בנימין נתניהו (צילום: חדשות 2)
ישאיר את התיק אצלו, נתניהו | צילום: חדשות 2

הודעתו של יעלון היום (שישי) על החלטתו להתפטר מתפקידו כשר הביטחון הותירה שורה של שאלות הנוגעות לעתידה של מפלגת השלטון ולהמשך דרכה של ממשלת נתניהו, כשבמוקד תיק החוץ והיוזמה האזורית שעליה דיברו נשיא מצרים ויו"ר האופוזיציה הרצוג.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

יעלון היה אמור לקבל לידיו את תיק החוץ, אבל משהתפטר, נתניהו מתכוון להשאיר את התיק הנחשק בידיו. סיבה אפשרית לדבר היא שנתניהו עדיין קורא למחנה הציוני להצטרף לממשלה. סיבה אחרת היא ניסיונו של ראש הממשלה להרגיע את הקרבות שעתידים להתרחש על התיק בתוך מפלגתו.

למעשה בליכוד החלו במיני פריימריז בין גלעד ארדן, ישראל כץ ויובל שטייניץ על התפקיד. כזכור, לכץ ולארדן יש התחייבויות לתיקים בכירים אך הדבר נותר עד כה בגדר הבטחות בלבד.

מקים מפלגה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות)
צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות

נתניהו מבין שספג מכה פוליטית, מה שמסביר את תגובתו העדינה יחסית להתפטרות יעלון. נתניהו, שבמקרים אחרים דווקא תקף את הפורשים, אמר בשיחות סגורות שהיו התרסות בלי סוף, אך הם לא באו מכיוונו ליעלון, אלא להיפך. נתניהו גם הכחיש בפני מקורביו שנהג בחוסר כבוד בשר הביטחון.

נתניהו אף ציין בפני המקורבים כי הוא לא מעוניין לראות את הפוליטיקה בתוך צה"ל, וכי איש לא סתם את הפה לקצינים בחדרים פנימיים כמו שטען יעלון, בוודאי לא בקבינט שלו שהיה לדבריו הכי פתוח.

הסיכום: בנייה בגושים בלבד

אחד הנושאים המרכזיים שעמדו השבוע על הפרק היה גם ההדלפות שבאו מטעם המחנה הציוני בנוגע להסכמים דרמטיים מול הליכוד במסגרת המגעים לצירופם לממשלה. למרות זאת, לא היה שום דבר שהליכוד הסכים לחתום עליו בכתב.

יחד עם זאת היו הסכמות בנוגע להגבלת הבנייה בהתנחלויות לכדי בנייה עירונית בלבד, כלומר רק בגושים בגדולים. אלא שהמצב בשטח הוא שישנה הקפאת בניה ממילא, ולא מדובר בשינוי דרמטי מהמצב הקיים. מנגד, המגעים שנוהלו עם ליברמן - הבשילו - והסכם עמו צפוי להיחתם ביום ראשון הקרוב.

"ליברמן לא יפריע"

במהלך המגעים לאחדות מול המחנה הציוני, עלתה גם היוזמה המדינית להסכם עם הפלסטינים שהוצגה בנאומו של נשיא מצרים עבד אל פתאח א-סיסי. אלא שהיוזמה, כך מתברר, לא גוועה עם המגעים מול הרצוג.

ליברמן (ארכיון) (צילום: פלאש 90 מרים אלסטר, חדשות)
"לא יפריע", ליברמן | צילום: פלאש 90 מרים אלסטר, חדשות

נתניהו ניצל אתמול את שיחתו עם נשיא מצרים שבו הוא מביע תנחומים על הרוגי התרסקות המטוס בים התיכון. הוא אמר לו שליברמן לא יפריע, ואף יסייע ביוזמה.

היוזמה כוללת את סעודיה, מצרים, ירדן ומדינות המפרץ שיתנו מסגרת למו"מ עם הפלסטינים. בשלב זה לא ברור עד כמה המדינות האלו יהיו מוכנות לעדכון היוזמה הסעודית והכנסת שינויים בה.