המרכולים יישארו סגורים? (ארכיון) (צילום: מתן חצרוני, חדשות 2, פלאש 90)
ההצבעה על החוק תידחה בשבוע | צילום: מתן חצרוני, חדשות 2, פלאש 90

אחרי סערת הקיזוזים והקושי של הקואליציה לגייס רוב - ההצבעה על חוק המרכולים שהייתה צפויה להיערך בכנסת מחר (שלישי) או עוד הלילה תידחה בשבוע.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הדחייה הגיעה לאחר שיו"ר הקואליציה דוד אמסלם ניסה לגייס רוב לחוק בשל התעקשות המפלגות החרדיות שלא לדחות את ההצבעה למרות, הקשיים שהערימה האופוזיציה בהתנגדותה להתקזז עם ח"כ יהודה גליק, שרעייתו יפה הלכה הבוקר לעולמה. במסגרת המאמצים, אמסלם אף ניסה לרכך את נוסח החוק ולהחריג את חנויות הנוחות בתחנות הדלק וניהל מגעים עם השר דוד אזולאי שאינו חש בטוב כדי לנסות ולהביאו לכנסת.

עם זאת, המפלגות החרדיות החליטו לדחות את ההצבעה אחרי שהבינו שאזולאי לא יורשה להשתחרר מבית החולים. בעקבות איסור הרופאים לשחרר את השר, נבצרותו של ח"כ גליק שנמצא לאחר לווית אשתו ובהיעדר כל אפשרות לקיזוז מצד האופוזיציה ובייחוד מצד ישראל ביתנו, הוחלט בעצה אחת של ש"ס ויהדות התורה להעלות את חוק המרכולים להצבעה בשבוע הבא.

גליק: ניצחון גדול (צילום: פלאש 90, הדס פרוש, חדשות)
ח"כ יהודה גליק. ארכיון | צילום: פלאש 90, הדס פרוש, חדשות

באופוזיציה מיהרו לחגוג. "מדיניות ה'אין קיזוזים' ואין תיאום ושת"פ של האופוזיציה הוכיחה את עצמה וחוק המרכולים נדחה כי אין להם רוב", צייץ יו"ר המחנה הציוני יואל חסון. "עכשיו יש לחברי הכנסת בקואליציה הזדמנות לסגת מהחוק הרע הזה". יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי "זו בפירוש דרמה - הסדק בחומת הקואליציה הולך ומתרחב, המשבר הפנימי גדל. בסוף בסוף דינם של מיותרים שלא משרתים את הציבור בכלום שהם יביאו להתמוטטות הקואליציה. זה רק עניין של זמן".

גם יו"ר "יש עתיד" עופר שלח בירך על הדחייה: "המאבק הנחוש שהובלנו, יחד עם חברינו לאופוזיציה, הביא לדחייה בשבוע של חוק המרכולים הדורסני והפוגע. יחד איתו נדחה החוק המופרך שאמור להחזיר את ליצמן לממשלה כסגן שר. זה נצחון אדיר במאבק נגד הממשלה הגרועה הזו, והחוקים המופרכים והמושחתים שהיא מעלה למען ההישרדות הפוליטית שלה. נמשיך להיאבק נגד היוזמות האלה בכל הכח". ח"כ מירב בן ארי מכולנו שבקואליציה הוסיפה: "שמחה לשמוע שהחוק נדחה בשבוע, מקווה שבימים אלו נדון שוב בנושא ההסתייגות שעלו היום בועדת הפנים כדי לבחון החרגות של פיצוציות וחנויות נוחות".

יפה גליק. "אין את מי לשתף" (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יפה גליק ז"ל | צילום: Hadas Parush/Flash90

הבוקר צייץ גליק בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "מתחנן בכל לשון של בקשה שלווייתה של רעייתי היקרה לא תהפוך בשום אופן לנושא למריבה. בבקשה הרבו אהבה ואנרגיות חיוביות". בקשתו לא נענתה, ובאופוזיציה והקואליציה המשיכו להחליף מהלומות. "זכותה של האופוזיציה לא לקזז את יהודה גליק, זכותי לומר שאני מכיר תרבות אחרת", גינה יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. "אני קורא לאופוזיציה לחזור בה מההחלטה חסרת הרגישות הזו לטובת כולנו".

"אין קיזוזים והקואליציה יכולה לדחות את ההצבעה"

באופוזיציה התגוננו - והשיבו אש. "אני משתתף מעומק הלב בצערו הגדול של ח"כ גליק על מות רעייתו", כתב ח"כ יואל חסון בחשבון הטוויטר שלו. "חוק המרכולים לא דחוף, 70 שנה חיינו פה מצוין בלעדיו. אין קיזוזים והקואליציה יכולה לדחות את ההצבעה. זה בידיה. לחייב ח"כ ששכל את אשתו להגיע להצבעה שניתן לדחות זה לא שפל מוסרי, מסתבר. אבל לסרב להתקזז על ההצבעה הזו? זה כבר לא אנושי", נכתב בחשבון הטוויטר של מרצ.

על פי הנוסח הנוכחי של חוק המרכולים שיובא להצבעה בעתיד, יוכל שר הפנים אריה דרעי להתנגד לחוקי עזר של עיריות ומועצות שנוגעים לפתיחת עסקים בשבת. "הסכמת שר הפנים לפתיחת וסגירת עסקים בימי מנוחה תינתן רק אם פתיחת העסקים כמוצע בחוק העזר נדרשת כדי לספק צרכים שהם, לדעת שר הפנים, צרכים חיוניים", נכתב בהצעה.

על פי הצעת החוק, המונח "עסקים" יחול על חנויות אך לא על מסעדות, בתי קפה, בתי תה, בתי משקה ו"כל מקום אחר שבו מכינים או מגישים מאכלים או משקאות לצריכה במקום". גם מקומות של "עינוג ציבורי" לא ייכללו בחוק, כדי לשמר את הסטטוס קוו. היועץ המשפטי של משרד הפנים קבע כי אין מניעה משפטית להעלאת הצעת החוק, וכך גם היועץ המשפטי לממשלה.