בנט (צילום: פלאש 90 תומר נאוברג)
שר החינוך הבא? יו"ר הבית היהודי בנט | צילום: פלאש 90 תומר נאוברג

למרות הכישלון בבחירות התעקש יו"ר הבית היהודי בנט לקבל את אחד התיקים החשובים בממשלה - הביטחון או החוץ, אך הלילה (שבת) נראה כי בנט מתקפל, והוא החליט לדרוש מראש הממשלה את תיק החינוך, תיק שהיה לא מבוקש במשא ומתן הקואליציוני עד עתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי מקורבים לנושא, ראש הממשלה נתניהו אמור לתת תשובה בעניין ביומיים הקרובים. במהלך סוף השבוע דווח, לפני דרישת בנט, כי נתניהו שוקל להעניק את תיק החינוך לאחד משני שרים בממשלה הנוכחית מטעם הליכוד - שר הפנים המכהן גלעד ארדן או השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ.

בסביבת בנט טוענים כי הוא נפגש בשבועות האחרונים עם שרים ומנכ"לים של משרד החינוך לשעבר וכן עם מנהלי בתי ספר, על מנת ללמוד את התיק לקראת כניסתו האפשרית לתפקיד.המהלך מהווה למעשה ויתור של בנט על דרישתו לתיק החוץ, ויתור שמגיע לאחר הויתור הקודם על דרישתו המוקדמת, ערב הבחירות, לתיק הביטחון.

במהלך הזה למעשה סולל בנט את דרכה של הבית היהודי לקבל שלושה שרים, כשלצידו של בנט ישבו בשולחן הממשלה גם אורי אריאל ואיילת שקד, חברי סיעתו, בתפקידי שר החקלאות ושרת התרבות והספורט, בהתאמה. כך הבית היהודי זוכה למפתח קואליציוני מתגמל במיוחד לעומת מספר חברי הכנסת הקטן יחסית לה זכתה בבחירות האחרונות.

כחלון באוצר, גלנט בבינוי, דרעי עם משרד פנים מקוצץ

כשהמו"מ הקואליציוני נכנס לישורת האחרונה, כבר אפשר לראות פחות או יותר איך תיראה הממשלה הבאה. התפקיד הראשון שחולק, ואפילו עוד לפני הבחירות, היה ליו"ר כולנו, משה כחלון, שיהיה שר האוצר הבא. הוא אפילו כבר החל לעבוד עוד בטרם נכנס לתפקיד, ונפגש עם ראשי אגף התקציבים על מנת להכין תקציב דו-שנתי שבו יתוקצבו הרפורמות בדיור, בבנקאות ויישום מסקנות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני.

בנוסף לכחלון, ימונה ח"כ יואב גלנט לתפקיד שר השיכון והבינוי. משרד הגנת הסביבה שדרשו בתחילה ב"כולנו", ככל הנראה יופקד בידי שר חיצוני. כחלון יקבל לידיו גם את הסמכויות על מנהל התכנון שבמשרד הפנים - מה שלא יותיר הרבה לאריה דרעי, יו"ר ש"ס, במשרד אליו הוא צפוי לחזור אחרי יותר מ-20 שנה.

דרעי הוא למעשה "הפגוע התורן" במשא ומתן, לאחר שהתברר כי פניו לא למשרד התחבורה עתיר התקציבים, אלא ל"משרד פנים מקוצץ". דרעי צפוי לקבל פיצוי כלשהו בתמורה לוויתור הזה. מחלוקת עיקרית במו"מ הקואליציוני עדיין נסובה סביב משרד הדתות - בין ש"ס לבין הבית היהודי, אולם ההערכה היא שש"ס תקבל את התיק.

גורם בכיר במערכת הפוליטית מוסר כי רבים מהח"כים מעדיפים שלא להתמנות לתפקיד שר המשפטים - זאת לאור הסתבכויות קודמות של פוליטיקאים שכיהנו בתיק הזה כמו חיים רמון ויעקב נאמן. ישראל כץ צפוי להישאר במשרד התחבורה, וכמוהו גם יעלון בביטחון, ליברמן במשרד החוץ - וסופה לנדבר במשרד הקליטה.