המנצחת הגדולה. ח"כ איילת שקד (צילום: פלאש 90)
המנצחת הגדולה. ח"כ איילת שקד | צילום: פלאש 90

ניצחון מוחץ לשקד, ולחברי הכנסת המכהנים: לאחר שאמש (רביעי) נסגרו הקלפיות בבחירות המוקדמות במפלגת הבית היהודי, חברת הכנסת איילת שקד היא המנצחת הגדולה בפריימריז. מספירה של כ-90% מהקלפיות, שקד מובילה בפער ניכר על חבריה. מרבית הרשימה כוללת את חברי הכנסת המכהנים, והמצטרפים החדשים - מלבד ינון מגל ומשורייני תקומה - נדחקו לסוף העשירייה השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שקד צפויה להיות ממוקמת במקום השלישי, מיד אחרי יושב הראש נפתלי בנט ואורי אריאל. בנט יכול לשריין מועמד מטעמו במקום השלישי, אך הדבר יהווה פגיעה וחוסר אמון בשקד, שמכהנת כיו"ר הסיעה, ועל כן נמוכים הסיכויים שיעשה זאת. בנט, אגב, זכה בבחירות לראשות המפלגה ברוב של למעלה מ-90% בקרב מול המתמודד שמעון אור.

על פי התוצאות שפרסמה המפלגה, שקד קיבלה כ-53 אלף נקודות, ואלי בן דהן קיבל 52 אלף נקודות. במקום החמישי, על פי תוצאות הפריימריז, נמצא יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ניסן סלומינסקי, ואחרי השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך. במקום השביעי בשלב זה ישוריין העיתונאי לשעבר ינון מגל, ואחריו חברת הכנסת שולי מועלם, בצלאל סמוטריץ' (משוריין מפלגת תקומה), ניר אורבך שזכה במועמדות מטעם מרכז המפלגה, ולאחריהם הח"כים המכהנים מוטי יוגב ואבי וורצמן.

העשירייה הראשונה המסתמנת
העשירייה הראשונה המסתמנת | צילום:

המצטרף החדש שהגיע למקום הגבוה ביותר הוא הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, שדורג במקום ה-14 לאחר השקלולים. לפניו צפוייה להיות משוריינת אישה נוספת לפי שיקולו של יו"ר המפלגה בנט, ולאחריו ח"כ אורית סטרוק. רונן שובל, מייסד ארגון "אם תרצו", הגיע למקום ה-16 לאחר שקלולים, ויו"ר מועצת יש"ע לשעבר דני דיין ניצב כעת במקום ה-21.

העשירייה השנייה
העשירייה השנייה | צילום:

הרשימה המסתמנת:

1. יו"ר המפלגה נפתלי בנט
2. מקום משוריין למועמדי מפלגת תקומה (אורי אריאל)
3. ח"כ איילת שקד (או שריון של יו"ר המפלגה)
4. סגן השר אלי בן דהן (ארצי)
5. ח"כ ניסן סלומינסקי (ארצי)
6. השר אורי אורבך (ארצי)
7. ינון מגל (משוריין)
8. ח"כ שולי מועלם (הבטחת ייצוג לאישה)
9. מקום משוריין למועמדי מפלגת תקומה (בצלאל סמוטריץ')
10. ניר אורבך (שריון מרכז המפלגה)
11. ח"כ מוטי יוגב
12. סגן השר אבי וורצמן
13. יהודית שילת (שריון לאישה)
14. מקום משוריין למועמדי מפלגת תקומה (אורית סטרוק)
15. הרב אביחי רונצקי
16. רונן שובל
17. שרה אליש (שריון הבטחת ייצוג לאישה)
18. מקום משוריין למועמדי מפלגת תקומה (זבולון כלפא)
19. אביחי בוארון
20. משה סולומון
21. דני דיין

עוד שידוך שלא צלח
נדחק לתחתית הרשימה. דני דיין | צילום:

מהמחנה הציוני של הרצוג ולבני נמסר בתגובה לתוצאות: "זו הרשימה שבנט מנסה להסתיר, רשימה שתחריף את הבידוד הבינלאומי הגובר של ישראל ותפגע בבטחון ובמצבם הכלכלי של אזרחי ישראל. הקדנציה האחרונה הוכיחה שהבית היהודי יחד עם נתניהו מפקירים את האינטרסים של הציבור לטובת סקטור אחד בלבד. בנט ונתניהו מציעים לאזרחי המדינה רק עוד ייאוש, דשדוש ודריכה במקום".

גם במפלגת מרצ גינו את הרשימה: "אין חדש בבית היהודי - הרשימה שנבחרה משקפת את המיזוג הקטלני של פונדמנטליזם דתי חשוך וקנאות לאומנית מסוכנת", אמרה ראש המפלגה זהבה גלאון. "חשיפת הרשימה קורעת המסיכה שבנט ניסה לעטות על מפלגתו. אני קוראת לראשי מפלגות המרכז להתחייב שלא יישבו בממשלת נתניהו בנט".

ינון מגל (צילום: פלאש 90, משה שי)
המועמד היחיד ששוריין עד כה - ינון מגל | צילום: פלאש 90, משה שי

אמש (רביעי) נסגרו 260 הקלפיות שפוזרו ב-124 נקודות ברחבי הארץ, ולמעלה מ-60% מבין 77 אלף המתפקדים במפלגה שהצביעו קבעו מי יהיו החברים ברשימת המפלגה לכנסת ה-20.

מדובר באחוזי הצבעה גבוהים במיוחד, לאור העובדה שרוב הקלפיות נפתחו רק בשעה 15:00. תורים השתרכו במספר מוקדים ברחבי הארץ סמוך למועד סגירת הקלפיות בשעה 22:00, והן נסגרו מעט מאוחר יותר מהמועד שנקבע.