האם העתיד נראה ירוק יותר? חברי ועדת השרים לחקיקה ידונו היום בהצעת החוק של ח"כ שרן השכל (ליכוד), שתבטל את הפללת צרכני סם מסוג קנאביס בצעד תקדימי בישראל. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

אם יאושר החוק בממשלה ואחר כך בכנסת, על בני 21 ומעלה שייתפסו מחזיקים או משתמשים בקנאביס לשימוש עצמי יוטל קנס כספי בלבד - ולא תירשם להם עבירה פלילית. המצב הזה יחסוך למשטרה את הטיפול בכל מעשן או משתמש אקראי בסם.

הבשורה הגדולה שבהצעת החוק הזו היא הפיכת השימוש של קנאביס וההחזקה בו מעבירה פלילית לכל דבר לעבירה פשוטה שגוררת קנס בלבד.

צפו בסיפורים המעניינים של 6.5 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
לא עבירה? | צילום: רויטרס, חדשות

צריכה עצמית

ההצעה הזו היא חלק מהרוח החדשה המנשבת בחודשים האחרונים במסדרונות משרדי ממשלה, בית המחוקקים - ואפילו ברשות הלאומית למלחמה בסמים. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הורה על הקמת ועדה לבחינת הנושא, שרת המשפטים איילת שקד ביקשה לבחון חלופות לחוק הקיים ויו"ר הוועדה לטיפול בנגע הסמים והאלכוהול בכנסת ח"כ תמר זנדברג דוחפת גם היא לשינוי חקיקה.

הרוח הזו הביאה בחודש שעבר את הרשות הלאומית למלחמה בסמים לאמץ את "המודל הפורטוגלי". על פי המודל הזה, משתמשים במריחואנה בכמות של עד 25 גרם לא מטופלים על ידי רשויות החוק.

על פי החוק כיום, כל שימוש כלשהו בקנאביס בישראל נחשב לא חוקי – חוץ משימוש למטרות רפואיות. העונש המרבי על ייצור, החזקה, שימוש, העברה או סחר הוא 20 שנות מאסר. העונש המרבי על הדחת קטין לשימוש בסם הוא 25 שנות מאסר. החזקה או שימוש למטרת "צריכה עצמית" נושאים עונש מרבי של 3 שנות מאסר.

אין תמונה
יוזמת החוק, ח"כ שרן השכל

כמות של עד 15 גרם סם נחשבת לכמות שנועדה למטרת "צריכה עצמית". כמות של מעל 15 גרם כבר נחשבת כשימוש בסם למטרות סחר – ומטופלת באופן מחמיר. בנוסף, צריכה עצמית של סם בין כתלי בית ספר, על ידי מי שמלאו לו 16 שנה ואינו תלמיד בית הספר נושאת מאסר של 5 שנים. נכון להיום המשטרה מטפלת בכ-10,000 עבירות בשנה של שימוש והחזקה לשימוש עצמי.

אז האם השינוי כבר בדרך? נחכה ונראה לאן יתגלגל החוק מכאן.