"חוק המרכולים יבוטל" (צילום: חדשות)
הצעת החוק תסדיר את הנושא? | צילום: חדשות

פסיקת בג"ץ שהתירה פתיחת מרכולים בשבת עוררה מחדש את סערת השבת, והלחץ ברחוב החרדי עושה את שלו - וכבר ביום ראשון יגישו המפלגות החרדיות הצעת חוק חדשה שתילחם בהחלטה. מטרת ההצעה: להסדיר את היחס בין שר הפנים לרשויות המקומיות בכל הנוגע לפתיחת עסקים בשבת, ובכך לאפשר לשר הפנים להחליט בנושא גם במקרים נוספים בעתיד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסביבת השר דרעי חוששים שרשויות חילוניות נוספות יאפשרו פתיחה נרחבת של עסקים בשבת ללא היוועצות עם שר הפנים, לאחר הפסיקה שקבעה כי עיריית תל אביב מוסמכת לקבוע את מדיניותה בנושא - ועל כן ההצעה קוראת להרחיב את סמכויותיו של השר.

מטרת ההצעה להבהיר כי לשר הפנים סמכויות בנושא: כבר היום החוק מעניק לשר הפנים סמכויות בסוגיית השבת, אך החשש הוא שפסיקת בג"ץ יצרה תקדים שיאפשר לרשויות מקומיות לטעון כי הן רשאיות להחליט בנושא על דעת באופן עצמאי לחלוטין.

דרעי: שלא יחשבו שאנחנו פראיירים (צילום: פלאש 90, חדשות)
דרעי, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

בנוסף מתכננות המפלגות החרדיות להביא לממשלה הצעת מחליטים שתגדיל את שעות העבודה של הפקחים במסגרת חוק שעות עבודה ומנוחה: מדובר במהלך שנועד למנוע חילול שבת המוני וגם להגן על עובדים שנאלצים לעבוד ביום המנוחה.

הצעד השלישי שמתכננות לנקוט בו המפלגות החרדיות, יחד עם הבית היהודי, היא לבקש דיון נוסף בבג"ץ, דבר שיאפשר לכל המערכת הפוליטית לזכות בזמן נוסף להרגעת השטח וליבון הסוגיה הנפיצה.

שופטי בג"ץ קבעו אתמול כי ביטול תיקון 2 לחוק העזר העירוני לא התקבל כדין, וכי המדינה לא נימקה את הסיבות בגינן התקבלה ההחלטה המדוברת. בית המשפט דחה את טענות התאחדות הסוחרים, לפיהן התיקונים בוצעו בחוסר סמכות בשל סתירה לחוק העבודה והמנוחה. נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור קבעה כי טענה זו אינה נכונה, לאור "חוק ההסמכה" שנועד להקנות את הסמכויות הללו לרשויות המקומיות.

השופטת התייחסה גם לטענות לפיהן התיקונים אינם מידתיים ואינם סבירים. "מדובר, בסופו של יום, בפתיחת מספר מצומצם של עסקים אשר מהווים חלק מזערי ממספר העסקים הפועלים בעיר במהלך השבוע, באופן שמאפשר שמירה על צביונה הייחודי של השבת ואינו משנה בצורה ניכרת את פני העיר בשים לב למצב הנורמטיבי הקיים", כתבה השופטת נאור. "תיקון מס' 2 מצוי, אם כן, בגדרי מתחם המידתיות".

הנשיאה היוצאת מרים נאור (צילום: David Vaaknin, פלאש 90)
"לשמור על הצביון הייחודי". נאור | צילום: David Vaaknin, פלאש 90

השופטת חיות הצטרפה לדעתה של הנשיאה נאור ואף חיזקה את הטענות בדבר חוסר ההכרעה של שרי הפנים בנושא. "אני מצטרפת למסקנתה של חברתי הנשיאה נאור כי יש לעשות את הצו על-תנאי בבג"ץ להחלטי, ולבטל את הצווים על-תנאי שהוצאו ביתר העתירות", כתבה.

"אכן, נוכח ההימנעות הארוכה והנמשכת מזה כשנתיים וחצי של שרי הפנים הרלוונטיים (גדעון סער, סילבן שלום ואריה דרעי) ובשלב מסוים גם של הממשלה כולה לקבל החלטה לגופו של עניין, אין מנוס אלא לראות בהימנעות זו משום החלטה לפסול ללא הנמקה את חוק עזר לתל אביב-יפו (פתיחתן וסגירתן של חנויות)", הוסיפה.