גוברת הביקורת בתוך מפלגת העבודה על המגעים שמנהל היו"ר יצחק הרצוג עם נתניהו על הצטרפות לממשלתו. ח"כ שלי יחימוביץ' מבהירה כי היא מתנגדת לכניסה לממשלה ומכנה את ההצעה שקיבל הרצוג מנתניהו "עצם רקובה". בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" עם עודד בן-עמי אמרה יחימוביץ': "אין לו זכות להשליך את כל הערכים והאידיאולוגיה שלנו לטובת שותפות שהיא קבלנות ביצוע של נתניהו, עלה תאנה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"לו היה מדובר בממשלת אחדות עם קווי יסוד משותפים, ממשלה בה הייתה לנו השפעה מכרעת על סדר היום כשותפים בהתאם לגודלנו, הייתי בודקת את ההצעה" הסבירה יחימוביץ', "אבל המרחק בין זה לבין מה שקורה עכשיו הוא אלף שנות אור. ההצעה ריקה מתוכן, של תיקים בלבד. היא נתפרה כדי לא להרגיז את הבית היהודי, והצעה שלא מעצבנת את סמוטריץ', בנט ושקד היא הצעה שאני לא יכולה לקבל".

היא המשיכה לתקוף את ההצעה שקיבלה העבודה מהליכוד. "הרצוג היה גלוי איתי וסיפר לי מה מציעים, וזו אפילו לא הצעה שהיו נותנים לשותפה בינונית. זה לזרוק עצם רקובה, ולומר לנו לרוץ לקחת אותה ולחזור. מכשכשים בזנב", הטיחה. "לפעמים מבטיחים הבטחות גדולות ומטבע הדברים זה נשחק - פה אין אפילו אשליה שיהיה משהו טוב. בנסיבות האלה, אין לנו מה לחפש בממשלה".

"אני מתקשה להאמין שיש חבר כנסת אחד ממפלגת העבודה - הוותיקים והחדשים - שיחתום על ההצעה כפי שהיא עכשיו", ציינה יחימוביץ'. "לזחול כקבלני ביצוע זה דבר שהמפלגה עשתה שוב ושוב ויצאה כשזנבה בין רגליה. להיכנס על תקן בולם זעזועים של ממשלת נתניהו זה דבר שאין לו תכלית".

פעילי המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, לצד פעילי החוג לדמוקרטיה, הפגינו הערב מול ביתו של הרצוג בדרישה להפסיק לאלתר את המשא ומתן על הכניסה לממשלה. "ההבנה כי חבירה אל ממשלת הימין הקיצונית והאכזרית הזו כלפי העם היא אובדן אמון מהציבור ומכה אנושה למפלגה צריכה לחלחל לא רק אלינו הפעילים, אלא גם גבוה, אל יושב ראש המפלגה והסיעה כולה", הסבירה נעמה לזימי, פעילת המשמרת הצעירה. "את ביבי מחליפים - לא משרתים".

"עד שהאופציה להצטרף לממשלה לא תיקבר קבורת חמור, צריך להמשיך להרוג אותה", הוסיף אור קשת מהחוג לדמוקרטיה. "צריך להמשיך להשמיע קול חזק וברור שאומר את מה שהיה צריך להיות מובן מאליו: זה הוא או אנחנו!".

בתגובה להפגנה מסר הרצוג: "אני גאה בכך שיש לנו צעירות וצעירים אקטיביסטים במפלגה. המשמרת הצעירה בתנועת העבודה התנגדה תמיד לכל ממשלות האחדות, ואני מכבד זאת - אנחנו מפלגה דמוקרטית וכל הקולות בה ראויים. אם תונח הצעה שתאפשר לנו להחזיק בהגה המדינה אני אשקול אותה ברצינות ואביא אותה להכרעת המוסדות הדמוקרטיים של המפלגה כראוי למפלגה דמוקרטית, והחלטותיהם יחייבו את כולם".

"דיון שמסריח מעסקנות פוליטית ורדיפת ג'ובים"

בימים האחרונים נשמעת ביקורת נוקבת בשורות המפלגה, הן מצד פעילים והן מצד חברי כנסת, על התנהלותו של יושב הראש הרצוג. כך למשל חבר הכנסת אראל מרגלית שלח מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו הבהיר לו כי גם אם יוסכם על ממשלת אחדות, הוא לא יצביע עם הקואליציה - "ואני מוכן לשלם את המחיר הצפוי על כך".

גם חברת הכנסת סתיו שפיר קראה להרצוג "להפסיק את המשא ומתן המביך עם ממשלת הימין הקיצוני". שפיר הוסיפה כי "כניסה לממשלת הימין הקיצוני של נתניהו היא בגידה בכל אחת ואחד מהבוחרים שלנו. עצם הדיון המתמשך על זחילה פנימה מביך אותי. זה דיון שמסריח מעסקנות פוליטית עלובה ומרדיפת ג'ובים".

בהכנת הכתבה השתתף ירון אברהם.