מאוכזבים? ליברמן (צילום: רויטרס)
שיחת הבהרה לשגרירים, ליברמן | צילום: רויטרס

לאחר שחמישה משגרירי ישראל הוזמנו לשיחות נזיפה באירופה - מגיעה התגובה הישראלית: שר החוץ, אביגדור ליברמן, הורה הבוקר (ו') לזמן את שגרירי בריטניה, צרפת, איטליה וספרד לשיחת בירור שבה יובהר להם שהגישה שבה נוקטת ארצם כלפי ישראל אינה מקובלת. "מתעוררת התחושה כי הם רק מחפשים במה להאשים את ישראל", יובהר לנציגי המדינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ליברמן הנחה את אנשיו להדגיש בפני השגרירים כי ישראל עושה מאמצים משמעותיים על-מנת לאפשר את המשך הדיאלוג עם הפלסטינים. "העמדה שבה נוקטות מדינות אלו, מעבר להיותה מוטה ולא מאוזנת ושמתעלמת מהמציאות בשטח, גם פוגעת משמעותית באפשרות להגיע לאיזשהו הסדר בין הצדדים", נמסר ממשרד החוץ.

אמש תקף ראש הממשלה נתניהו בביקורת יוצאת דופן את התנהלות האיחוד האירופי, שאותה הגדיר כ"התנהלות צבועה". "האיחוד האירופי מזמן את השגרירים שלנו בגלל בנייה של כמה בתים? מתי הם זימנו את השגרירים הפלסטינים בגלל הסתה שקוראת להשמדת ישראל?", תהה נתניהו.

נתניהו אמר את הדברים במסגרת המפגש השנתי אותו הוא מקיים עם כתבים זרים מדי תחילת שנה. "זה הזמן לעצור את הצביעות", הכריז ראש הממשלה. "חוסר האיזון הזה לא מקדם את השלום, אני חושב כי הוא מרחיק את השלום עוד יותר".

אתמול זומנו שגרירי ישראל בבריטניה, צרפת ואיטליה לשיחה במשרדי החוץ שם הביעו ממשלות אירופה את מחאתן על בניית 1,400 יחידות דיור בהתנחלויות ובמזרח ירושלים. ייתכן כי בקרוב יזומנו גם השגרירים במדריד ובברלין לשיחה דומה. מדובר במכרזי בנייה שתוכננו להתפרסם בסמוך לפעימה השלישית של שחרור המחבלים, אך בעקבות הגעת קרי דחה נתניהו את פרסומם. המכרזים לשיווק הקרקעות כוללים 800 יחידות דיור ביהודה ושומרון. 227 יחידות דיור יוצעו לבנייה באפרת, 78 יחידות באלפי מנשה, 86 יחידות בקרני שומרון, 40 יחידות באריאל, 75 יחידות באדם, 102 יחידות בעמנואל, 24 יחידות בביתר עילית ו-169 יחידות דיור באלקנה.