"לשקר אין רגליים". בגין
"לשקר אין רגליים". בגין | צילום:

"לשקר אין רגליים, אבל יש לו אבות" - כך אמר היום (ראשון) השר לשעבר ומועמד הליכוד בני בגין, בעקבות פרסום "מסמך הוויתורים" בסוף השבוע בעיתון "ידיעות אחרונות", בו נטען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים באופן עקרוני לנסיגה לקווי 67', להכרה בשאיפות הפלסטינים במזרח ירושלים ואף לאפשר חזרת פליטים לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בגין תקף בחריפות את מפרסם הידיעה, העיתונאי נחום ברנע, וטען כי האחרון "המציא מסמך ויתורים שלא נברא ותפר על ראש הממשלה עלילת שווא". בגין לא חסך במילים גם כלפי "ידיעות אחרונות", שנמצא בתקופה האחרונה תחת מתקפה בעיקר מצד מפלגת הליכוד. "אב השקר השני הוא המפרסם - ידיעות אחרונות - בעל הכותרת הנבזית לעלילה", אמר בגין. "עלילת השקר הזאת היא חרפה לעיתונות הישראלית".

"נחום ברנע הוא כפי שאומרים עיתונאי שטח המשתמש ברגליו", הוסיף בגין. "שלשום הוא עשה בהן שימוש לשם ריצת רגלים להרע כדי להכפיש, להשחיר, ולהסב נזק פוליטי לראש הממשלה ולליכוד". בגין ביסס את טענותיו על מקרה שאירע לפני כ-20 שנה, אז לדבריו חברו הציג בפני ברנע עובדות מדיניות חשובות, אך הוא סירב לפרסם אותן. "אמר לו חברי: אבל זו האמת. ברנע השיב: אין אמת, כל ידיעה צריכה להיבחן לפי השאלה את מי היא משרתת", סיפר בגין.

לטענת בגין, כל ידיעה שמפרסם נחום ברנע צריכה להיבחן לפי השאלה את מי היא משרתת. "הדברים ברורים", הדגיש. "ידיעת הכזב של ברנע משלשום משרתת את ידיעות אחרונות ומשרתת את מחנה השמאל בראשות ציפי לבני ויצחק הרצוג. יד רוחצת יד. הון - עיתון ורדיפת השלטון".

"הדמוקרטים הגדולים משמאל הצביעו בכנסת בעד חוק ידיעות אחרונות, חוק אנטי דמוקרטי שנועד לחסל עיתון מתחרה", ציין בגין בהתייחסות להצעת החוק שקידם ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), האוסרת על חלוקת העיתון "ישראל היום" בחינם. "אילו צלחה דרכם, לא היינו יכולים לקרוא הבוקר בישראל היום את הודעתו הברורה של דניס רוס, המפריכה לחלוטין את הבדיה של ברנע ועיתונו. היא מפריכה אפילו את התאריך שברנע הדביק למסמך שפרסם. אבל אלה, מה אכפת מה אומר דניס רוס?", הבהיר.

מוזס ייחקר היום פעם נוספת (צילום: מארק ישראל סאלם, רוני שוסטר / FLASH 90)
נתניהו ונוני מוזס | צילום: מארק ישראל סאלם, רוני שוסטר / FLASH 90

"איך לבני והרצוג יעמדו בלחץ?"

בגין תקף גם את אתר העיתון, שפרסם את הידיעה אודות המסמך. "היום בצהריים עוד מצאתי את הכזב כשהוא ממשיך להתגלגל ב-ynet, אתר האינטרנט של 'ידיעות אחרונות'", סיפר. "איזו עיתונות, איזו בושה. עיניכם הרואות. קודם התקפלו ציפי לבני ויצחק הרצוג בפני הלחץ של ידיעות אחרונות ואח"כ התקפל הרצוג מפני הלחץ של לבני. איך יעמוד הצמד הזה בלחץ אחר?".

"לשקר אין רגליים, השקר של ידיעות אחרונות אמנם נחשף במהירות אבל השיטה הפסולה הזו אין לתת יד", אמר בגין. "את התשובה המהותית לידיעות אחרונות, לציפי לבני וליצחק הרצוג, יתן הבוחר בשבוע הבא - בקלפי".

פרסום "מסמך הוויתורים" בידיעות אחרונות מגיע על רקע מאבק ממושך המתנהל בין העיתון לבין ראש הממשלה נתניהו. בתחילת מערכת הבחירות, בחודש שעבר, תקף נתניהו באופן אישי את המוציא לאור, נוני מוזס, וטען כי העיתון פועל להפיל את שלטונו. "הגיע הזמן לשים את הדברים על השולחן", כתב אז נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו. "הגורם המרכזי שעומד מאחורי גל ההכפשות נגדי ונגד רעייתי הוא נוני מוזס, המוציא-לאור של העיתון 'ידיעות אחרונות' ואתר האינטרנט ynet".

מ"ידיעות אחרונות" נמסר בתגובה: "המסמך שפרסם נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות" מדבר בעד עצמו ואנו עומדים מאחורי הפרסום. נזכיר רק כי בני בגין עצמו אמר בעבר: 'נתניהו מחלק את ירושלים ונתן הסכמתו להפקרת חלקי מולדת. הוא מעל באמון הבוחרים והוליך אותם שולל'".