היועמ"ש ונתניהו, ארכיון (צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90, חדשות)
מנדלבליט ונתניהו, ארכיון | צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90, חדשות

ראש הממשלה ושר התקשורת יהיה מנוע מלעסוק בבזק - כך קבע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. במכתב שהעביר היום (רביעי) לנתניהו כתב מנדלבליט כי יש למנוע ניגוד עניינים בנושא, בשל הזיקה של נתניהו לשאול אלוביץ'.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אלוביץ' הוא בעל השליטה בקבוצת חברות ("קבוצת בזק")- הכוללת בין היתר את חברות התקשורת בזק, יס, פלאפון, בזק בינלאומי וחלל תקשורת וגם את אתר האינטרנט "וואלה!" ואת חברת ציוד התקשורת יורוקום. העיסוק ביחסיהם של נתניהו ואלוביץ' החל בעקבות כתבה בעיתון "הארץ" על היחס לו זוכה נתניהו באתר "וואלה!": בעקבות הכתבה פנתה ח"כ זהבה גלאון ממרצ ליועץ המשפטי על מנת לקבל את חוות דעתו.

"על רקע יחסי החברות שבין ראש הממשלה למר אלוביץ', יהיה על ראש הממשלה להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות שבשליטת מר אלוביץ' וזאת על מנת למנוע טענות לניגוד עניינים ומחמת הנראות הציבורית", הסביר מנדלבליט.

בזק, ארכיון (צילום: פלאש 90 - קובי גדעון)
הסמכויות יועברו לשר אחר. לוין | צילום: פלאש 90 - קובי גדעון

"הסמכויות יועברו לשר אחר"

בחוות הדעת הובהר כי "ראש הממשלה יימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות אלה באופן ספציפי, וכן בעניינים אחרים שיש להם השפעה מהותית עליהן". היועץ המשפטי הבהיר כי הדבר נוגע לתחרות בתחום התקשורת, בה קבוצת בזק וקבוצת הוט נחשבות לדואופול. "בתחומים שבהם ישנה תחרות עיקרית מול קבוצת הוט כאמור, נקבע כי על ראש הממשלה ושר התקשורת להימנע מלטפל בתחום זה בכללותו", נימק.

עוד קבע היועץ כי "בתחומי פעילות שבהם ישנם מתחרים נוספים, על ראש הממשלה ושר התקשורת להימנע מהחלטות ספציפיות הנוגעות לחברה מקבוצת בזק, וכן בהחלטות אחרות שנמצא כי יש להן השפעה מהותית על חברה מקבוצת בזק.
בהתאם לכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים, הסמכויות הנוגעות לאותם עניינים שבהם ראש הממשלה ושר התקשורת מנוע מלטפל - יועברו לשר אחר".

פורשת מהמרוץ. גלאון (צילום: יהונתן סינדל - פלאש 90)
פנתה ליועץ המשפטי. ח"כ גלאון | צילום: יהונתן סינדל - פלאש 90

היועץ המשפטי הבהיר כי שרים אחרים בממשלת נתניהו יוכלו להמשיך ולקדם את הרפורמות: "יש להעביר לשר אחר את סמכויותיך באותם עניינים", כתב לנתניהו. "בכל מקרה שבו תהיה מנוע מלטפל, והמשרד יידרש להפעיל סמכות מיניסטריאלית שלא הועברה לשר אחר, יהיה צורך לפנות אליי לקבלת הנחיות פרטניות". כמו כן הונחה נתניהו להימנע מעיסוק בעבודה השוטפת של ועדת פילבר לתחום התקשורת.

בעבר הושמעו הערכות במערכת הפוליטית לפיהן נתניהו יעביר את תיק התקשורת - או חלק מסמכויותיו - לאחד משרי הליכוד על מנת לקדם רפורמות בתחום. שמו של שר התיירות יריב לוין הוזכר בנושא. עם הקמת הממשלה הצהיר נתניהו כי בכוונתו ליזום שורת רפורמות בתחום התקשורת, והמפלגות החברות בממשלה התחייבו בהסכמים הקואליציוניים לתמוך בכל יוזמה.