נתניהו עבדאללה, ארכיון (צילום: קובי גדעון, לע"מ, חדשות)
המלך העביר לרה"מ מידע על אירן? | צילום: קובי גדעון, לע"מ, חדשות

ביקור הפתע בירדן נועד לדלות מידע על אירן? על פי הדיווח בעיתון בשפה הערבית "אל קודס אל-ערבי", ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך אתמול את ביקור הבזק בעמאן, בין היתר על מנת לנסות ולקבל מידע על פגישתו של המלך עבדאללה עם שר החוץ האירני - שנערכה יומיים קודם לכן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, נתניהו בחר לערוך ביקור פתע בממלכה ולפגוש את המלך עבדאללה בסמוך מאוד לעזיבת המשלחת האירנית את ירדן - זאת על מנת שיוכל לדלות כמה שיותר מידע על חילופי הדברים בין המלך לשר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף.

בעיתון צוין כי פגישת נתניהו אתמול עם עבדאללה הייתה שונה מקודמותיה לא רק עקב כך שהייתה פגישת בזק, אלא בעיקר עקב סיבת המפגש הלא רשמית הזו. על פי הדיווח, השניים לא דנו רק בהתפתחויות האזוריות ובמשא ומתן עם הפלסטינים - אלא גם בסוגייה האירנית על רקע המפגש בין הירדנים לנציגי הרפובליקה האיסלמית, כפי שרצה נתניהו.

ראש הממשלה חושד בכוונות האירנים כלפי ירדן

"נראה כי לא תהיה עסקה טובה יותר", זריף (צילום: AP, חדשות)
נתניהו חושד. שר החוץ האירני זריף | צילום: AP, חדשות

נתניהו - כך על פי הדיווח - נהג בחשדנות ולכן ביקש לבחון את העמדה הירדנית בנוגע לאירן. בעיתון נכתב כי רה"מ שאף לזהות האם בארמון המלוכה בעמאן תומכים במדיניות האירנית ואף מנסים לשמור על יחסים קרובים ולפתח קשרים כלכליים ומסחריים ענפים עם המשטר בטהרן.

תסריט שכזה עשוי להיות מדאיג במיוחד עבור ישראל, שכן ירדן הינה מדינה המצויה בשלום עם ישראל מזה 20 שנה - וקשרים שלה למדינת אויב כמו אירן עשויים להיות בעייתיים.

עוד דווח כי חוץ מהנושא האירני - ראש הממשלה הישראלי והמלך הירדני בכל זאת שוחחו על סוגיית המשא ומתן עם הפלסטינים, זאת על רקע מאמציו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לטוות הסכם מסגרת שיהיה מקובל על שני הצדדים. נתניהו אמר לעבדאללה בפגישה כי  הוא אינו מתחייב מראש לוויתורים כאלה או אחרים שירדן עשויה לבקש מישראל לבצע בכל האמור להחזקה בבקעת הירדן או בנוגע לחילופי שטחים עם הפלסטינים.