אורי אורבך, השר לענייני אזרחים ותיקים, הובא היום (שני) למנוחות בעירו מודיעין, שעות ספורות לאחר שנפטר בתום מאבק ארוך במחלה המטולוגית קשה והוא בן 54 בלבד. בשבע השנים האחרונות הוא כיהן כחבר כנסת מטעם הבית היהודי והמפד"ל. אורבך היה איש תקשורת, עיתונאי, סופר וסאטיריקן. הוא הניח אחריו אישה וארבעה ילדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בסוכות האחרון ערכנו יום פתוח בבית הנשיא", הזכיר בנאומו נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שדמע לאורך דברי ההספד. "תור ארוך של אלפי אזרחים הממתינים להיכנס פנימה השתרך בחוץ. אנשי בית הנשיא מצאו אותך שם בתוך ההמון, מחכה בין אלפי הממתינים. שר בישראל, חבר כנסת. 'באתי לראות את הנשיא', אמרת להם ואז המשכת באותה ענווה אורי-אורבכית. זה סיפור אחד מהמון סיפורים".

ישיבת ממשלה מיוחדת לזכרו
הלוויתו של אורבך, היום | צילום:

"אורי הטוב, הצנוע, אורי ההגון, ישר הדרך", פנה אליו ריבלין בדברי ההספד, "אני כותב לך בעין דומעת ולב שבור. אני לא מוצא את המילים. כמה אתה חסר לי גם ברגעים אלו. אני עומד פה ושואל איפה אורי שיגיע עם הבדיחה הטובה, עם הלשון החדה, עם החיוך הזה שובה הלב?".

"יש כאלה שמפלסים את דרכם בכוח ובעוצמה, אך אתה חדרת ללב של כולנו בחיוך ובענווה", הוסיף ריבלין. "איך נפרדים מאורי כזה שהיה בו עומק, תבונה, חדות, קורטוב של ציניות והרבה הומור?".

הנשיא התייחס בנאומו לאהבה נוספת של אורבך - הכתיבה לילדים. "ידעת לדבר לילדים בשפת המבוגרים ולמבוגרים בשפת הילדים", אמר ריבלין. "כתבת פעם שהתפילות של הספרדים, התפילות של האשכנזים, התפילות של כל היהודים, עולות לשמיים כמו מלאכים ומתייצבות שם יחד עם שאר הנוסחים, והשם מקבל כל תפילה מיד, ולא שואל איפה אבא שלך נולד. אורי, בימים האחרונים התפללו בשבילך יהודים ולא יהודים, בכל הנוסחים. עכשיו ריבונו של עולם מקבל אותך אליו".

נתניהו: "אורי היה פורץ דרך"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד גם הוא לאורבך. "עד לפני כמה שעות עמדנו ליד מיטתו של אורי, אני חזרתי על התפילה שפתחתי בה את ישיבת הממשלה בבוקר, שאלוהים ייתן כוח לחברנו שנאבק על חייו. עכשיו הוא איננו".

"במובנים מסוימים הוא היה פורץ דרך", הוסיף נתניהו. "ראשית בעבודתו, גם בכתיבה וגם בתקשורת. הוא סימן את הדרך לרבים מבני הציונות הדתית שפסעו בעקבותיו אל תוך שדות התקשורת והפרו אותה בכשרונם".

"לישיבות הממשלה הוא הביא איתו רוח שלא תמיד מצויה במחוזותינו", תיאר נתניהו. "הפוליטיקה שלולא הייתה פוליטיקה של גידופים. הוא דגל במתן כבוד לזולת. זה לא שלא הייתה לו ציניות. היא הייתה כלי נשק בידיו, אבל לא נשק שהורג, אלא נשק הגנה שמפוגג מתחים ומעמיד מתלהמים במקומם".

"אורי סיכם את עצמו: 'הוליך אחריו רבים בדרכו השקטה'"

רעייתו של אורי אורבך, מיכל, סיפרה לקהל האבלים "אורי תמיד אמר 'תשימי לב, מי שמספיד, מדבר על עצמו במקום על הנפטר'. הוא תמיד הזהיר מפני הזיוף. אז קשה לעמוד בקריטריונים המחמירים שלו ולומר משהו מדויק".

"כשהרופאים אמרו שאין ברירה והנשימה החמירה, אורי ניסח במדויק את ההודעה לדף הפייסבוק שבה ביקש תפילה, הימנעות מביקורים והפצת שמועות", היא סיפרה. "כאדם בעל אמונה עמוקה ובוטחת הוא האמין בכוח תפילה. ההיענות הייתה מרגשת ונוגעת ללב, ואנחנו מודים לקהל הרחב שבאהבתו לאורי הוסיף להתפלל לשלומו".

"מודים לקהל הרחב שהוסיף להתפלל". מיכל או
"מודים לקהל הרחב שהוסיף להתפלל". מיכל או | צילום:

"למרות שקיווינו מאוד שיחלים וייצא מזה, הבנו את חומרת המצב וביקשתי מאורי ניסוח שיסכם אותו", היא סיפרה. "ביקשתי וקיבלתי. אורי אמר: 'הוליך אחריו רבים בדרכו השקטה', והוסיף: 'ואז איזה פסוק'".

"כשבא לתקשורת הוא היה הראשון שהביע את דעתו הימנית בהומור ובאהבה", היא ציינה. "כשעבר לפוליטיקה הביא לשינויים משמעותיים במפלגה ומאוחר יותר כשר לאזרחים ותיקים, ויש לקוות שיימצא מי שימשיך את הקו שאורי החל עם הצוות המופלא שלו בלשכה ובמשרד. פעם אחד המאבטחים פנה אליו ב"כבוד השר", אז הוא אמר לו "כבוד השר" תקרא למישהו אחר".

רעייתו של אורבך הקדישה לו שיר אחד, שהוא תמיד אהב, "ערב מול הגלעד" שכתבה לאה גולדברג. "לפני שלושה שבועות נפטרה אמו של אורי, סבתא פנינה אורבך", שיתפה מיכל אורבך. "בעצת הרופאים לא סיפרנו לו על כך, כדי לא להחליש את כוחותיו, עכשיו מתקיימות מילות השיר: 'ישוב טלה אל חיק האם, ישכב בדיר וירדם והכבשה תישק אותו". לאחר מכן, ביצע את השיר הזמר אריק סיני.

בנו של אורבך, רוני, סיפר: "משפט אחד הדהד באוזניי אתמול והיום. כולם אמרו 'איך שאתה דומה לאבא'. זה לא חדש לי, אבל היום המשפט הזה מקבל משמעות אחרת. לא יאומן עוד איזו דרך יש לי לעשות כדי להיות באמת דומה לך".

בנט: "הותרת אחריך כל כך הרבה 'אורים' קטנים"

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, ציין בדברי ההספד שלו את יומה הראשון של הכנסת ה-19. "בנאום הבכורה שלך בקדנציה האחרונה אמרת 'לא נהיה עוד הגשר במובן שכולם דורכים עליו, אלא הגשר במובן שמתחברים אליו'", הזכיר בנט. "לא טשטשת עמדות ולא ייפית אידאולוגיות, אבל היית בן אדם עם כבוד לדעתו של הזולת, ולקחת את עצמך ברצינות מאוד מוגבלת. כמה חוכמה וכמה צניעות".

"הלכת מאיתנו בשקט ובצנעה ואנחנו מאוד עצובים", הוסיף בנט, "אבל הותרת אחריך כל כך הרבה 'אורים' קטנים, קודם כל ארבעת ילדיך, גם במראה, גם באישיות, גם בהומור וגם בערכים, אבל השארת גם מאות אלפי 'אורים' קטנים, שהראית להם שאפשר לחלום בגדול ולממש את החלום".

"בשם הקשישים שהענקת להם זקנה של כבוד, בשם הדתיים והחילונים שחיברת כמשימת חיים, בשם הארץ הזאת שכל כך אהבת, בשם אהבת האדם - נמשיך לתקן את החלומות שלך, אורי האהוב", סיכם בנט שהזכיר בכך את אחד מספרי הילדים שכתב אורבך, "מתקן החלומות".

ישיבת ממשלה מיוחדת לזכרו (צילום: חיים צח / לע"מ)
ישיבת ממשלה מיוחדת לזכרו | צילום: חיים צח / לע"מ

יו"ר הכנסת: "אורי היה מעל לכל מחלוקת בינינו"

מוקדם יותר היום, קיבלו גורמים שונים במערכת הפוליטית את דבר מותו של אורבך בצער רב. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין קטע את ישיבת מליאת הכנסת ונאלץ לבשר על מותו של השר המנוח: "בצער רב וביגון קודר אני מודיע על פטירתו של חברינו השר אורי אורבך. רק לפני דקות ספורות נשאנו כאן תפילה להחלמתו, ולצערי זו אינה התוצאה. השר נאבק מספר שבועות במחלתו, ולצערנו לא יכל לה עוד. אורי היה מעל לכל מחלוקת בינינו, נעים הליכות ובעל הומור משובח".

ראשי המחנה הציוני יצחק הרצוג וציפי לבני פרסמו הודעה משותפת: "אורי היה דמות מופלאה, שאיחדה וחיברה בין כל זרמי הציונות ובין כל הישראלים. איש ציבור במלוא מובן המילה, אוהב כל אדם. פוליטיקאי שהכניס שנינות והומור למשכן, לצד אידיאולוגיה אמיתית ולוחמנית. נוכחותו תחסר לנו בכנסת ובחיים הציבוריים".

ישיבת אבל בעקבות פטירתו של השר אורי אורבך (צילום: חיים צח / לע"מ)
צילום: חיים צח / לע"מ

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, סיפר על הידידות האמיצות בין השניים: "אורי הוא איש משפחה למופת, אשר ראה בישראל כמשפחתו המורחבת. על אף חילוקי הדעות שהיו בינינו, הייתה לנו ידידות אישית אמיצה, והוא ייחסר לי מאוד". לפיד תיאר את הישגיו הרבים של אורבך בפועלו למן הקשישים והגמלאים במסגרת תפקידו כשר.