מירי רגב. ארכיון (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
רגב באולטימטום. ארכיון | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

שעות ספורות אחרי שהקפיאה את התקצוב של תיאטרון אל מידאן בחיפה, בעקבות העלאת המחזה "הזמן המקביל", הציבה שרת התרבות והספורט מירי רגב אולטימטום להנהלת פסטיבל הקולנוע בירושלים שלפיו הסרט "אל סף הפחד", שעוקב אחר חייו של רוצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, יוקרן מחוץ לפסטיבל הקולנוע בירושלים או שמשרדה לא יתקצב את האירוע. זמן קצר לאחר מכן הודיעו מארגני הפסטיבל כי קיבלו את מתווה הפשרה של רגב והסרט ימשיך להתחרות על תואר "הסרט התיעודי הטוב ביותר", אך יוקרן מחוץ לפסטיבל. השרה רגב בירכה על ההחלטה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

מהנהלת הפסטיבל נמסר: "בהמשך לסערה הציבורית שחוללה הידיעה בדבר הקרנתו של 'אל סף הפחד' במסגרת פסטיבל הקולנוע ירושלים, ומתוך רצון עמוק להתחשב ברגשות הציבור, הוחלט בהנהלת הפסטיבל לקיים את הקרנת הסרט שלא במסגרת שבוע הפסטיבל, אלא בהקרנת טרום בכורה מיוחדת בירושלים מספר ימים לפני תחילת הפסטיבל. הפסטיבל שומר על זכותו של הסרט להשתתף בתחרות הסרט התיעודי הטוב ביותר".

היום (שלישי) קיימה השרה רגב דיון דחוף בלשכתה בהשתתפות מנכ"ל סינמטק ירושלים ופסטיבל הקולנוע בירושלים, חברת הנהלת הפסטיבל וגורמי המקצוע במשרד התרבות, בעקבות כוונת המארגנים להקרין את הסרט והציעה מתווה פשרה שלפיו הסרט יוקרן מחוץ לפסטיבל במסגרת של אירוע טרום בכורה באחד מבתי הקולנוע הפרטיים בירושלים.

"לא ייתכן שפסטיבל הנתמך על ידי המדינה יציג סרט אודות רוצח שפל של ראש ממשלה", אמרה רגב. "כדורי האקדח שלו רמסו את סמל המדינה, הדמוקרטיה וחופש הביטוי. אלה ערכים מקודשים שאותו רוצח שפל חילל. בכל מקרה אקרא לציבור הישראלי להדיר את רגליו מצפייה בסרט הזה".

הסרט, בהפקה רוסית שאותה הוביל הבמאי הישראלי-לטבי הרץ פרנק, מעורר מחלוקת ומציג את החיים המשפחתיים שמנהל עמיר מבעד לסורגי הכלא. הוא כולל קטעים משיחות טלפון שקיים עם בנו וריאיון עם רעייתו לריסה טרימבובלר.

לידי חדשות 2 הגיע קטע מהסרט שבו נשמע עמיר משוחח עם בנו בטלפון

עמיר: "היי, מה נשמע?"
הבן: "מה, הם רעים או טובים?"
עמיר: "מי?"
הבן: "השוטרים שתפסו אותך"
עמיר: "יש רעים ויש טובים, לא כולם אותו הדבר"
הבן: "למה נתת להם?"
עמיר: "כי הייתי צריך להסביר למה עשיתי, למה... אתה יודע... כי זה חשוב"
הבן: "אז אתה רצית להיות בכלא"
עמיר: "לא רציתי להיות בכלא, אף אחד לא רוצה להיות בכלא... אבל אם אתה הולך לעשות כזה דבר אתה צריך לקחת בחשבון שאתה תהיה בכלא"
הבן: "ועכשיו סיפור..."
עמיר: "סיפור...? אבל נשאר דקה"
הבן: "נשאר דקה?"
עמיר: "נשאר לי רק דקה. בדיוק דקה לשמונה, עוד דקה שמונה. רק תביא את אמא לפני שהוא סוגר לי..."

מוקדם יותר היום הקפיאה רגב את העברת הכספים לתיאטרון אלמידאן בחיפה המציג את המחזה המבוסס על יומניו של המחבל וואליד דקה שחטף, עינה ורצח את החייל משה תמם ז"ל. השרה נפגשה היום עם בני משפחתו של תמם יחד עם נציגי משרד התרבות והספורט, ביניהם הד"ר חיים פרלוק, יו"ר המועצה לתרבות ואמנות.

פרלוק העיד כי לפני מספר ימים הוא ערך ביקור בתיאטרון ונדהם לגלות מספר דברים שמעלים תהייה לגבי מקורות הכספים של התיאטרון. לטענתו, ישנם כספים שמנהלי התיאטרון לא ידעו להסבירם. הוא הוסיף ודיווח לשרה רגב כי הוא ניהל שיחה עם מנהל התיאטרון וזה השיב לו כי התיאטרון שלו פוליטי. פרלוק שוחח גם עם המחזאי בשאר מורקוס שכתב את ההצגה "הזמן המקביל" וזה אמר לו, לטענתו, כי הוא מזדהה עם הרוצח וכי הוא מקור השראתו.