התאגיד יפוצל? (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
תאגיד השידור החל את שידוריו | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

אחרי עיכובים אינסוף, עתירות ומאבקים - תאגיד השידור הציבורי החל הבוקר (שני) את שידוריו ברדיו, ובהמשך היום בטלוויזיה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האות לתחילת תאגיד השידור "כאן", שהחליף את רשות השידור, ניתן עם השידור הראשון ברדיו שהתקיים ברשת ב' במסגרת תכנית הבוקר אותה הגיש אריה גולן בשעה 06:00. מיד לאחריה תשודר תכנית אקטואליה משותפת לעיתונאים קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן.

שידורי האקטואליה בטלוויזיה צפויים להתחיל בשעה 17:00, אלא שאתמול הוציא בג"ץ צו ארעי שמונע זמנית את ההחלטה שהתקבלה השבוע בכנסת להפריד בין התאגיד לבין "תאגיד החדשות". רק בצהריים, ממש בסמוך לתחילת שידורי החדשות, יתברר מי הגוף שאחראי לשידור החדשות, וזאת לאחר שבג"ץ יתכנס לדיון נוסף ובסופו תיפול הכרעה סופית בנושא לאחר שקיבל לידיו גם את תגובות המדינה בנושא.

תחילת שידור בצל מחלוקות

במסגרת חוק תאגיד השידור הציבורי שעבר בכנסת בשבוע שעבר, הוחלט על פיצול בין תאגיד השידור "כאן" לבין חטיבת החדשות שלו. מי שיישאר העורך הראשי הוא ברוך שי, אחרי שהניסיונות להדיחו כשלו. עם זאת, תפקידו יפוצל לעורך ולמנכ"ל. האחרון ימונה בשבועות הקרובים, כאשר כונס הנכסים קרא למועמדים אפשריים בעלי ניסיון ניהולי ומשמעותי בתחום העיתונות להגיש מועמדו לתפקיד.

בתוך כך, היום ידון בג"ץ גם בעתירתם של עובדי רשות השידור לדחיית מועד סגירת הרשות, דיון שנחשב כמעט חסר משמעות משום שהשידורים כאמור כבר התחילו הבוקר. עתירה נוספת הוגשה על ידי ח"כ איתן כבל, אלדד יניב ותאגיד השידור - נגד רה"מ נתניהו - בנוגע להחלטה לפרק את התאגיד לשניים. מייצגי העותרים בעתירה הם עו"ד יובל יועז ועו"ד דורון ברקת, שמבקשים מתן צו ביניים בסוגיה.

בעתירה נטען שהפיצול "עוקר מן התאגיד את מחלקת החדשות והאקטואליה שלו ומשאיר אותו כתאגיד שידור בעל משמעות שולית, ובכך הוא פוגע פגיעה קשה בזכות החוקתית של "כאן" לחופש הביטוי". ב"כאן" מצדם טוענים שאין מניע אמתי לפיצול התאגיד, כוונות פוליטיות ואישיות להחלשתו, כפי שכבר באו לידי ביטוי בעבר בהתבטאויות שנויות במחלוקת של שרים וחברי כנסת.