מועד פרסום תכנית המאה - יידחה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות)
ההתנחלות אלפי מנשה בשומרון. הליכוד רוצה | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות

פרסום ראשון: על רקע החששות בימין מפני קידום תכנית מדינית להסדר שלום עם הפלסטינים, שרים וחברי כנסת מהליכוד חתמו על הצעת החלטה של מרכז המפלגה הקוראת להחיל את הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון. המהלך, שמגיע שבוע לפני הגעתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לישראל, קורא תיגר על סמכותו של ראש הממשלה בנושא, ומאותת כי בליכוד מתנגדים בחריפות ליוזמה מדינית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהצעת ההחלטה, עליה חתמו כ-800 חברי מרכז והיא מבוססת על הצעת חוק של חברי הכנסת דוד ביטן ושולי מועלם ("הבית היהודי") נכתב כי "במלאת יובל לשחרור חבלי יהודה ושומרון ובתוכם ירושלים, בירתנו הנצחית, מרכז הליכוד קורא לנבחרי המפלגה לפעול כדי לאפשר בנייה חופשית וכדי להחיל את חוקי ישראל וריבונותה על כל מרחבי ההתיישבות המשוחררים ביהודה ושומרון".

על פי התקנון, המרכז יכונס בעוד חודש להצבעה על הצעת ההחלטה. איסוף החתימות נעשה על ידי שבח שטרן ונתן אנגלסמן מראשי המטה הלאומי בליכוד והן יועברו מאוחר יותר היום ליו"ר המרכז, השר חיים כץ. המסמך נועד להעביר מסר חד משמעי מצד חברי הליכוד כי ראש הממשלה לא יוכל לפעול ככל העולה על רוחו בנושא הישראלי-פלסטיני וכי יצטרך להתחשב בדעת המפלגה.

בין השרים וחברי הכנסת שחתמו על המסמך: שר המדע אופיר אקוניס, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, יואב קיש, איוב קרא, נאוה בוקר, נורית קורן, מיקי זוהר, ירון מזוז, אורן חזן, אמיר אוחנה, יהודה גליק ואברהם נגוסה.

"טראמפ יבקר בכותל לבד"

הנשיא טראמפ יגיע ביום שני הקרוב לביקורו הראשון בישראל בתפקיד. אמש פורסם כי טראמפ לא ינאם במצדה אלא במוזיאון ישראל בירושלים, וכי יגיע לביקור בכותל אבל ללא נוכחות ישראלית במקום.

עוד דווח, כי מדינות המפרץ ובראשן סעודיה הגישו לארה"ב הצעה לנורמליזציה עם ישראל בתמורה לקידום תהליך מדיני והקפאת הבנייה בהתנחלויות. ייתכן והמסמך הוגש לאמריקנים על רקע הכוונה של טראמפ לקדם יוזמה מדינית ולהכיר בצורך הפלסטיני בהגדרה עצמית. החשש של הימין בישראל מגיע, בין היתר, על רקע הדברים הללו.

טראמפ ואבו מאזן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ ואבו מאזן בוושינגטון. חשש בימין | צילום: רויטרס, חדשות

בשבוע האחרון פרצה סערה נוכח ההתייחסות האמריקנית לריבונות הישראלית בכותל המערבי. נציגי המדינה ששוחחו עם עמיתיהם האמריקנים הביעו עניין לצלם את ביקור הנשיא בכותל. על פי הדיווח שפורסם לראשונה בחדשות 2, האמריקנים הגיבו בזלזול לבקשה וטענו כי "הכותל לא באחריות שלכם".

ההתבטאות של הבכיר האמריקני עוררה תרעומת רבה בקרב צוות התכנון הישראלי. על פי הדיווחים נשמעו בחדר מחאות וצעקות של ממש. אנשי ראש הממשלה הבהירו בפני אנשי הממשל האמריקני כי הכותל המערבי הוא שטח קדוש בריבונות ישראלית.