מירי רגב. ארכיון (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
הקפיאה את תקצוב אלמידאן. רגב | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

סערת ההצגה "הזמן המקביל": שרת התרבות והספורט מירי רגב הקפיאה היום (שלישי) את העברת הכספים לתיאטרון אלמידאן בחיפה המציג את המחזה המבוסס על יומניו של המחבל וואליד דקה שחטף, עינה ורצח את החייל משה תמם ז"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רגב נפגשה היום עם בני משפחתו של תמם יחד עם נציגי משרד התרבות והספורט, ביניהם הד"ר חיים פרלוק, יו"ר המועצה לתרבות ואמנות. פרלוק העיד כי לפני מספר ימים הוא ערך ביקור בתיאטרון ונדהם לגלות מספר דברים שמעלים תהייה לגבי מקורות הכספים של התיאטרון. לטענתו, ישנם כספים שמנהלי התיאטרון לא ידעו להסבירם.

פרלוק הוסיף ודיווח לשרה רגב כי הוא ניהל שיחה עם מנהל התיאטרון וזה השיב לו כי התיאטרון שלו פוליטי. פרלוק שוחח גם עם המחזאי בשאר מורקוס שכתב את ההצגה "הזמן המקביל" וזה אמר לו, לטענתו, כי הוא מזדהה עם הרוצח וכי הוא מקור השראתו.

ההצגה "הזמן המקביל", שעוררה סערה
מתוך ההצגה "הזמן המקביל", ארכיון | צילום:

פרלוק טען כי במסגרת בדיקת המועצה עולה גם כי המחבל וואליד דקה, המרצה עונש מאסר בכלא הישראלי, מנהל קשר עם העולם באמצעות האינטרנט ומפיץ את כתביו ויצירותיו מתוך תאו.

גם במשפחת תמם ובארגון אלמגור הציגו לשרת התרבות מידע על התיאטרון והוא יועבר לבדיקת גורמי האכיפה על מנת לבדוק את מהימנותם. ד"ר פרלוק המליץ לשרה לעצור את התקציב לתיאטרון עד להשלמת הבדיקה הנדרשת על פי חוק, ורגב קיבלה את המלצתו.

ראובן רובי ריבלין (צילום: חדשות 2)
"אמנות היא לא כלי נשק". ריבלין, ארכיון | צילום: חדשות 2

"אמנות היא לא כלי נשק"

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס היום לראשונה לסערת התרבות המתחוללת בימים האחרונים. "אמנות היא לא רכושו של מחנה כזה או אחר, של ימין או שמאל, מזרחיים או אשכנזים", אמר ריבלין באירוע בבית הנשיא.

"אוי לנו אם גם האמנות תיפול קורבן לפוליטיזציה מסוכנת מצד זה או אחר", הוא הזהיר. "אמנות היא לא כלי נשק אלא כלי להידברות, לתקשורת. כלי ששובר מחיצות ולא מרים חומות". הנשיא הזמין את כל הצדדים ללבן את כל המחלוקות למען התרבות בישראל.