ראש הממשלה בנימין נתניהו מתייחס היום (ראשון) לראשונה ל"נאום הבהמות" של השחקן עודד קוטלר. "הדברים שנאמרו אמש נגד ציבור גדול ויקר בישראל הם מקוממים וראויים לכל גינוי", אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד. "אני גאה להיות ראש ממשלה למדינה הדמוקרטית המאותגרת בעולם, ששומרת על זכויות אדם וחופש הביטוי בקנאות". גם יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג התייחס לדברים, אך קשר בין נאומו של השחקן הוותיק לבין דבריה של שרת התרבות מירי רגב

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי נתניהו, "לכל אדם יש את הזכות לומר וליצור את אשר על לבו. הזכות ליצירה מוגנת בחוק". עם זאת הדגיש נתניהו כי לא כל יוזמה אומנותית צריכה לקבל מימון ציבורי. "בזמן שמדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים משמעותיים, עלינו לאחד את הכוחות ולא לפלג אותם", טען ראש הממשלה.

זמן קצר קודם לכן התייחס לנאום מעורר המחלוקת גם יו"ר המחנה הציוני הרצוג, שמתח ביקורת על דבריו של קוטלר, אך קשר אותם לאמירותיה של שרת התרבות והספורט מירי רגב. "בוז למילותיו של קוטלר - אך אין הבדל בינן לבין דבריה המסוכנים של רגב", אמר הרצוג.

דבריו של יו"ר המחנה הציוני נאמרו בישיבת הסיעה השבועית, בעקבות הסערה שהתעוררה אמש בכנס האמנים ביפו. קוטלר אמר בנאומו: "תארי לך גברת רגב את עולמך שוקט ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב", מאוחר יותר התנצל על הניסוח אך לא התנער מרוח הדברים.

הנאום, שהזכיר לרבים את דבריו של האמן יאיר גרבוז על "מנשקי הקמעות", גרם להרצוג לטעון היום כי "לא נוכל אף פעם לשכנע בצדקת דרכנו אם לא נשמח בישראל הרב תרבותית. ישראל שיש בה הרבה צבעים ודעות ומנהגים ואמונות. לא נוכל אף פעם לגעת בלב של האנשים שאת תמיכתם בבחירות אנחנו מבקשים אם נדבר בבוז ובהלעגה ובהתנשאות".

בנימין נתניהו (צילום: AP, חדשות)
נתניהו, ארכיון | צילום: AP, חדשות

עם זאת הוא מתח ביקורת חריפה גם על התנהלותה של רגב, שלטענתו מהלכת אימים על האמנים. "אין הבדל בין אמירותיו המיותרות של קוטלר לבין איומיה המסוכנים של רגב על האמנות והתרבות", כך לדברי הרצוג.

"מירי רגב היא שרת התרבות ולא צריכה להמשיך להשתמש בכלים שלמדה ויישמה כאשר כיהנה כצנזורית ראשית. אין סיבה שאף אומן או יוצר יהיו מאוימים בשלילת מימון או עונשים יצירתיים אחרים רק כי הביעו את דעתם במדינה דמוקרטית".

גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס בפתח ישיבת הסיעה לדבריו של קוטלר, וכן לסערה המתחוללת בעולם התרבות. "בדרך כלל בתקופה האחרונה יש תרגיל נדוש שחוזר על עצמו: כל מי שהוא כישלון מקצועי מחפה על זה בפרופובקציה פוליטית", טען. "כשאנו רואים מישהו שמדבר בסגנון מסוים או מעלה מחזה על טרוריסט אנחנו יודעים בוודאות שמדובר בכישלון אומנותי שמשתמש באותה השיטה כדי למשוך את תשומת הלב".

אתמול התייחסה השרה רגב לדבריו החריפים של קוטלר כשאמרה: "הכינוי ל-30 המנדטים של הליכוד שהם בהמות מלחכות עשב הוא כינוי החושף את הפנים המכוערות והמתנשאות של הדובר, עודד קוטלר וחלק מהנוכחים שמחאו לו כפיים. האמירה של קוטלר בעיניי מבטאת חושך תרבותי".