שר הביטחון אביגדור ליברמן העביר הערב (שישי) מסר מרומז כלפי גורמים בימין שקוראים לסיפוח שטחי יהודה ושומרון ולבנייה מואצת בהתנחלויות לאור חילופי השלטון בארה"ב: בריאיון לאולפן שישי אמר ליברמן כי "לא נוכל להתקדם ללא הבנה עם ארה"ב, גם לגבי בנייה וגם לגבי החלת ריבונות, לכן אני מציע לכולם להירגע".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לגבי סיפוח ובנייה ביהודה ושומרון – כדאי שנבין היטב שזה לא פונקציה של הצהרות או ניסיונות להרוויח רווח אלקטורלי קצר מועד", הבהיר ליברמן, ברמיזה כלפי שר החינוך נפתלי בנט. "זה קודם כל תוצאה או פונקציה של ההבנות שלנו עם ארצות הברית. אם מישהו חושב שאפשר להחיל ריבונות ישראלית על כל יהודה ושומרון או על הגושים או לבנות ללא הגבלה בלי הבנה עם הבית הלבן, הוא טועה".

לגבי הצהרתו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ כי ארצו לא תכריח את הצדדים להיצמד לפתרון שתי המדינות, אמר ליברמן כי "אנחנו תומכים במדינה יהודית, ולא דו לאומית. לדעתי צריך להיפרד מהפלסטינים, גם כאלו שיושבים בוואדי ערה. אין שום סיבה שאנחנו נסכים למדינה פלסטינית בלי יהודי אחד, ואנחנו נהפוך למדינה עם יותר מ-20% אוכלוסייה ערבית".

"המטח על ת"א ידבר". סנוואר (צילום: רויטרס, חדשות)
"נגיב בעוצמה לפרובוקציות" | צילום: רויטרס, חדשות

כשנשאל ליברמן על הערכתם של כמה גורמים בקואליציה כי עימות צבאי עם חמאס עשוי להיות קרוב, אמר ליברמן כי "אין לנו שום כוונה ליזום שום מהלך צבאי, לא בדרום ולא בצפון". לצד זאת, הוסיף כי "על כל פרובוקציה נגיב בעוצמה, כל פעם בצורה עוצמתית יותר. לכן המסר הזה נקלט, גם בעזה וגם בצפון". על מגעים אפשריים בין חמאס לישראל לגבי החזרת גופות החיילים הישראלים ואזרחים המוחזקים ברצועת עזה, אמר ליברמן "אנחנו עושים כל מאמץ לשחרר את האזרחים שלנו ואת גופות החיילים. לא ניגרר לשום ויכוח פומבי עם חמאס או עם אחרים בנושא הזה".

שר הביטחון התייחס גם לידיעה שפורסמה מוקדם יותר היום, על כך שהוא יחלוק את הבמה בכנס הביטחוני במינכן עם שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף. "אני מקווה שהוא יהיה באולם כשאני אדבר וישמע בדיוק מה אני חושב על משטר האייתוללות בטהרן, ואת כל מה שאמרתי לשרי ההגנה שאיתם נפגשתי – שהסכנה הכי גדולה ליציבות של המזרח התיכון כולו היא אירן", אמר.

טיבי: החיים של ערבים שווים פחות (צילום: פלאש 90, חדשות)
"מקומו לא בפרלמנט הישראלי". טיבי | צילום: פלאש 90, חדשות

על אמירתו של חבר הכנסת מהרשימה המשותפת אחמד טיבי, כי "אם תהיה מדינה אחת אהיה ראש הממשלה", הביע ליברמן את תקוותו כי טיבי "יהיה חבר פרלמנט ברמאללה, אין לו מה לחפש בפרלמנט הישראלי".

בסיום הריאיון הכחיש ליברמן את הטענות לפיהן בחירות נמצאות בפתח על רקע חקירות נתניהו. "לא רואה שום בחירות באופק, וכל מי שצופה בחירות מהירות שיירגע. כל נבואה על בחירות קרובות – לא רוצה לחזור למי ניתנה הנבואה", אמר.