מטוס F-15 ישראלי (ארכיון) (צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל)
רה"מ נתניהו. ארכיון | צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל

בעוד חקירות ראש הממשלה נתניהו נמשכות בפרשות "תיק 1000" ו"תיק 2000", הציבור הישראלי כבר מגבש לעצמו דעה. סקר מיוחד שערכו מינה צמח ומנו גבע ממכון המחקר "מדגם" בשיתוף 'איי-פנל' לחדשות 2 חושף הערב (שלישי) מה חושבים הישראלים על החקירות ועל אמינותו של נתניהו, והאם החקירות מנדנדת את כסאו של ראש הממשלה מבחינה ציבורית?

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתגובה לשאלה "נתניהו טוען שלא עבר עבירה פלילית ושלא יהיה כלום כי אין כלום, האם אתם מאמינים לגרסתו?" ענו 54% מהציבור כי הם לא מאמינים לנתניהו, 28% בלבד מאמינים לנתניהו שלא היה כלום כי אין כלום, ורק ל-18% אין דעה בשאלה זו.

מאמינים לרה"מ?
מאמינים לרה"מ? | צילום:

למרות שיותר ממחצית מהציבור לא מאמין לנתניהו, אין הדבר אומר כי עליו להתפטר. על השאלה "האם לאור החשדות והפרסומים אתם סבורים שראש הממשלה צריך להתפטר?" ענו 44% מהנשאלים כי הם מאמינים שנתניהו צריך להתפטר כעת, ו-43% - כמעט מספר זהה - סבורים שהוא צריך להישאר בתפקידו. 13% ענו כי הם לא יודעים.

האם רה"מ צריך להתפטר?
האם רה"מ צריך להתפטר? | צילום:

איך משפיעות החקירות על עתיד הממשלה?

בדקנו גם האם חלוקת המנדטים משתנה בעקבות חקירות רה"מ. הנשאלים נשאלו אילו היו הבחירות נערכות היום, למי היו מצביעים? יש עתיד היא המפלגה הגדולה ביותר עם 26 מנדטים, אחריה הליכוד עם 24 מנדטים והרשימה המשותפת שומרת על כוחה עם 13 מנדטים. הבית היהודי של בנט עם 12 מנדטים והמחנה הציוני עם 11 מנדטים בלבד. כולנו של משה כחלון עם 7 מנדטים, כך גם ישראל ביתנו, יהדות התורה וש"ס עם 7 מנדטים כל ומרצ עם 6 מנדטים.

למי הייתם מצביעים בבחירות?
למי הייתם מצביעים בבחירות? | צילום:
למי הייתם מצביעים בבחירות?
למי הייתם מצביעים בבחירות? | צילום:

ומה לגבי היורש? על השאלה "‫במידה וראש הממשלה יודיע על פרישה, מי לדעתכם צריך להחליף אותו בראשות הממשלה?", ענו 17% כי יאיר לפיד יהיה היורש. נפתלי בנט ראוי בעיני 10% להחליף את נתניהו וכך גם גדעון סער עם 10%.

מי יורשו של רה"מ?
מי יורשו של רה"מ? | צילום:יצחק הרצוג עם 6% בלבד, כך גם משה יעלון. השר לביטחון פנים גלעד ארדן עם 5% תמיכה ושר התחבורה ישראל כץ עם 3%. 30% מהנשאלים ענו כי אף אחד מהמועמדים הללו אינו ראוי להיות יורשו של נתניהו.