"מוטב לגזור על עצמנו שתיקה" (צילום: Alex Kolomoisky  / flash 90)
נתניהו וארדן נועדו, אין הסכמות | צילום: Alex Kolomoisky / flash 90

דיונים קדחתניים אל תוך הלילה: מספר שעות לפני השבעת הממשלה ה-34, ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך במרתון הפגישות עם בכירי הליכוד במטרה לסיים את חלוקת התיקים והתפקידים שנותרו בידי מפלגת השלטון בתום המשא ומתן הקואליציוני. מי שממשיך גם הלילה (חמישי) להסתמן כמוקש המשמעותי ביותר עבור ראש הממשלה הוא שר הפנים גלעד ארדן, ששוקל לא להצטרף לממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ארדן, שסיים במקום הראשון בפריימריז של הליכוד, היה הראשון להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו אך פגישתם הסתיימה ללא סיכומים, כשהשניים קבעו להמשיך בהידברות. אחרי ארדן נכנס למשרדו של נתניהו שר התחבורה ישראל כץ. נתניהו הודיע לכץ כי ימשיך לכהן כשר התחבורה גם בממשלה הבאה וכמו כן יכהן כשר המודיעין וכחבר בקבינט המדיני-ביטחוני.

שדרוג במעמד. נתניהו וכץ (צילום: רויטרס)
שדרוג במעמד. נתניהו וכץ | צילום: רויטרס

"ראש הממשלה איחל לשר כץ הצלחה בתפקידיו המיועדים, שבהם ימשיך במהפכת הכבישים והרכבות ברחבי הארץ", נמסר ממשרדו של נתניהו. "במקביל ימלא את תפקידי השר למודיעין וחבר הקבינט אל מול האתגרים הרבים הניצבים בפני ישראל".

ארדן לא יסתפק בתיק לביטחון הפנים

זמן לא רב אחרי פרישתו של שר הפנים הקודם גדעון סער מהפוליטיקה, ביקש גלעד ארדן להתמנות לשגריר ישראל לאו"ם. נתניהו, שרצה להימנע מנטישה המונית של דמויות מרכזיות במפלגה, הפציר בו להישאר תוך שהוא מבטיח לו תפקיד של שר בכיר בממשלה הבאה.

ארדן ראה את עצמו מועמד לשר הפנים, אך גילה שבמהלך המו"מ הקואליציוני נחצה התיק לשניים לאחר שמינהל התכנון הוצא ממנו. ארדן קיווה גם להתמנות לתפקיד שר החינוך, אך בסופו של דבר התיק ניתן לבנט, וכעת אינו מוכן להסתפק בתיק לביטחון הפנים ללא תוספת תקציב משמעותית.

גרסת השר: "טענות חסרות שחר" (צילום: רויטרס)
ממתין לתפקיד. סילבן שלום | צילום: רויטרס

בשעות הקרובות צפוי ראש הממשלה לבשר גם למירי רגב ולסילבן שלום על התפקידים שימלאו בממשלתו הבאה. הדרישה הגבוהה לתפקיד שר עשויה לאלץ את נתניהו לפצל תיקים מסוימים - כמו המשרד לאסטרטגיה ומודיעין - לשניים, או לחילופין אף לבצע רוטציה של שרים על תיקים זוטרים כמו תיק המדע או תיק התרבות והספורט.

מי יהיה יו"ר הקואליציה?

שאלה משמעותית נוספת שעומדת על הפרק היא נושא יושב ראש הקואליציה. חברי הכנסת זאב אלקין ויריב לוין, שניהלו את המשא ומתן הקואליציוני מטעם הליכוד, צפויים לזכות לשדרוג ולקבל תיק. בשל כך עשוי תפקיד יו"ר הקואליציה להימסר לחבר כנסת זוטר באופן יחסי, כשאחד מהשניים עשוי לשמש מעין "מנטור" לתפקיד.

אלקין ולוין (צילום: פייסבוק ורויטרס, חדשות)
מקווים לתיק. לוין ואלקין | צילום: פייסבוק ורויטרס, חדשות

הערב בשעה 19:00 תתכנס מליאת הכנסת לישיבה חגיגית שבה יציג ראש הממשלה נתניהו את ממשלתו. סמוך לשעה 22:00, לאחר שהכנסת תאשר את ממשלת נתניהו הרביעית, צפויה הממשלה להיות מושבעת.