אורי אורבך ז"ל (צילום: פלאש 90 אורי לנץ)
פרידה עצובה, אורבך | צילום: פלאש 90 אורי לנץ

במערכת הפוליטית קיבלו בצער רב את דבר מותו היום (שני) של השר אורי אורבך, אחד האנשים האהודים ביותר בכנסת. אורבך, שהלך לעולמו בגיל 54 לאחר מאבק ארוך במחלה המטולוגית קשה, הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים, וגם לא מעט חברים כואבים - מכל קצוות הקשת הפוליטית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אחי הבכור הלך ממני", כתב היום יו"ר מפלגתו (הבית היהודי), השר נפתלי בנט. "אורי, אדם של צחוק ושל רצינות, של חוכמה ושל יושרה, של אומץ ושל חזון. אורי ידע לחצוב דרך אידיאולוגית בעיקשות ובחן, בחריצות ותוך קריצה, מתוך מודעות עצמית בלתי נגמרת וקסם אישי שלא פג לעולם".

לדברי בנט, "לא היה בעולם הפוליטי הציני והקר אדם כה אהוב כמו אורי. הוא יחסר לי עד מאד. איבדתי היום חבר אמיתי, חבר בימים קשים ובימים של שמחה, איש להתייעץ איתו ואיש לצחוק איתו, איבדתי חבר שבלעדיו לא הייתי כאן היום. אנו נמשיך בדרכו של אורי, והיא תהיה הרבה יותר קשה ועצובה בלעדיו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהגיע אמש בשעת לילה מאוחרת לבית החולים כדי להיפרד מאורבך ספד לו: "אורי כבש בקסמו את כל שומעיו בידענותו ובחוכמתו העמוקה שנבעה ממעמקי נפשו. הייתה לו רגישות עצומה לאדם באשר הוא, רגישות אותה הביא כשר לענייני גמלאים ולכל דבר שעסק בו. אף שהייתה בו שנינות יוצאת דופן, לא היה בו שום רוע. לא פגשתי מישהו שהכיר אותו ולא אהב אותו".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין קטע את ישיבת מליאת הכנסת ונאלץ לבשר על מותו של השר המנוח: "בצער רב וביגון קודר אני מודיע על פטירתו של חברינו השר אורי אורבך. רק לפני דקות ספורות נשאנו כאן תפילה להחלמתו, ולצערי זו אינה התוצאה. השר נאבק מספר שבועות במחלתו, ולצערנו לא יכל לה עוד. אורי היה מעל לכל מחלוקת בינינו, נעים הליכות ובעל הומור משובח".

ראשי המחנה הציוני יצחק הרצוג וציפי לבני פרסמו הודעה משותפת: "אורי היה דמות מופלאה, שאיחדה וחיברה בין כל זרמי הציונות ובין כל הישראלים. איש ציבור במלוא מובן המילה, אוהב כל אדם. פוליטיקאי שהכניס שנינות והומור למשכן, לצד אידיאולוגיה אמיתית ולוחמנית. נוכחותו תחסר לנו בכנסת ובחיים הציבוריים".

"איש נדיר", אורבך (צילום: Uri Lenz/ FLASH90)
"איש נדיר", אורבך | צילום: Uri Lenz/ FLASH90

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, סיפר על הידידות האמיצות בין השניים: "אורי הוא איש משפחה למופת, אשר ראה בישראל כמשפחתו המורחבת. על אף חילוקי הדעות שהיו בינינו, הייתה לנו ידידות אישית אמיצה, והוא ייחסר לי מאוד". לפיד תיאר את הישגיו הרבים של אורבך בפועלו למן הקשישים והגמלאים במסגרת תפקידו כשר.

שר החוץ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) אמר: ״אורי אורבך היה דמות מרכזית בחייה של מדינת ישראל בעשורים האחרונים והשפעתו הגדולה על החברה הישראלית תישאר לתמיד. אורבך הצליח להביא לידי ביטוי קבוצה גדולה וחשובה בחברה הישראלית, והיה איש שידע לשלב היטב את אהבת ארץ ישראל ואהבת עם ישראל".

הלך לעולמו  לאחר מאבק במחלה
"לא היה בו רוע" | צילום:

יו״ר ש״ס אריה דרעי כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הצטערתי לשמוע על פטירתו של ידידי השר אורי אורבך, אורי היה דמות מופת לחיוניות ולשמחת חיים בלתי פוסקת, הארת פניו לכל אחד ואחת היוותה דוגמא לכולנו".

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) סיפרה על החברות האמיצה שהתפתחה ביניהם, חרף המרחק האידיאולוגי: "את אורי פגשתי לראשונה במערכת הבחירות הקודמת, בפאנל בבית ספר תיכון. הוויכוח הראשון בינינו היה על בנט, והוא המשיך להתנהל בשנתיים שלאחר מכן. אבל מאז נרקמה בינינו ידידות".

יו"ר מפלגתה זהבה גלאון הביעה צער על לכתו של היריב הפוליטי שהפך לחבר: "אני כואבת על מותו בטרם עת של השר אורי אורבך. אורבך אדם הגון, נעים הליכות ושנון, בעל תפיסת עולם ייחודית, פרלמנטר חרוץ ומצטיין ובר פלוגתא ראוי. ידע לגשר על העולמות השונים בחברה הישראלית. ליבנו עם המשפחה מי ייתן ולא ידעו צער".

יו"ר מפלגת יחד, ח"כ אלי ישי, ספד לאורבך בעמוד הפייסבוק שלו: "אח, חבר, איש יקר ואהוב, סמל ליושר אישי וניקיון כפיים, עיתונאי מעולה, איש ציבור למופת, ומעל לכל אדם. לצד חילוקי הדעות, אהבתי אותו מאוד והערכתי את אומץ ליבו והגינותו. תישאר אצלי בלב לנצח. יהי זכרך ברוך ותנחומי אמת למשפחה".