הם מתחזקים ארגונים למניעת הפלות בישראל, מטיסים חברי כנסת ברחבי העולם ויש להם מטרה אחת - הקמתו בית מקדש שלישי בהר הבית. הנוצרים האוונגליסטים, שכונו לא פעם על ידי ראש הממשלה נתניהו כ"חברים הכי טובים שלנו", דוחפים אותו לנאום בקונגרס האמריקני בעוד כשבועיים - אירוע המערער את מערכת היחסים עם ארצות הברית יותר מאי פעם. מדוע הם תורמים כספים להתנחלויות יהודיות ביהודה ושומרון? צפו בתחקיר "אולפן שישי" על הקשר בין נוצרים קיצוניים ופוליטיקאים ישראלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בלבה של האמונה האוונגליסטית עומדים היהודים, ויש להם תפקיד מרכזי בה. "כדי שישו יגיע בפעם השנייה צריכה לפרוץ בארץ ישראל מלחמת גוג ומגוג", הסביר תומר פרסיקו, חוקר דתות מאוניברסיטת תל אביב. "כדי שתפרוץ מלחמה עם ישראל צריך להיות ריבוני בארצו, לבנות את בית המקדש, לחדש את עבודת הקורבנות ולטמא את המקדש. מי שמפריע לבניית המקדש הם הערבים". על הבסיס הזה התחיל שיתוף הפעולה בין הנוצרים הציונים לבין ישראל.

ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין היה הראשון שכרת איתם ברית פוליטית. עם השנים הקשר התחזק והוקמה בכנסת השדולה לקיום היחסים עם הקהילות הנוצריות בעולם. בכנסת האחרונה היו חברים בשדולה חברי הכנסת יצחק הרצוג, רוברט אילטוב, גילה גמליאל, יריב לוין, חמאד עמאר, אלעזר שטרן, נחמן שי ואיילת שקד. בראשה עמד ח"כ דודו רותם. מימון השדולה נתמך על ידי קרן זרה עם משרדים בוושינגטון. בראשה עומד השר לשעבר בני אילון, איש ימין מובהק שסיפר בעבר כי מטרתו היא לגייס סנטורים אמריקנים לתמיכה בסיפוח השטחים.

ההתנחלויות, בעיני האוונגליסטים, הם הנס הציוני השני: אחרי שעם ישראל חזר לארצו, הוא חזר גם ליהודה ושמרון, לארץ התנ"ך. התפיסה שלהם דוגלת בשתי גדות לירדן, והם תורמים מיליונים להתנחלויות. לצורך כך הם גם מממנים כנסים, אירועים ואפילו ארגונים למניעת הפלות.

מאמינים בשתי גדות לירדן. דוד דקר (צילום: חדשות 2)
מאמינים בשתי גדות לירדן. דוד דקר | צילום: חדשות 2"בשלוש הכנסות האחרונות מצאנו שגורמים אוונגליסטים מימנו 69 טיסות לחברי כנסת", הוסיפה ליאת שלזינגר, מהלת מחלקת התחקירים במכון "מולד". "המפלגה שטסה הכי הרבה היא ישראל ביתנו, והנוסע המתמיד הוא ח"כ דודו רותם שטס 14 פעמים.

היחסים ההדוקים של ההנהגה הישראלית עם מנהיגים אוונגליסטים יכולה להיתפס באופן שלילי. "אנחנו דורכים על המפלגה הדמוקרטית, הולכים לימין השמרן ומקבלים מהם כסף, תמיכה ותיירים", הסביר ד"ר אמנון כוורי, מומחה לפוליטיקה אמריקאית. "אנחנו מזדהים עם קבוצה אלקטורלית אחת בתוך ארה"ב וזה משחק פוליטי מסוכן".

תגובת דובר הכנסת: "השימוש בסמל המדינה באתר הרשמי ובפייסבוק של השדולה לקידום היחסים עם הקהילות הנוצריות בעולם מהווה הפרה של תקנון הכנסת בעקבות פנייתכם כבר פנו הגורמים הרלוונטים לראשי השדולה וביקשו כי סמל המדינה יוסר מהאתר. אין כללים המסדירים שיתוף פעולה בין שדולה לאירגונים בישראל ומחוצה לה, בהיעדר כללים ,כל שיתוף פעולה נבחן. לא ניתן לומר שעצם שיתוף הפעולה עם ארגון בינלאומי הוא פסול. כמובן יש לבחון כל דבר לגופו".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "לפי סקר רב שנתי של גאלופ תמיכת הציבור האמריקני בישראל נמצאת בשיא כל הזמנים והיא חוצה מפלגות. הניסיון להציג את תמיכת האוונגליסטים כגורם שמגביל את התמיכה הרחבה הזו חסרת שחר".

מלשכתו של ח"כ יצחק הרצוג נמסר בתגובה: "מתוקף תפקידו כשר התיירות, הסכים ח"כ הרצוג להירשם כחבר בשדולה במטרה לקדם את התיירות בישראל. מעבר לכך לא השתתף בישיבות או בפעילויות". ח"כ דודו רותם סירב להגיב לכתבה