יממה לאחר נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בנושא המזרח התיכון, הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה עם הנשיא בבית הלבן, בצל מתח כבד מאוד.

במהלך הפגישה הבהיר נתניהו לאובמה כי ישראל תדרוש הכרה פלסטינית בישראל כמדינת הלאום היהודי, וכן שכל הסכם שלום עתידי יכלול את סיום התביעות של הפלסטינים מישראל.

לאחר הפגישה מסרו המנהיגים הצהרה משותפת לעיתונאים. הנשיא אובמה פתח ראשון ואמר כי "אין משבר עם ישראל". הנשיא האמריקני הוסיף כי ישראל היא ידידה חשובה לארה"ב, וכי בכל הסכם עתידי עם הפלסטינים ארה"ב תבטיח את ביטחונה את ישראל. "הפלסטינים יצטרכו לענות על שאלות קשות בנוגע להסכם בין הפת"ח לחמאס", הצהיר אובמה.

עם זאת, ראש הממשלה הישראלי לא התרשם מהניסיונות של נשיא ארה"ב לקרר את האווירה. "אני מודה לנשיא האמריקני על כך שהזמין אותי לכאן, אך ברצוני לציין את כוונתי להמשיך ולעמוד על האינטרסים הישראלים". במהלך הפגישה הודיע נתניהו לאובמה שאין בכוונתה של מדינת ישראל לסגת לגבולות 67, מכיוון שזה יפגע באינטרסים הביטחוניים שלה".

עם כניסתו לבית הלבן, כתב ראש הממשלה בספר האורחים כי הוא מקווה שהאינטרסים המשותפים של ארה"ב וישראל לשלום, דמוקרטיה וביטחון בעולם כולו יתממשו". בתום הפגישה, ימסרו שני המנהיגים הצהרות לתקשורת. במהלך הפגישה, שנערכה במשך יותר משעתיים, נכנסה מזכירת המדינה הילרי קלינטון לוועידה בין השניים. על פי הערכות, השתתפותה בפגישה מעידה על כך שהיא בהחלט מעורבת בצורה משמעותית במשא ומתן.

ההצהרה המלאה של בנימין נתניהו בתום הפגישה

"יש ידידות ארוכת שנים בינינו. אנחנו חולקים את התקווה ואת החזון להפיץ את הדמוקרטיה ברחבי המזרח התיכון", אמר נתניהו והוסיף: "אני מעריך את המחויבות של נשיא ארה"ב לביטחון ישראל, ואנו מעריכים את מאמציו לקידום השלום. אנו רוצים בשלום שיהיה הדדי ושיחזיק מעמד".

"בעיית הפלסטינים תיפתר אם הפלסטינים ירצו בכך ולא בתוך גבולותיה של מדינת ישראל", אמר נתניהו וציין שבמהלך הפגישה התגלו חילוקי דעות בין שני המנהיגים. עם זאת הדגיש ראש הממשלה כי "הנשיא ואני החלטנו על כיוון שאליו אנו רוצים ללכת ביחד בכדי להשיג הסכם".

במהלך דבריו פנה נתניהו לאובמה ואמר: "אדוני הנשיא. במשך 4000 שנים סבל העם היהודי ממאבק, טבח, השמדה ומותם של מיליונים. גם כשהלכנו בגיא צלמוות בעולם לא איבדנו תקווה שתמיד נוכל לבנות מחדש את ישראל".

ראש הממשלה התייחס בדבריו גם לאי היציבות במדינות המזרח התיכון ואמר: "נפלה על כתפיי תקופה של אי יציבות גדולה מאוד במזרח התיכון, ואני מעוניין לעבוד איתך ולבנות שלום שיבטיח את שלומה של ישראל ולא יסכן את קיומה". נתניהו הוסיף:"אני לוקח את האחריות הזו בגאווה ובענווה גדולה, כי כמו שאמרתי בשיחתנו, אין לנו שוליים לטעות. וההיסטוריה לא תעניק לעם היהודי הזדמנות שנייה".

ההצהרה המלאה של ברק אובמה

"זו הפעם השביעית שאני פוגש את ראש ממשלת ישראל נתניהו. תדירות המפגשים בינינו מצביעה על הקשר בין שתי המדינות. במהלך הביקור הזה, שמורה לנתניהו הזכות שאנו מעניקים רק לידידים הגדולים ביותר של ארה"ב - אפשרות לנאום בפני הקונגרס". כך פתח הנשיא ברק אובמה את ההצהרה שלו בתום פגישתו עם בנימין נתניהו.

"הסכמנו כי השינויים במזרח התיכון מהווים סיכון מצד אחד, והזדמנות מצד שני להגיע להסכם שלום", הוסיף אובמה, לאחר שפירט את נושאי השיחה שעלו במהלך הפגישה עם ראש הממשלה. המנהיגים שנו בנושא האיום האירני, קידום הדמוקרטיה בעולם הערבי ובתהליך השלום בין ישראל והפלסטינים.

"שלום יהיה רק אחרי שנפתור את סוגיות הביטחון בין ישראל לפלסטינים. דנו על ההבדלים והמחלוקות בינינו. אנחנו מאמנים שישראל והפלסטינים יוכלו להגיע להסכם שלום תוך שמירה על האינטרסים הביטחוניים של ישראל ואנחנו תמיד נהיה שם עבורה", הבטיח הנשיא האמריקני.

מקורב לנתניהו: "ראש הממשלה יצא מרוצה מהפגישה"

גורם מקורב לנתניהו סיפר הערב כי ראש הממשלה יצא  מעודד מפגישתו עם אובמה. המקור סירב לומר מה בפגישה גרם לנתניהו לצאת מחוזק יותר.

אבו מאזן: "נתניהו מוכיח כי הוא אינו מוכן לשלום"

הרשות הפלסטינית הגיבה לעניין פגישתם של נתניהו ואובמה. "הצהרותיו של נתניהו בוושינגטון מוכיחות כי ראש הממשלה הישראלי לא מקבל את יוזמת השלום של הנשיא אובמה", אמר דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

"על ההנהגה האמריקנית להפסיק את עקשנותו של נתניהו, שניכרת באי רצונו להניע את תהליך שלום אמיתי וקבוע, על בסיס שתי מדינות לשני עמים", אמר דובר הרשות. "המשא ומתן על ההסכם הסופי יתבצע באמצעות משא ומתן ואל בהצהרות לעיתונות. נתניהו אמר כי הוא אינו מסוגל לפתור את בעיית הפליטים בתוך גבולות המדינה היהודית. אסור לו לקבוע מראש מה אפשרי ומה לא".

פקידים בוושינגטון: לא אמרנו לחזור לקווי 67

פקידים בכירים בוושינגטון מבהירים כי לא נאמר חד משמעית שיש לחזור לקווי 67 אלא בתוספת חילופי שטחים. "יש צורך לייצר אלטרנטיבה לקיפאון ולמהלך ההכרזה הפלסטינית על מדינה באופן חד צדדי. זה החזון. צריך להתחיל מחדש", דברי הבכירים.

מתיחות בין נתניהו לאובמה - סיקור מיוחד:

נאום אובמה על המזה"ת: "על הכיבוש להסתיים"

אובמה נאם - ובשטחים אושרה בנייה

רה"מ: ארה"ב התחייבה שלא תהיה נסיגה לקווי 1967

אבו מאזן: סירוב נתניהו לסגת לגבולות 67' - דחיית השלום

"אובמה זרק את ישראל מתחת לגלגלי אוטובוס"

רה"מ על העימות עם אובמה: "לא נטאטא מתחת לשטיח"

 הצצה נדירה לטיסת ראש הממשלה לוושינגטון

עימות חזיתי בין אובמה לנתניהו

נתניהו נחת בארה"ב: לא מתכוון לוותר לאובמה

הקוורטט הביע שביעות רצון מהצהרתו של אובמה 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק