התגונן. יונה
התגונן. יונה | צילום:

האם יוסי יונה, מועמד מספר 23 ברשימת העבודה לכנסת הקרובה, הוא ציוני? תמונה שהעלה יונה בקבוצת הוייבר של חדשות 2 Online הובילה את המתמודדים האחרים לדרוש ממנו תשובות בנוגע להתבטאויות שנויות במחלוקת שיוחסו לו בעבר.

קבוצת הצ'אט, שנפתחה לפני מספר שבועות בחדשות 2 Online, מאפשרת לחברי הכנסת ולמועמדים במפלגות השונות להתבטא בחופשיות וללא התיווך של דוברים ויחצ"נים. כעת ניתן לצפות בחילופי הדברים בין הפוליטיקאים בשידור חי מכל טלפון נייד - בקבוצת הצ'אט שפתחנו באפליקציית Viber.

איך עושים את זה? מורידים את האפליקציה בחנויות ה-Appstore או ה-GooglePlay. לאחר מכן נכנסים לאזור הפומבי, ומחפשים את קבוצת הצ'ט "רצים לכנסת". כך תוכלו לצפות בזמן אמת בכל מה שיש לחברי הכנסת לומר לקראת הבחירות הקרבות.

דרך נוספת לצפות בצ'ט על ידי לחיצה על הלינק הבא:

http://www.viber.com/ch2news

הוויכוח החל בעקבות תמונה שהעלה יונה ובה הוא נראה מחובק עם צעירים בפאב. העיתונאי לשעבר ומתמודד ברשימת הבית היהודי בהווה, ינון מגל, מיהר לשאול את יונה אם הצעירים "גם לא בקטע של ציונות?". בשאלתו התייחס מגל לאמירה של יונה משנת 2005 לפיה הוא אינו מגדיר עצמו כציוני. "אני לא מתחבר למילה הזאת ציונות", אמר יונה לפני עשור. "היא לא מבטאת את מי שאני".

יונה מיהר להגיב וענה למגל: "תתפלא, כולם פה ציונים, אוהבים את המקום הזה ומחוייבים לו, ובניגוד לכם לא ציונים בסיסמאות. תתחילו לחשוב איך יוצרים פה חברה שפויה. אם אין לכם מה להגיד עדיף שתשתקו מאשר כל הזמן להסית ולהכפיש".

האם אתה ציוני? הוויכוח בקבוצה (צילום: חדשות 2)
האם אתה ציוני? הוויכוח בקבוצה | צילום: חדשות 2

אל הדיון הצטרפה האישה הראשונה בליכוד, ח"כ מירי רגב, שסובבה את הדיון חזרה לאמירתו של יונה: "אתה אמרת שאתה לא מתחבר למונח ציוני ואתה בעד לבטל את חוק השבות, אתה חוזר בך? את האמת הציבורית צריכים לדעת וגם הצעירים בפאב, זה שאתה מנסה להיות IN זה לא משנה את התפיסות האנטי ציוניות שלך".

יונה השיב לרגב: "לקחתם את הציונות ונתתם לה פרשנות ומשמעות הזויה, קיצונית ומתלהמת, שלא נותנת תקווה לעם שלנו. מאז המחאה החברתית התחדשה התקווה. הנה אנחנו מציבים אל מולכם את הציונות המסורתית הטובה, ההומאנית, זאת שלא נשענת על שנאה, פלגנות והסתה. אפשר שאתם מפחדים?".

בשלב הזה הצטרף לדיון שמעון ריקלין, המתמודד הטרי לכנסת ממפלגת הבית היהודי, ששאל את פרופסור יונה האם הוא בעד חוק השבות. "לא אני זה שמשתמש בסיסמאות!", ניסה יונה לענות לשתי החזיתות שנפתחו נגדו מכיוון מתמודדי הבית היהודי. "הגיע הזמן שתגידו איפה מובילה אתכם המחויבות שלכם לציונות במקום למצוא רבב באחרים. אני בעד שתי מדינות לשני עמים - אתם בעד שליטה בעם אחר וחיסול הדמוקרטיה הישראלית; אתם בעד הפקרת אזרחי ישראל ורווחתם והפניית משאבים לעוד ועוד התנחלויות; אתם בעד כלכלת שוק חסרת רחמים - אני בעד חמלה. אני בעד ציונות הומאנית ושפויה ואתם בעד חיסול הציונות!".

רגב יוצאת במתקפה. מתוך קבוצת הווייבר (צילום: חדשות 2)
רגב יוצאת במתקפה. מתוך קבוצת הווייבר | צילום: חדשות 2

ריקלין המשיך להקשות על יונה: "אתה בעיקר פוחד לומר את דעתך. חבל ועצוב. אם אתה לא ציוני - תעז ותגיד. אם אתה בעד ביטול החוק השבות - תאמר. אתה פוחד יוסי? אתה שליח ציבור. אל תתחבא מאחורי סיסמאות".

"ברור שאני בעד!", הגיב יונה והוסיף: "הצעתי לשפרו! יש לאפשר לכל יהודי להיכנס לארץ אבל להשהות מתן האזרחות בתקופת הכשרה. רק לאחר שהוא לומד את ההיסטוריה שלנו, את הערכים של המקום, את סדרי השלטון, יקבל את האזרחות הישראלית שהיא בעיני זכות גדולה, שאתם, ריקלין, מורידים בערכה".

איילת נחמיאס ורבין: "אין בי שום פחד מהציונות של יוסי יונה"

לפנות בוקר הוויכוח נמשך לאחר שהתערבה בו גם מספר 22 ברשימת המחנה הציוני, איילת נחמיאס-ורבין, שיצאה להגנתו של יונה. "פייר, חשבתי לשבת מן הצד בסיבוב הזה, אבל ינון ושמעון (מקס ומוריץ של הבית?) שכנעתם אותי לדחות את שעת השינה קצת", כתבה נחמיאס ורבין לחברי הקבוצה. אני ציונית. לגמרי. מבית ציוני. לגמרי. מבית של חלוצים, של התיישבות, של בני עולים. בית שבו האיש שישן לידי עושה עשרות ימי מילואים בשנה ושילדי גדלים על כך שאמא שלהם מזילה דמעה בכל פעם שמושר ההמנון. ציונית".

"אבל, אין בי שום פחד מהציונות של יוסי יונה", הוסיפה מועמדת המחנה הציוני. "כן, מסכן, העליתי אותו על הגריל וחקרתי - מה אמר, למה אמר, באיזה נסיבות ובעיקר מה הוא חש היום. כשהוא אמר לי שהוא חש מנוכר מהריח הפשיסטי והלאומני של הציונות נוסח הבית היהודי - גם אני, הציונית ללא כחל שרק או ספק, אמרתי לעצמי שזה מנכר גם אותי. הציונות בבית שלנו התבטאה בעשייה למען החברה, בפיתוח תעשייה, בקיום כל החובות האזרחיים מגיוס ועד מיסוי".

"גם אם יוסי יונה ואני לא נסכים בדיוק על הגדרת הציונות, יש לי הרגשה שנסכים על כך שאין לכם שום קושאן עליה או על משמעויותיה!!", הבהירה נחמיאס-ורבין. "אתם יכולים להמשיך לדחוק את הדיון למקום הזה, אבל במקום הציוני שממנו אני באה מרגישים מספיק חזקים בכדי לתת מקום גם לגרסאות אחרות לציונות".