף לממשלת נתניהו החמישית. "ליברמן, רד מהעץ, אין באמת שום ויכוח עקרוני או מהותי בינינו. קיבלת כל מה שרצית", כתבה רגב בעמוד הפייסבוק שלה וגם בחשבון הטוויטר. עוד הזהירה רגב: "אם תגרור את המדינה עוד פעם לבחירות תוך חצי שנה ותביא לבזבוז מיותר של מיליארדי שקלים, אין ספק שהעם יגיד את דברו - רק נתניהו!".

חבר הכנסת מיקי זוהר, שהגיש את החוק לפיזור הכנסת, עלה לבמת המליאה והציג את החוק לקראת ההצבעה: "למה אנחנו לא נותנים לגנץ הזדמנות להרכיב ממשלה? היו 2.5 מיליון איש שהצביעו בבחירות - פתק אחד הם נתנו למפלגה שהם מאמינים בה, ואת הפתק השני הם נתנו לבנימין נתניהו למרות שהם ידעו על ההאשמות של נתניהו. הם לא רצו את גנץ, ולא את לפיד, לא את אשכנזי ולא את בוגי יעלון".