"יקר פה בגלל נתניהו, לפיד ובנט; לישראל אין פרטנר לשלום": בראיון ראשון מאז החל קמפיין הבחירות, מאשים יו"ר מפלגת "כולנו" משה כחלון את בכירי הממשלה היוצאת בהתרחבות הפערים החברתיים, מסמן את המטרות של מפלגתו החדשה בכנסת הבאה - ותוקף את יו"ר הרשות הפלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפתח דבריו, תקף כחלון את חבריו לשעבר בליכוד - את השר בנט ואת יו"ר יש עתיד יאיר לפיד: "יש שלוש בעיות מרכזיות במדינה היום: יוקר מחיה, שהאשם המרכזי בכך הוא נפתלי בנט, בעיית דיור בה האשם המרכזי הוא יאיר לפיד, ופערים חברתיים - שבכך אשם ראש הממשלה. יש שמות לאחראים, והם מכדררים את הבעיות מאחד לשני".

"הציבור נתן אמון במפלגות מרכז שקמו עד היום, הם קיבלו תיקים מאוד משמעותיים ולא עשו שום דבר", האשים כחלון. "אנחנו מגיעים עם רצון וניסיון בעשייה, כל הרשימה היא של אנשים בעלי ניסיון ותכניות מוכנות".

"אשמים ביוקר המחיה". נתניהו, לפיד ובנט (צילום: חדשות 2)
"אשמים ביוקר המחיה". נתניהו, לפיד ובנט | צילום: חדשות 2"יש עתיד קיבלו הזדמנות אדירה ונדירה עם 5 תיקים מאוד משמעותיים ולא הזיזו כמעט כלום בתקופה של שנתיים. זו החמצה. אנחנו לא מתכוונים להחמיץ, אם יהיו לנו מספיק מנדטים, נוכל להזיז עניינים", הוסיף.

לדבריו, "יש הבדל בין שר אוצר שמתמנה שהוא חבר ברשימה לבין שר אוצר עם מפלגה משלו. כשמקבלים תיק בכיר ועומדים בראשות רשימה אפשר להזיז דברים כי יש כוח. כחלק מרשימה נתונים לחסדי ראש הממשלה ואי אפשר לעשות הרבה".

"לא רץ לראשות הממשלה"

רק לפני שנתיים, כחלון כיכב בתשדירי הליכוד ואמר כי זו המפלגה היחידה שביכולתה לפתור את הסוגיות החברתיות הבוערות, אלא שכיום - כך לטענתו, המצב השתנה: "בזמנו זה היה נכון ביחס ליתר המתמודדים. בשנתיים האחרונות הנושא החברתי הוזנח הרבה יותר ממה שהוזנח בעבר, אמרתי שהליכוד הוא הדרך החברתית היחידה אבל המצב השתנה".

לדבריו של מנהיג המפלגה החדשה "בישיבות הסיעה של הליכוד 80% מהדיונים היו בנושאים שאינם חברתיים-כלכליים. כשאני הייתי שם היה ניסיון להגביר את העיסוק בנושאים האלה, אבל היום הליכוד זז למקום אחר. הליכודניק של בגין זה אני".

בליכוד תקפו: "ברק כושל" (צילום: חדשות 2)
"בליכוד זנחו את הנושא החברתי" | צילום: חדשות 2כחלון אמר כי בחר לעזוב את הליכוד בגלל שזנח את הנושאים החברתיים, ואמר כי הוא רץ בבחירות האלה בראשות מפלגה חדשה רק כדי לטפל בבעיות האלה: "גם הרצוג וגם נתניהו מתאימים לתפקיד ראש הממשלה ואשב עם כל אחד מהם. אני הולך כרגע לתפקיד אחר כדי לפתור את בעיית הדיור, הפערים החברתיים, יוקר המחיה. בקדנציה הזו אני לא מתכנן ללכת לראשות הממשלה. מי שימלא את תנאינו, נהיה איתו".

"למי ניתן את המדינה? לאבו מאזן? הוא לא פרטנר"

בריאיון התייחס כחלון גם לסוגייה המדינית, אף שהדגיש כי לא מדובר בסוגיה המרכזית שלשמה מפלגתו הוקמה: "כל חיי תמכתי בהסכם מדיני, אבל עם מספר תנאים: ירושלים מאוחדת על כל שכונותיה, הכרה במדינה יהודית ללא חזרה לגבולות 67. מדינה פלסטינית היא אפשרות - אבל זה בתנאי שזה יהיה כחלק מהסכם שיחזק את ישראל ואת ביטחונה".

כניסתו של גלנט דחקה את גבאי לפני הבחירות (צילום: חדשות 2)
"גלנט הודה שטעה, וזה מספיק" | צילום: חדשות 2"אין לנו פרטנר היום. אתם רוצים לתת את המדינה הזו לאבו מאזן שמסית נגדנו גם ברשות וגם בעולם? אין עם מי לדבר בצד השני, כל הנושא הזה של מו"מ זה אמירות מיותרות ושיחות שלא מובילות לשום מקום", הצהיר כחלון והוסיף כי הוא מתנגד לצעדים חד צדדיים וטען שהם לא מובילים לשום מקום.

כחלון נשאל מדוע צירף למפלגתו דמויות כמו יואב גלנט ומייקל אורן, שמניפים את הדגל הביטחוני-מדיני, ולא קשורים למפלגה כלכלית-חברתית: "המפלגה צריכה מגוון רחב - ועדיין: האוריינטציה החברתית בוערת גם בקרב שניהם. גלנט פיקד על חיילים וראה מצוקות, הנושא הזה בוער בעצמותיו אפילו שהוא ביטחוניסט". על פרשת הקרקעות של גלנט ששיקר בתצהיר, אמר כחלון: "גלנט אמר מה שאמר. הוא אמר שנעשו טעויות והוא לא היה חוזר על זה".